Mario Strikers: zabudnite na FIFA, do futbalu ide Super Mario a jeho partia

ZDROJ | Nintendo

Futbalové hry vítajú nový prírastok - v akčnejšej verzii športu si idú zakopať Mario a jeho známi.

Naše hodnotenie

75%
0 100

Výhody

  • výborný prístup k zábavnému futbalu
  • mix reálnych i vymyslených pravidiel
  • odlišné postavy, ich schopnosti a výbava
  • dobrý systém turnajov s napínavými zápasmi
  • Hyperstrely zásadne menia priebeh i prístup k hre
  • online kluby sú výborný nápad

Nevýhody

  • málo obsahu pre jedného hráča i v online móde
  • niektorých schopností je už príliš veľa

Jednou vetou

Dynamická akčná verzia futbalu s odlišnými hráčmi a kopou zábavy - akurát má zatiaľ menej módov obsahu.

V polovici júna párneho roku sa tradične upiera zrak futbalových fanúšikov na veľký európsky či futbalový šampionát. Akurát tento rok došlo ku zmene a MS 2022 v Katare sa budú konať až v novembri-decembri. Ale futbalová hra z Nintenda celkom padne vhod počas pauzy medzi ligami či finálovými hrami pohárov.

ZDROJ | Nintendo

Mario ako športovec

Nintendo využíva postavičku Maria nielen v klasických arkádach, ale posúva ho aj do iných žánrov. Takže ho nájdeme aj v taktickej stratégii Mario+Rabbids či športoch – vlani tu bol Mario Golf a teraz prišiel rad na futbal. Mario Strikers nie je pritom dlhá séria, naposledy sa ukázala pred 15 rokmi, takže je relatívne svieža a autori majú čo ponúknuť.

V prvom rade si treba uvedomiť, že Mario Strikers nie sú čistokrvný futbal, ale skôr arkádová hra šmrcnutá futbalovými technikami a pár pravidlami. Na druhej strane si udržiava prvky z Mario hier, takže ak ich poznáte, budete tu ako doma a môžete ich ľahšie uplatniť.

Áno, štandardne sa hra odohráva na futbalovom ihrisku. Sú tu dve brány i brankári, k tomu štyria hráči v poli, takže sa hrá celkovo 5 na 5. Svoj tím si môžete vyskladať vždy pred zápasom a oplatí sa verbovať vždy rozmanité postavy, pretože každý môže mať iné atribúty a byť lepší v inej kategórii. S tým súvisí výbava postavy – podľa toho, čo má postava na sebe, také možnosti využije. Je päť kategórií, ktorými sa postava odlišuje: sila, rýchlosť, streľba, nahrávky a technika. Dajte si na ne pozor pri predmetoch, pri každom totiž volíte istý kompromis: zvýši sa vám sila, ale prídete o bodíky v technike. Preto je dobré zvoliť si zameranie postáv – kto bude silný, kto rýchly a kto top strelec.

Herný model je futbalová arkáda. Takže áno, hrá sa na góly, fungujú tu prihrávky, fauly, sleduje sa aj držanie lopty. Tutoriály vás naučia všetky ťahy a aj mnohé navyše, nie je problém stráviť viac ako hodinu na tréningu. Ale zíde sa, lebo keď sa odštartuje zápas, jeho tempo je také vysoké, že sa niekedy nestačíte diviť ako si všetci presne nahrávajú, lobujú alebo strieľajú z nečakaných uhlov. Ovládanie vám musí prejsť do krvi, inak si to vytrpíte v kľúčových momentoch typu päť sekúnd pred zápasom ste stiahnutí v obrane a dobre načasované vypichnutie lopty vám môže zachrániť krk. Videoherná postavička Fútbot vás všetko naučí v cca ôsmich lekciách a sami si môžete vybrať, či zvládnete aj pokročilé techniky alebo sa budete čo najskôr hrabať do zápasov.

Futbal ako bláznivá videohra

Kým si tím nahráva loptu alebo strieľa, všetko pripomína klasický futbal. Rozdiely prídu v momente, keď začnete používať predmety alebo Hyperstrely. Predmety sú prevzaté zo Super Mario hier a delia sa na dve kategórie: spoločné určené pre hocikoho na ihrisku alebo tímové (iba pre váš tím). Nájdete tu červený hríbik pre posilnenie postavy, Bob-omb (bomba ničí veci na ihrisku), banán (ideálny pre pošmyknutie súpera), zelený pancier (zhodí postavičky v trajektórii), červený pancier (sústredí sa na najbližšiu postavu a zhodí ju) a Hviezdu (venuje vám dočasnú neporaziteľnosť, takže prerazíte všetko v ceste). V jednom momente môžete mať dva predmety so sebou a používate ich cez samostatné tlačidlo. Načasovanie je samozrejme kľúčové a mení veľa.

ZDROJ | Nintendo

Tou najväčšou arkádovou vychytávkou sú však Hyperstrikes. Tieto majestátne strely sa dajú použiť iba niekoľko ráz za zápas a existujú na ne jasné pravidlá. Keď sa objaví svietiaci nabitý orb, vašou úlohou je sa ho zmocniť. Vtedy dostanete ako tím na krátky čas oveľa vyššiu kondičku. Keď sa potom dostane strelec s loptou (môžete strieľať iba na súperovej polovici, nie z vašej) k akcii, podržíte streľbu a objaví sa ukazovateľ. Na jeho úsečke sú oranžové a modré plochy – vašou úlohou je dva razy trafiť modrú pasáž, aby ste sa dopracovali k dokonalej strele, ktorú súper nemá šancu zastaviť. A pozor, taká strela sa ráta až za dva body (bežný gól je za jeden). Takže práca s Hyperstrelami sa rozhodne vyplatí a môže úplne zmeniť stav hry. Ak trafíte iba jednu modrú časť ukazovateľa, máte cca polovičnú šancu na gól a ak sa trafíte iba do oranžových častí, je z toho trochu silnejšia strela, ale gól skôr nepadne.

Napínavé zápasy do posledných sekúnd

Na rovinu treba povedať, že množstvo arkádových fintičiek mení zábavnosť celej hry. Napríklad v jednom turnaji som bol na pokraji vypadnutia a hral mimoriadne napínavý zápas. Najprv som strelil prvý gól a súper vyrovnal. O minútu sa situácia zopakoval, najprv môj gól, potom jeho. Za stavu 2:2 (cca polovica 4-minútového zápasu) som sa dostal k Hyperstrele a podarilo sa mi s 50% šancou streliť skvelý gól a vyšvihnúť sa na 4:2. Lenže potom som začal iba brániť a súper sa začal doťahovať – 4:3, 4:4. Dvadsať sekúnd pred koncom stačilo udržať aspoň nerozhodný stav, no bohužiaľ som inkasoval tri sekundy pred koncom ešte raz – 4:5. Mojím jediným šťastím bolo, že tesne pred gólom som získal orb a môj tím bol dostatočne nabudený. Hneď po zapískaní som vyštartoval do útoku, tesne za poliacou čiarou začal streľbu, dva razy sa mi podarilo ťuknúť modrú plochu a vďaka tomu som mal mimoriadne vysokú šancu na dvojitý gól. Bum! Sekundu pred koncom som vyhrával 6:5 a vďaka tomu som pokračoval v turnaji ďalej.

ZDROJ | Nintendo

Presne na takých momentoch sa nielen láme hra, ale Mario Strikers ukazujú svoju zábavnosť a kvalitu. Každý zápas prebieha inak, boli stretnutia, kedy som stále útočil a hladko prehral 0:4 z niekoľkých protiútokov. Inokedy sa mi podarilo skórovať pár sekúnd pred koncom a tesne vyhrať 2:1, hoci som celý čas prehrával a nedarilo sa mi vôbec strieľať.

Jediná škoda je, že zatiaľ Mario Strikers ponúkajú síce skvelú hrateľnosť, ale nemajú toľko možností. Pre sólo hráča je možnosť odohrať niekoľko turnajov, zarobiť si peniažky, zozbierať predmety a zlepšovať postavy. To je mimoriadne dôležité, ak budete chcieť hrať aj s inými hráčmi, nielen lokálne, ale najmä on-line vo svete.

On-line pre expertov

Lokálny multiplayer je úžasný v tom, že ho môže hrať veľa hráčov, dokonca aj celý tím resp. osmička na poli. Ale keď odštartujete online porciu a pôjdete do sveta, môžete naraziť na mimoriadne silné tímy, ktoré už majú vytunených hráčov a ide im to parádne. Zatiaľ je hra trochu nevyrovnaná, ale je možné, že niektorí už hrajú pomerne dlho, majú silné predmety a proti nim sa vám bude ťažšie hrať. Hoci práve multiplayer zápasy prinesú veľkú porciu zábavy.

ZDROJ | Nintendo

Ostáva tu ešte Club Mode, ktorý umožní hráčom zakladať si kluby a s nimi bojovať o vyššie miesta v rebríčkoch. V klube môže byť max. 20 hráčov a celkom dobre utužuje komunity, hoci hra si priamo pýta ešte viac možností – hodnotenie, online turnaje či iné chuťovky.

Skvelá zábava, čakáme na ďalší obsah

Takže zatiaľ z toho, čo sme si týždeň mohli zahrať a poriadne užiť, vychádza, že Mario Strikers: Battle League Football je silná futbalová zábava. Mechanizmus funguje naplno, môžete sa vyšantiť sólo, v jednej obývačke aj online, no hra si pýta viac módov či možností. Snáď podobne ako pri iných tituloch bude Nintendo hru rozširovať – a možno aj do jesenného Kataru priloží čosi extra.

ZDROJ | Nintendo

Komentáre k článku