Lenovo ThinkPad X1 Tablet – biznisový tablet v štýle Surface Pro

Lenovo má za sebou pomerne dlhú a úspešnú históriu modelov z radu Yoga, na ktorom vytvorilo celý ekosystém konvertibilných notebookov a Ultrabookov. Spoločnosť ale nezavrhla ani riešenie, ktoré preslávil najmä Microsoft s jeho tabletmi Surface.

Naše hodnotenie

82%
0 100

Výhody

  • klávesnica
  • rozšírenie cez prídavné moduly
  • dobrý výkon

Nevýhody

  • teplota v záťaži
  • nižšia výdrž batérie
  • vyššia hmotnosť

Jednou vetou

Biznisový tablet v štýle Surface Pro s radom vylepšení a výbornou klávesnicou.

Po modeli Miix 700 sa táto konštrukcia dostala aj do radu biznis notebookov ThinkPad a výsledkom je testovaný ThinkPad X1 Tablet.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 10

Už názov napovedá, že máme dočinenia s dotykovým zariadením. Základom je 12-palcový displej s rozlíšením 2 160 x 1 440 pixlov. Nejde o najjemnejší displej na trhu, ale pri používaní som sa na nedostatočné detaily rozhodne nesťažoval.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 15

Vyhotovenie tabletovej časti nie je na prvý pohľad ničím nápadné. Kvalitná horčíková konštrukcia je dostatočne pevná a odklápateľná nožička drží v akejkoľvek nastavenej polohe.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 18Tablet sa v ruke drží pohodlne aj vďaka pomerne širokým okrajom. Jeho hmotnosť je ale predsa len príliš vysoká na to, aby sa dal dlhšie držať v jednej ruke. Na čítanie je však jeho veľkosť takmer ideálna.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 19Ovládanie prstami mi po chvíli nerobilo žiadne problémy, rovnako ani používanie dotykového pera ThinkPad Pen Pro. To je aktívne, založené na technológii Wacom AES.

Jediným nedostatkom je absencia priestoru na jeho uloženie priamo v tablete. Najpraktickejším sa ukázal prívesok na klávesnici, kde sa dá pero vložiť do gumičky.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 34
Pripojiteľná klávesnica bude známa všetkým priaznivcom značky.

Áno, Lenovo vám ThinkPad X1 Tablet dodá priamo s klávesnicou, ktorá je naozaj skvelým kusom príslušenstva. Klávesy sú veľké a kvalitné, aj keď iba s minimálnym zdvihom.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 45Nechýba ikonický Trackpoint a pomerne dobrý touchpad. Rýchlosť písania je výborná, počet chýb minimálny. Nebudem klamať, keď poviem, že s klávesnicou sa mi X1 Tablet používal naozaj skvele.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 44Počas testovania som skúšal používať dlhšie iba samotnú tabletovú časť, ale nebolo kam uložiť pero, nedalo sa mi písať dostatočne rýchlo a po chvíli som aj tak tablet položil na stôl kvôli väčšej hmotnosti.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 25
Priamo v tele je praktický kovový stojan s pevným kĺbom pre čo najlepší sklon tabletu.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 43X1 Tablet tak využijete najmä vtedy, ak potrebujete celý deň nosiť „kompletný balík“ aj s klávesnicou a ostatnými doplnkami, ale občas sa vám hodí odpojiť tablet a použiť ho ako samostatné zariadenie.

ThinkPad X1 Tablet s menšími rozmermi tak predstavuje vhodnú alternatívu k modelom X1 Yoga, alebo X1 Carbon. Čo sa týka výkonu, tento model je jedným z tých vybavenejších.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 35Intel Core m7-6Y75 a 8 GB operačnej pamäte je výborná kombinácia. Tablet poskytne tiež bohatý priestor 256 GB na SSD disku. Zaujímavá je určite dvojica kamier, pričom zadná disponuje rozlíšením 8 Mpx a predná 2 Mpx.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 59Ponuka portov je pomerne skúpa, na bokoch zariadenia nájdete iba Mini DisplayPort, Audio Jack, USB 3.0 a USB-C. Pamäť ale môžete rozšíriť MicroSD kartami a miesto sa našlo aj pre LTE modul od Qualcomm-u.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 50
Aktívne dotykové pero s 2048 úrovňami tlaku poznáte už z predchádzajúcich modelov.

Lenovo vytvorilo k modelu ThinkPad X1 Tablet aj niekoľko zaujímavých doplnkov. Asi najväčší záujem vzbudí modul s pico projektorom, vďaka ktorému môžete rozbaliť svoje prezentácie či videá naozaj kdekoľvek.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 42My sme testovali modul (Productivity Module) za 184 €, ktorý pridáva plnohodnotný HDMI port, druhé USB 3.0 a konektor pre dokovaciu stanicu. Jeho zapojenie nebolo úplne jednoduché, museli sme najprv vysunúť kus konštrukcie zo spodnej časti tabletu, aby sme vôbec objavili priestor pre pripojenie modulu.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 66Najviac sme na tomto module jednoznačne ocenili prítomnosť druhej batérie. S oboma batériami sa výdrž zariadenia dostala na použiteľných 9 hodín. V prípade, že sa vám nebude chcieť priplácať za tento modul, budete sa musieť uspokojiť s výdržou 4 až 6 hodín podľa záťaže.

Okrem druhej batérie ponúka prídavný modul aj ďalšie pripojenia vrátane konektora pre dokovaciu stanicu.

Výkonnejší hardvér a malé telo si žiaľ pýtajú svoju daň. Je ale skvelé, že X1 Tablet sa už dá nabíjať cez USB-C konektor, testovaný kus však obe batérie nabíjal niekoľko hodín, čo je pri všetkých „rýchlo-nabíjacích“ technológiách predsa len trochu veľa.

Lenovo ThinkPad X1 Tablet 68Chladeniu tabletu nie je čo vyčítať, pretože je pasívne. Pri väčšej záťaži sa však zadná časť tabletu nepríjemne zahrieva, čo pocítite, hlavne keď ho budete držať v ruke.

Aj to je ďalší z dôvodov, prečo je X1 Tablet vhodnejší „notebook“, ako tablet. Pri používaní s klávesnicou vás totiž nič nepáli a práca je pohodlnejšia, než u väčšiny normálnych notebookov.

ThinkPad X1 Tablet je skvelou konkurenciou pre Surface tablety od Microsoftu. Či ho budete viac využívať ako tablet, alebo ako notebook, to už nechám na vás.

ZdrojTECHBOX

Lenovo ThinkPad X1 Tablet

Cena 2 369,00 €
Veľkosť
291 x 209 x 8,45 mm, 0,77 kg (tablet), 291 x 228 x 13,6 mm, 1,07 kg (tablet s klávesnicou)
Displej
12” lesklý LED IPS, 2 160 x 1 440 px, 216 PPI, 315 cd/m2
Hardvér
Intel Core m7-6Y75 (2 jadrá, 4 vlákna, 4 MB Smart Cache 1,2 GHz, 3,1 GHz Turbo), Intel HD Graphics 515, 8 GB 1 866 MHz LPDDR3 RAM, 256 GB M.2 SSD, USB 3.0, USB-C, microSDXC, Mini DisplayPort, 3,5 mm audio, Wi-Fi ac, BT 4.2, LTE, stereo repro, 5 Mpx foto, 2 Mpx webkamera, 37 Wh batéria
Softvér
OS Windows 10 Pro, Lenovo Solution Center, Lenovo WriteIT, Lenovo Settings, Lenovo Companion, Wacom Pen
Cena
2 369,00 €

Komentáre k článku