Kirby and the Forgotten Land – tá najmilšia behačka pre deti a ich rodičov

ZDROJ | Nintendo

Najnovší diel behačiek s ružovým hrdinom ponúka kopu noviniek - a najmä 3D pohľad na svet.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • veľmi dobrý štart do hry
  • veľa nápadov, vlastností a schopností
  • výborne spracované svety a dlhé levely
  • kopa predmetov i bonusov
  • vhodné pre nováčikov i veteránov
  • milá grafika a atmosféra

Nevýhody

  • občas neposlúcha kamera
  • hra v dvojici nie je plnohodnotná pre oboch

Jednou vetou

Výborná behačka pre malých i veľkých, ktorá dokáže využiť veľa nápadov i 3D svet.

Súčasným trendom hier je prechod do 3D a otvorené svety. Uvedomuje si to aj Nintendo a tak do 3D posiela dokonca aj jedného z najmilších maskotov a svojich behačkových hier, Kirbyho.

ZDROJ | Nintendo

Kirby v skratke

Kirby je malá ružová guľa a veľmi sympatická postáva, ktorá vystupuje v behačkách známych nižšou obtiažnosťou. Stále je prístupná aj skúseným hráčom, no ak zoberú hru do rúk aj tí menej skúsení, stále sa dočkajú dobre porcie hrateľnosti a nie je potrebné, aby trieskali s ovládačom o zem, lebo sa im nepodarí poraziť prvého bossa či prejsť prvú sériu úrovní. Navyše sa očakáva, že hru budú hrať aj dvaja hráči súčasne – dieťa s rodičom, kamoši či partneri, takže ten menej skúsený môže prejsť na koniec a ten skúsenejší mu bude oporou.

To všetko funguje aj u najnovšieho Kirbyho, i keď spočiatku budete mať pocit, že hráte čosi výrazne odlišné. Milé intro vás stále drží v sérii – lietajú tam farebné postavičky, Kirby sa dostáva do iného sveta a potom… sa ocitnete klasicky na pláži, netušíte, kde ste a čo sa deje. Začnete ovládať ružového hrdinu a kamera sa prepne do pohľadu, že nepochodujete zľava doprava ako ste zvyknutí, ale zrazu kráča od kamery niekam dopredu, kamsi do neznáma. Predierate sa pasážou, aby ste sa neskôr dostali do opusteného mesta a otestovali si, či funguje vaše známe triky.

A vskutku áno. Kirby je stále zaujímavá bytosť, takže keď stláčate tlačidlo na skákanie, dokáže vyskočiť, ale keď ho stlačíte viackrát, dokáže sa nahltať vzduchu a plachtiť v povetrí. Iste, na najvyššie plošiny si musí dopomôcť vodným gejzírom alebo inou pomôckou, ale na bežné plošiny to stačiť bude.

ZDROJ | Nintendo

Čo dokáže Kirby?

Sám o sebe Kirby môže akurát skákať a poletovať alebo vďaka veľkým ústam zhltnúť nejaký predmet a ten mu prepožičia svoje vlastnosti. Funguje to dvojako – keď zhltnete zbraň ako napríklad meč, môžete ho začať využívať, šermovať a bojovať. Alebo získate takto bumerang či inú zbraň. Hra ponúka solídny arzenál a niekedy (pred bojom s bossom) si môžete vybrať, akú zbraň zvoliť a ako chcete bojovať.

Na druhej strane môžete zjesť oveľa väčšie predmety ako ste vy sami – a vtedy začne nová forma zábavy, lebo máte oveľa silnejšie schopnosti. Zhltnite dopravný kužeľ a môžete zrazu prebúrať praskliny v zemi. Alebo si schramstnite celé auto a budete sa môcť rýchlejšie presúvať naprieč levelom a narážať do predmetov. A čo taký automat na nápoje? Je odolný, silný a ešte pľuje plechovky. Tieto mocné vychytávky vám pomôžu prejsť cez konkrétne miesta v leveli – niektoré sa dajú aj obísť, ale pri iných tušíte, že menšieho bossa či prekážku sami nezvládnete a bude treba angažovať čosi silnejšie. Hoci pár momentov si žiada aj premyslenú taktiku – je kužeľ omotaný rastlinami? Najprv treba meč, aby ste ich presekli.

ZDROJ | Nintendo

Pestré levely aj na viac ráz

Vďaka nápaditému dizajnu a množstve predmetov je Kirby tradične bohatá behačka. Každý level ponúka niečo iné, často originálny prístup k veci. Niektorí hráči preletia hrou rýchlo na koniec, ale bola by to škoda, lebo hra má aj úžasný systém nepovinných úloh. Každý level totiž obsahuje istý počet zajatých drobcov – a tých treba oslobodiť. Časť z nich čuší v klietke na konci levelu (aj s bossom). Ale iných získate za plnenie ďalších aktivít: napríklad treba rozkvitnúť päť červených kvetín. Alebo nájsť skrytých Waddle Dees kamošov. Niektoré nepovinné úlohy máte označené vopred – ale iné majú otáznik a až počas levelu či pri jeho vyhodnotení sa dozviete, čo bolo treba urobiť (rozbiť dáku stenu, priletieť na nejaký balkón a pod.). To podporuje aj znovuhrateľnosť – ak chcete zachrániť všetkých drobcov, do levelu sa môžete vrátiť.

A nebola by to behačka, keby sa tu nezbierali kvantá vecí. Tradičné hviezdičky nájdete pohodené v leveli alebo skryté pod predmetmi (aj pod bežnými kameňmi), majú rozličné farby a hodnotu. Napríklad žlté sa rátajú za jednu, ale zelené či červené sú vzácnejšie. Vo svete sa váľajú aj zberateľské kúsky – vyzerajú ako model z Kinder vajca a po ukončení levelu sa presne dozviete, čo ste získali. Má to trošku povahu zberu z japonských gacha automatov, ale nič netreba platiť, iba hľadať a získať. Potom si v galérii presne môžete prezerať, čo ste už našli a koľko vám toho ešte chýba.

ZDROJ | Nintendo

Nepriatelia a vylepšenia

Osobitou kapitolou sú súboje či pobehujúci nepriatelia. Bežných zvládnete s dostupnými mečmi, bumerangom, guľami či pomôckami. No vo vyhradených častiach levelov sa môže ukázať boss či presila, vtedy sa vám zobrazí bojisko orámcované hranicami a kým všetkých neporazíte, nejde sa ďalej. Tempo vtedy stúpne, najmä keď sa obnovujú či pridávajú nepriatelia – neviete, koľkým budete čeliť. Ak máte iba jedného väčšieho, zobrazí sa dlhý ukazovateľ zdravia a treba ho vynulovať. Pri boji s bossom tiež využijete rôzne zbrane alebo aj klasickú taktiku pľutia žltých hviezdičiek, aj tie majú silnú účinnosť.

Jednotlivé vlastnosti a zbrane sa dajú aj vylepšovať, takže nájdete využitie pre spomínané hviezdičky, sú klasickou menou hry. Celkovo je tu 12 pomôcok, takže pre prechádzanie hrou solídny potenciál. A aj pre opakovanie chodenie do levelov, ak chcete nájsť všetko čo ponúkajú. Levely sú prekvapivo rozsiahle – bežný level býva rozdelený na viacero častí, medzi ktorými sa presúvate akoby teleportom (opäť hviezdička). Nehovoriac o tom, že sú tu viaceré odbočky, cestičky, alternatívy a môžete skúšať interakcie s predmetmi. Z prostredí je tu nielen mesto, ale aj kus prírody, vulkán či strašidelný park.

Kus zábavy čaká aj v mestečku Waddle Dee Town, kde nájdete postavy z minulých levelov a aj pár minihier. Je tu aréna, kde čaká repete bojov s bossmi a čoraz lepšie odmeny. Je tu rybačka, ktorá tradične zabaví a dokonca aj troška varenia. No ak budete hrať dvaja, rozhodne nevynechajte ani mód dvoch hráčov, kde síce druhá postavička nie je plnohodnotný Kirby 2, ale kamoš s jednou zbraňou, no každá pomoc sa pre prvého zíde a najmä pre najmenších hráčov to bude ideálny spôsob, ako sa dostať do hry.

ZDROJ | Nintendo

Ako to fičí v 3D?

Kirbymu náramne pomáha 3D engine nielen na zobrazenie sveta, ale aj využívanie možností. Napríklad zem: dokáže sa ničiť, drobiť, môžete do nej rýpať kužeľom – a nechá malú priehlbinu. Ale ak je tam prasklina, vznikne oveľa väčšia jama. Sú tu pekné ligotavé farby, ktoré vám značia, že predmet bude aktívny a niečo obsahuje. Alebo rôzne iné indície. Neraz budete hľadať každú skulinku a ak poznáte dizajn, tušíte, že žiadna rúra či kúsok levelu neostane nepovšimnutý, ak tam vedie cestička. Hoci spočiatku si myslíte, že aktívne je všetko a niektoré časti za plotom slúžia skôr na ozdobu.

Azda najbližšie má Kirby k Super Mario Odyssey, čo bola výborná behačka spred piatich rokov a v najlepších momentoch sa jej Kirby and the Forgotten Land dokáže priblížiť. Čo je obrovská pochvala pre hru – a v súčasnosti pôsobí ako balzam na dušu a dokážete pri nej skvelo vypnúť.

Komentáre k článku