Husqvarna Automower 450X – drahá, ale výborná robotická kosačka

Domácich robotov tu máme už niekoľko rokov, no len veľmi pomaly nahrádzajú naše bežné práce, ktoré robíme radi, alebo i neradi. Máme robotické vysávače, umývače podláh či okien, a samozrejme aj kosačky trávy. S tými sa tento rok akoby roztrhlo vrece. My sme vyskúšali jednu z najdrahších na trhu, robotickú kosačku Automower 450X od renomovanej spoločnosti Husqvarna. Je aj najlepšia?

Naše hodnotenie

92%
0 100

Výhody

  • mobilná aplikácia
  • odolnosť voči počasiu
  • výborné výsledky kosenia

Nevýhody

  • vysoká cena
  • nekosí okolo dobíjacej stanice
  • náročnejšia inštalácia

Jednou vetou

Robotická kosačka renomovaného výrobcu za cenu polovice malého automobilu pre najnáročnejších.

Husqvarna Automover 450X 32

Ak to chcete vedieť, rovno skočte na záverečné hodnotenie, no prišli by ste o to, čo všetko tento zázrak za 4 250 € dokáže.

Husqvarna má v ponuke niekoľko modelov s výrazne nižšími cenami, no my sme chceli skúsiť to najlepšie z ponuky. Neoľutovali sme.

Do redakcie prišli dve obrovské krabice (kosačka a voliteľný kryt nabíjacej stanice), s ktorými nám musel pomôcť priamo predajca, Automower Expert pre Slovensko.

Hoci inštaláciu by mohol zvládnuť aj laik, zverili sme to do rúk odborníka, ktorý so svojimi skúsenosťami nemal problém kosačku nainštalovať do cca hodiny aj v daždi.

Husqvarna Automover 450X instalacia 26

Poslúžil mu na to stroj, ktorý „položil“ ohraničujúci drôt pár centimetrov do zeme. Stroj síce jemne rozryl trávnik, no stačilo ho udupať a bol ako nový.

Takáto inštalácia stojí mimochodom od 50 do 200 € v závislosti od modelu, pričom platíte aj za spomínaný drôt. Cena drôtu ale nie je nijak extrémna. Fotogalériu z inštalácie kosačky si môžete pozrieť v samostatnom článku.

Pozrite siTestujeme robotickú kosačku Husqvarna Automower 450X

Husqvarna Automower 450X 10

Robotické kosačky fungujú inak, ako robotické vysávače. Aby nepokosili, čo nemajú, oblasť kosenia je ohraničená vodiacim drôtom. Ten zabezpečuje, aby kosačka neprešla do kvetinového záhonu, nevbehla na chodník zo skál či nepoškodila ešte mladé stromčeky.

Po inštalácii všetkých náležitostí sme dostali krátku inštruktáž a rovno sme s kosačkou spárovali smartfón. Top model je totiž v základe vybavený GPS a GSM modulom pre celý svet.

Vďaka tomu viete s kosačkou nielen komunikovať, ale ju aj kontrolovať a chrániť. Výrobca dáva po inštalácii odborníkom dokonca garanciu proti odcudzeniu kosačky na rok zdarma.

Automower je chránený PIN kódom, top verzie majú aj GPS a mobilný modul, takže krádeže sa takmer vôbec nemusíte báť.
Automower je chránený PIN kódom, top verzie majú aj GPS a mobilný modul, takže krádeže sa takmer vôbec nemusíte báť.

Okrem PIN kódu a sirény je totiž chránená aj GPS modulom, ktorý dovedie políciu k prípadnému zlodejovi. Cez appku je pritom možné nastaviť takmer všetko okrem zmeny PIN kódu.

Zmeniť si tak môžete výšku kosenia, termíny a časy kosenia, zapnúť svetlá a mnoho iného. Výborné.

Ovládanie robotickej kosačky je možné vykonávať aj cez mobilnú appku.
Ovládanie robotickej kosačky je možné vykonávať aj cez mobilnú appku.

Robotická kosačka nezbiera trávu do zberného koša, ale necháva ju ležať na trávniku. Tým, že kosí deň čo deň, prírastky trávy sú minimálne, a tak je minimálny aj odpad. Pre trávnik to však odpad nie je, naopak, po rozložení sa pokosená tráva stáva hnojivom.

Husqvarna Automower 450X je určená pre tých najnáročnejších. Svedčí o tom nielen cena, ale aj jej schopnosti. Kosačka je určená na pozemky až do 5 000 m2, pričom na jedno nabitie kosí zhruba 4 hodiny.

50-árový pozemok je však schopná pokosiť v priebehu 24 hodín. Nabíja sa len necelú 1,5 hodinu a po nabití môže pokračovať v kosení.

Aj keď má kosačka šírku 56 cm, šírka kosenia je len 24 cm. V spodnej časti totiž nemá klasické masívne nože, ale trojicu veľmi ostrých nožov, ktorých tvar je podobný čepeli z orezávacieho noža.

Husqvarna Automower 450X 41

O kosenie sa stará trojica žiletkových nožov, ktoré sú bežne ukryté nad kovovým kruhom.
O kosenie sa stará trojica žiletkových nožov, ktoré sú bežne ukryté nad kovovým kruhom.

Vďaka nim kosačka pokosí trávu, aj keď je mokrá. Automower 450X totiž zvláda aj dážď a vodu. Je síce možné nastaviť ju tak, aby počas dažďa nekosila, no zbytočne. Kosačka si ide hlava nehlava.

Teda nie tak celkom. Vďaka dvojici ultrazvukových snímačov vpredu sníma plochu pred sebou a nehrozí, že by do niečoho narazila v plnej rýchlosti.

Husqvarna Automower 450X 51

Naopak, okamžite spomalí a k objektu sa priblíži slimačím tempom. Nemusíte sa tak báť ani zranenia domácich miláčikov či detí.

Nože kryje kovový plát a sú tak ďaleko od okraja, že dieťa by na ne nedosiahlo. Po nadvihnutí kosačky zas okamžite prestane kosiť a spustí sa alarm.

Rovnako je možné nastaviť kosenie mimo zavlažovania, takže ani tryskám sa nemá čo stať. Zdá sa, že Husqvarna myslela na všetko.

Maximálnu pochvalu si Automower 450X zaslúži za tichý chod. Môžete ju nechať kosiť aj v noci a nikoho tým nebudete rušiť. Hlučnosť výrobca udáva na 59 dB, no mne osobne prišla ešte tichšia.

Jediné, čo počujete, je jemný zvuk otáčajúcich sa nožov a jemné hrkotanie. Ak máte úplne rovný trávnik, nebudete počuť dokonca ani to.

Husqvarna Automower 450X 61

A teraz to najdôležitejšie – kosenie. Vďaka tomu, že Automower dokáže prejsť za okraj ohraničujúceho kábla aj o 20-50 cm, dokáže pokosiť 99% vyznačenej plochy.

Tú je však potrebné správne určiť, lebo je dosť možné, že po pár mesiacoch budete volať predajcu, aby vám prišiel preložiť káble.

https://www.youtube.com/watch?v=P4JyTL5racw

Počas niekoľkých týždňov, čo sme kosačku testovali, zaznamenali sme prvé plusy i mínusy. Kosená plocha bola perfektne pokosená a začínal sa črtať anglický trávnik.

Ešte pár mesiacov a verím tomu, že trávnik by vyzeral úplne inak. Čo sa mi však nepáčilo, bola nepokosená tráva okolo nabíjacej stanice.

Husqvarna Automower 450X 11

Chápem, že Automower to nemá ľahké s kosením okolo stanice, no mať dokonale pokosený trávnik a okolo stanice polmetrovú trávu nepôsobí vôbec dobre.

Takže raz za čas aj tak musíte vytiahnuť elektrické nožnice alebo malú strunovú kosačku a nedokonalosti po Automoweri pokosiť ručne.

Husqvarna Automower 450X 15

Automower 450X je perfektným robotom pre kosenie trávy. Ponúka toho mnoho, no cenu (4 250 €) by som napriek tomu čakal nižšiu. Zatiaľ má pred konkurenciou výhodu v perfektnom spracovaní, odolnosti, množstve výbavy a výbornom výsledku kosenia.

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku