Honor 9X Pro – ideálny smartfón pre masy aj bez Google služieb?

Honor 9X Pro začal svoju existenciu už minulý rok, no na Slovensko sa dostal len pred pár dňami. Dôvodov je viacero, no vo finále nám to môže byť jedno, keďže svojou výbavou a cenou ponúka čo máloktorá konkurencia. Navyše má efektný výsuvný predný fotoaparát. Čo ešte dokáže za 279 € aj keď neponúka Google služby?

Naše hodnotenie

89%
0 100

Výhody

  • dobrá výdrž batérie
  • rýchly hardvér
  • slušný fotoaparát
  • cena

Nevýhody

  • chýbajúce Google služby
  • Nočný režim nepoužiteľný
  • farebné telo a vyššia hmotnosť

Jednou vetou

Honor 9X Pro je na svoju triedu výborne vybavený smartfón, ktorý však neponúka Google služby. Ak ich ale nepotrebujete, je to ideálny smartfón na kúpu. Za svoju cenu ponúka špičkovú výbavu, slušný fotoaparát i výdrž.

Honor 9X Pro síce nepodporuje Google služby, vrátane Google Play obchodu, kvôli reštrikciám zo strany USA ešte z minulého roka, no materská spoločnosť Huawei sa s tým už stihla vysporiadať a vytvorila vlastný obchod s aplikáciami AppGallery. Výsledkom je, že hoci Google appky v telefóne nenájdete, nájdete v obchode alternatívy. Problém môže byť ak ste príliš naviazaní na Google služby. Ale o tom neskôr.

Smartfón samotný na svoju cenovú kategóriu vôbec nevyzerá. Prednú i zadnú stranu tvorí sklo, telo je spracované ukážkovo a precízne. To ma osobne potešilo, keďže v týchto cenových reláciách je možné nájsť aj podstatne horšie spracované zariadenia a navyše z plastu. Osobne mi nesedí iba farba Phantom Purple, ktorá sa podľa dopadajúceho svetla mení, no základom je ružová a fialová. Teraz hovorím o zadnej strane, predná je celá čierna.

Keď už ale spomínam zadnú stranu, opis začnem od nej. Na okrajoch je príjemne zaoblená, aby sadla lepšie do ruky, aj samotné sklo mi príde ako menej šmykľavé ako pri iných celosklenených zariadeniach. Spomínaná viacfarebnosť vie vytvárať efekt X-ka. V hornej ľavej časti je trojica fotoaparátov, ktoré mierne vystupujú nad plochu steny. LED blesk je zapustený do tela. Objektívy ale spôsobujú to, že na stole pri dotyku na displeji hlavne v pravej spodnej časti sa telefón naklápa a pri vracaní späť vydáva klepotavý zvuk opačnou časťou.

Inak je zadná strana kompletne hladká, zaujímavo na nej v spodnej časti svieti strieborné logo výrobcu, pod ktorým je nenápadne, len pre info, napísaný skutočný výrobca smartfónu – Huawei Technologies Co. Ltd. z PRC.

V spodnej strane telefónu je už klasický USB-C port, v tomto prípade vo verzii USB 2.0. Okrem neho ju tu aj mriežka reproduktora, žiaľ jediného. Na opačnej strane je 3,5 mm audio port čo určite mnohých poteší. Nechýba tu ani dierka mikrofónu.

Druhý mikrofón je na hornej strane, hneď vedľa slotu na dve SIM karty, resp. SIM kartu a pamäťovú microSDXC kartu. Honor 9X Pro nedokáže naraz pracovať s dvomi SIM a pamäťovou kartou. Tretím prvkom je také malé prekvapenie, ktoré ale znalí tušia o čo ide. Nie je to krycie sklo IrDA portu, ale kryt výsuvného predného fotoaparátu. Ten sa vysunie prakticky okamžite po prepnutí kamery v jej rozhraní.

 

Ľavá strana teleefónu neobsahuje žiadne prvky, pravá len ovládanie hlasitosti a zapustené ON/OFF tlačidlo so zabudovaným snímačom odtlačkov prstov. Ten je rýchly a presný, azda ani raz sa mi nestalo, že by odtlačok prsta nevedel rozpoznať.

Vďaka ukrytiu webkamery do výsuvného mechanizmu je IPS displej bez výrezu či dierky a môže pokrývať väčšinu prednej strany. Žiaľ, nepokrýva. Keďže Honor 9X Pro má rozmery 163,1 x 77,3 x 8,8 mm a zaoblený displej má uhlopriečku 6,59 palca pri pomere strán 19,5:9, zaberá 84,3% (nie 92% ako tvrdí výrobca na svojom webe) prednej časti. Škoda teda pomerne hrubých rámov okolo celého displeja.

Na druhej strane je LTPS IPS displej slušne viditeľný aj na priamom slnku, problémy nastávajú až pri pohľade zo strán. Farebnosť je taktiež na dobrej úrovni, v nastaveniach je možné zmeniť vyváženie bielej. Nechýba ani ochrana zraku aj s časovaním. Rozlíšenie 1 080 x 2 340 px je plne postačujúce, v nastaveniach ho je možné tiež ešte dodatočne upraviť na nižšie, 720 x 1 560 px, alebo to nechať na inteligenciu smartfónu. Bonusom je ochranná fólia na displeji priamo z výroby.

V nastaveniach je možné nájsť aj možnosť zapnutia rýchlosti siete, čo sa hodí hlavne slabšie pokrytých územiach, kde okamžite zistíte, prečo sa vám aplikácie správajú tak zvláštne pomaly.

Pod kapotou je ukrytý celkom svižný 7 nm FinFET čipset Kirin 810 s 8 ARM jadrami s rozložením 2+6, teda 2x 2,27 GHz a 6x 1,88 GHz. Sekunduje im grafický čip Mali-G52 MP6. K dispozícii je 6 GB operačná pamäť RAM LPDDR4 s frekvenciou 2 133 MHz (na domácom trhu má mať 8 GB). NA chladenie raj využíva kvapalinu. Celkovo je tak výkon smartfónu dostačujúci pre 90% používateľov smartfónov, zvyšní sa po takejto triede pozerať aj tak nebudú.

ZDROJ | Honor

Slušný výkon dokazuje aj benchmark AnTuTu (3DMark nie je dostupný v App Gallery). Honor 9X Pro získal 303 674 bodov (v8.4.3). K dispozícii je Wi-Fi 5 modul, ale aj Bluetooth 5.0 s BLE. Nechýba NFC čip či samozrejmosť ako GPS/GLONASS/BeiDou pozičné systémy.

Hardvér živí 4 000 mAh batéria, ktorá dokáže pohodlne vydržať aj dva dni bez nabíjačky. Pri častom používaní a sledovaní videí ale IPS displej vypýta svoju daň a batéria ledva prežije deň, resp. ani ten, ak si poviete, že odsledujete na Netflixe celú sériu nového seriálu. Mimochodom, batéria nepodporuje rýchle nabíjanie a nie je ju možné nabíjať ani bezdrôtovo, cez Qi štandard.

Na Honor 9X Pro je potešiteľný fotoaparát tvorený trojicou snímačov. Hlavný (v strede) je uložený pod cca 26 mm optikou so svetelnosťou f/1,8 a ponúka rozlíšenie 48 Mpx na 1/2″ snímači. Sekunduje 8 Mpx snímač pod cca 12 mm objektívom so svetelnosťou f/2,4 (dole) a 2 Mpx snímač na meranie hĺbky scény (hore). Maximom čo sa videa týke je len Full HD rozlíšenie pri 30 fps. Škoda, 4K Ultra HD by procesor mohol zvládnuť.

K oklieštenému Androidu sa ešte dostanem, no ak sa budete diviť, prečo je tu tak málo ukážkových fotografií, tak vedzte, že do počítača som ich dostal jedine cez e-mail, po 4 ks v prílohe. Zabudnúť môžem na spojenie HiSuite cez macOS pomocou USB kábla, zabudnúť môžem na uloženie na Google Drive, odoslanie cez Bluetooth a všetky možné ostatné cesty hromadného presunu (ok, microSD karta mi v tom teple nenapadla, no už bolo neskoro). Najväčší prúser telefónu je však to, že nie všetky správy s fotkami dokázal aj poslať! To som veru ešte nezažil, aby smartfón nebol schopný poslať e-mail, lebo obsahoval 40 MB prílohy.

Čo sa ale fotografií týka, tie sú na triedu smartfónu veľmi vydarené. Farby sú vcelku verné, mierne presaturované, ale to sa teraz asi nosí všade. Ostrosť je slušná, šum aj v automatike minimálny, pokiaľ fotíte pri dostatočnom svetle.

So zhoršujúcimi sa svetelnými podmienkami klesá aj kvalita podania farieb, ostrosť a rastie šum. Novinka má síce režim Noc, no ten je skôr iba na okrasu, keďže 9X Pro na zaostrovanie využíva zjavne iba detekciu kontrastu. Tá v tme nemá šancu a tak vyzerajú nočné zábery v tomto režime asi takto:

Fotografie sú v plnom rozlíšení bez úprav. Otvoriť si je ich nutné v novom tabe alebo okne.

Asi som si od nočného režimu sľuboval priveľa, Huawei síce vo vlajkových lodiach, ale aj tak, nastavil latku vysoko.

Toto je rozdiel medzi režimom Noc (hore) a klasickým režimom automatiky (dole) v šere, nie úplnej tme:

Sklamalo ma zaostrovanie aj v šere, resp. silnom tieni, občas však aj v bežnom svetle miestnosti počas nie slnečného dňa. Zaostrovanie si robilo čo chcelo a namiesto najvýraznejšieho objektu zaostrilo kdesi mimo:

Rovnako je nevyužiteľný aj digitálny zoom, ktorý ako-tak dobre vyzerá iba na displeji smartfónu. Len čo si zábery pozriete na obrazovke počítača, ostanete sklamaní kvalitou:

Širokouhlý záber, normálny a priblížený…

Video je na tom podobne. Kvalita je slušná, kým je slušné svetlo okolo. Video je možné nahrávať s kodekom H.264, ale aj H.265, čo poteší najmä pamäť, a do 60 fps.

Predná výsuvná kamera ponúka 16 Mpx snímač pod f/2,2 optikou s 26 mm ohniskom. Aj v tomto prípade je maximom Full HD video. Kvalitou je podobné tomu zo zadných snímačov.

Až pri používaní Honor 9X Pro som si uvedomil, ako veľmi som zviazaný Google. Dlhé roky používania Google Máp, Google Fotiek, Google Dokumentov, Google Pay, AdSense, Analytics a prakticky všetkých ostatných služieb, ma nechalo v štichu. Zrazu som bol bez appky s fotkami, ktoré by som mal poruke, svoje obľúbené miesta na mape som musel prace vyhľadávať, keď som sa k nim chcel navigovať, k dokumentom v cloude som sa vedel dostať iba obmedzene cez prehliadač, na Google Pay som mohol zabudnúť a tak ďalej a tak ďalej.

Našťastie táto depresia trvala len krátko, veď APK daných appiek je na webe kopec. Tie sú však s koncovku xapk, a tak ich v Honore len tak neotvoríte. Stačí však cez akýkoľvek súborový manažér (napr. ES File Explorer) v zložke stiahnutých súborov nájsť dané xapk a premenovať práve koncovku .xapk na .zip. Následne si zip súbor otvoríte priamo v manažéri súborov, kliknete na inštalačný .apk súbor a aplikáciu nainštalujete.

APK majú ale nevýhodu v tom, že nikdy si nemôžete byť istí, že bude na danom telefóne fungovať. Zároveň je nevýhodou fakt, že sa stiahnuté APK aplikácie nebudú aktualizovať hromadne cez Obchod Play.

Takže po prvotnej depresii a neskoršej eufórii z APK súborov som aj tak sklopil uši a padol do depresie, pretože na plnú funkčnosť Google aplikácií musí korektne fungovať Google Play Services a tie do telefónu nie je možné nainštalovať. Ani cez .apk. Ja osobne som teda skončil a telefón ďalej používať ako primárny nemohol.

Na druhej strane vďaka Honoru som objavil perfektne spracovanú českú appku Mapy.cz, ktorá vo viacerých smeroch predbieha aj Google Mapy.

 

Osobne mi v telefóne ako takom chýba jediné – normálny Google Android so všetkým čo k tomu patrí, teda i službami Google a obchodom Play. Hoci Huawei robí všetko pre to, aby sa od Google odpútal, pre mňa to nestačí. Už som príliš naviazaný na Google služby a nechce sa mi hľadať pre to alternatívy. Teda nechce už po tom všetkom, čo som tomu venoval.

Kto ale Google nepotrebuje k životu a práci, pre toho bude Honor 9X Pro výborným adeptom na šikovný smartfón za rozumné peniaze. Konkurenciou mu môžu byť iba domáce značky, ktoré sa predávajú už aj u nás. Výrobcovia z ostatných krajín prakticky nemajú v tejto cenovej hladine rovnocenných konkurentov.

Honor 9X Pro je tak výborný smartfón pre široké publikum menej náročných, alebo nenáročných používateľov, ktorí chcú rýchly telefón s dobrou výdržou a vcelku kvalitným fotoaparátom. Nežnejšiemu pohlaviu môže však prekážať veľkosť a hmotnosť (206 g), na druhej strane mužskému osadenstvu zas nemusí sedieť jediná farba. Všetko má jednoducho svoje pre a proti.

Aj napriek nedostatkom si ale Honor 9X Pro od nás zaslúži ocenenie Dobrá cena.

Komentáre k článku