Garmin Forerunner 630: najlepšie bežecké hodinky

Garmin Forerunner 630ZDROJ | Garmin

Vyskúšali sme nový Forerunner, ktorý vraj dokáže analyzovať beh tak detailne, ako žiadne iné športové hodinky. Ako dopadol náš test? Je Garmin Forerunner 630 najlepší z bežeckých hodiniek na svete? Čítajte ďalej.

Po pár týždňoch behania s Garmin Forerunner 630 som na tom úplne rovnako, ba možno ešte horšie, ako pred rokom. Vtedy som si pri testovaní modelu Forerunner 620 nedokázal vôbec predstaviť, kam by sa ešte mohli posunúť bežecké hodinky, ktoré už vtedy vedeli odmerať aj také extrémnosti, ako je dĺžka kontaktu mojej nohy so zemou.

Garmin Forerunner 630 03
ZDROJ | Garmin

Dnes som opäť presvedčený, že najnovší bežecký Garmin nie je možné viac vylepšiť. Zdedil totiž všetky vyhytávky ako dotykový displej, Bluetooth Smart rozhranie na prepojenie s appkou v smartfóne, Wi-Fi pre pohodlný upload tréningových dát na servery Garminu a, predovšetkým, analytiku výkonu, za akú by sa nemusela hanbiť ani špičkovo vybavená ordinácia športového lekára.

A práve analytika behu a fyziologických parametrov je to, čo inžinieri z Garminu pri novej 630-tke vylepšili najvýraznejšie. Vylepšená metrika behu, označovaná aj ako Advanced Running Dynamics, je podmienená používaním nového typu hrudného pásu HRM-RUNv2.

Samotný snímač je drobný, no nie je oddeliteľný od textilného pásu. Musím však uznať, že zo všetkých hrudných pásov, ktoré Garmin pre bežcov v minulosti vyrobil, je tento určite najpohodlnejší.

Garmin Forerunner 630 04
ZDROJ | Garmin

Spoľahlivo drží tam, kde má, aj bez toho, aby v ňom človek musel byť stiahnutý ako Malachovská v plesových šatách. Veľmi presný akcelerometer zabudovaný v snímači pásu dokáže určiť zaujímavé polohové údaje.

Teda nielen dobu kontaktu vašej nohy so zemou a vertikálnu osciláciu (poskakovanie) tela, ale odmeria aj presnú dĺžku kroku, pomer kontaktu so zemou pre pravú a ľavú nohu zvlášť a pomer vertikálnej oscilácie k dĺžke kroku.

Hoci spočiatku boli pre mňa tieto výrazy úplná svahilčina, vysvetlivky pri grafoch mojich tréningov na webe Connect.Garmin.com mi objasnili, aké hodnoty sú tie optimálne pre dokonalú techniku a hlavne to, ako ďaleko k nej má môj štýl (LOL) behania.

Ešte o kus zaujímavejšie, ako dáta získané z akcelerometra, sú tie, ktoré Forerunner určuje na základe tepovej frekvencie.

Laktátový prah v podobe tempa a srdcovej frekvencie.
Laktátový prah v podobe tempa a srdcovej frekvencie.

K hodnote VO2 max, ktorú vedel odhadnúť už aj predchádzajúci model, pribudlo v novej 630-tke určenie laktátového prahu. To je údaj, pre zistenie ktorého nám v detstve tréneri pichali ihlami do prstov, aby získali kvapku krvi.

Dnes stačí mať Forerunner 630 s hrudným pásom a hneď viete, pri akom tempe sa vám vo svaloch začína hromadiť kyselina mliečna, čoho dôsledkom je ten nedôstojný stav, známy ako svalovica.

Zobrazenie hodnoty VO2 max
Zobrazenie hodnoty VO2 max

Najmagickejšou fyziologickou hodnotou, ktorú Garmin Forerunner 630 meria, je však pre mňa skóre stresu. Meria sa tak, že tri minúty v kľude stojíte na mieste a pomocou údajov o tepovej frekvencii hodinky vyhodnotia na 10-miestnej stupnici aktuálnu mieru stresu.

Cieľom je určiť stav regenerácie a pripravenosť na ďalší tréning či pretek. No či som si stress score meral úplne oddýchnutý a pokojný, alebo unavený a nasratý na celý svet, tak mi vždy vyšlo číslo 5, teda mierny stres. A to človeka vytočí ešte viac.

Vďaka platforme Connect IQ môžete sťahovať do hodiniek aplikácie, widgety, ale aj upravovať vzhľad zobrazovania času.
Vďaka platforme Connect IQ môžete sťahovať do hodiniek aplikácie, widgety, ale aj upravovať vzhľad zobrazovania času.

Vo chvíľach, keď práve nebeháte, poslúži Forerunner aj ako plnohodnotné smart hodinky so všetkými tými otravnými notifikáciami. Mne sa však viac osvedčil ako špičkový monitor dennej aktivity.

Nielenže počíta každý krok, ale predovšetkým neúprosne sleduje chvíle bez pohybu a bezcitným príkazom Hýbte sa! upozorní, keď už je sedenia či ležania príliš.

Garmin Forerunner 630 kúpite na GARMIN.sk v čiernej alebo modrej farbe za 399,90 €, set s hrudným pásom HRM-RUNv2 stojí o 50 € viac.

Analytiku akú poskytuje Garmin Forerunner 630, nedokáže využiť každý hobby bežec, ak však máte väčšie bežecké ambície, alebo sa len radi vŕtate v tréningových dátach, tak lepšie bežecké hodinky dnes nenájdete. Preto sme hodinkám Garmin Forerunner 630 udelili ocenenie TIP REDAKCIE.

TECHBOX tip redakcie

Komentáre k článku