FIFA 22 a NHL 22: nové ročníky pridávajú lepšiu grafiku, aj finty hráčov

ZDROJ | Microsoft

Nové ročníky populárnych športov od EA ešte viac dajú vyniknúť esám futbalu i hokeja, NHL ponúkne aj tím Bratislava Capitals a ligu ICE.

Nové ročníky futbalu a hokeju vyšli až v októbri, ale prinášajú novinky pre fanúšikov. A ak ste série niekoľko rokov vynechávali, čaká vás toho oveľa viac.

FIFA 22 (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, Switch, PC)

Nový ročník FIFA má skvelý štart. Kamera letí ulíc Paríža, kde si David Beckham vychutnáva kávičku na balkóne a o poschodie nižšie zadrichmal váš avatar. Dáte mu meno, fyzičku, aj oblečenie, aby sa s Davidom o chvíľu stretol vo výťahu.

Pred hotelom ho už čaká kamoška, ktorá mu dá pár rýchlych futbalových lekcií priamo v centre mesta – vyzerá to efektne, skvelo zrežírované animácie striedajú hrateľné pasáže, kde sa učíte nahrávať, driblovať či jemný šprint. Cesta avatara však vedie na štadión PSG, kde už čaká legenda Thierry Henry i Kylian Mbappe z obalu hry, ktorí vás naučia ďalšie fintičky priamo na ihrisku. A celý tutoriál nekončí ničím menším ako výletom na zápas Ligy majstrov, kde si užijete parádnu atmosféru. Vitajte vo FIFA 22!

Efektný úvod podčiarkuje, ktorý tím hrá miláčika v hre, ale celkovo sa môžete tešiť na kvalitnú hernú porciu. Je azda škoda, že okrem úvodu tu neexistuje príbehový mód či nejaká kampaň ako v minulosti, ale ponuka je dostatočne bohatá. Môžete siahnuť klasicky po futbalových ligách z celého sveta alebo podobne ako ja, tráviť prvé hodiny najmä v Lige majstrov, ktorá si priebežne načítava tabuľky či simuluje zápasy, ak ste už vpred v čase. Môj Bayern Mníchov sa prekľučkoval do finále, i keď osemfinále proti United bolo celkom drsné…

Klasický futbal 11 proti 11 je výborne zastúpený a ak máte novú konzolu, oceníte nielen perfektnú atmosféru národných líg či Ligy majstrov, ale aj novinku v podobe HyperMotion. Znie to futuristicky, v praxi však EA kamerami zabralo celé zápasy a pohyb všetkých 22 hráčov počas nich, takže intuitívne vyznievajú nielen bežné prihrávky, strely či zákroky brankára, ale aj ostatné animácie či také detaily ako postávanie hráčov na čiare.

Je fajn vidieť, že dôraz na plnohodnotné zápasy tu ostal, páči sa mi navrhované striedanie, veľa gólov padá až do posledných minút (silné pripomenutie United v uplynulom zápase s Atalantou).

ZDROJ | PlayStation

Herný model favorizuje rýchle akcie a strieľanie gólov, ale rovnako aj pohyb v strednom pásme. Môže za to mierne spomalenie hry oproti posledným dvom ročníkom, kedy sa neustále pálilo v šestnástkach, ale teraz má stred poľa opätovne dôležitú cenu.

Lopta rada odskakuje z kopačiek a má svoju fyziku, ale ak si osvojíte veľa trikov či ikonické pohyby a fintičky hráčov (Kane, Lewandowski, Messi a iní), o góly sa nemusíte báť – budete ich strieľať na nižších obtiažnostiach relatívne spoľahlivo. Dôležité je aj ovládanie, ktoré nesklame a má ešte aj pár noviniek ako napríklad voľbu konkrétneho obrancu. Šprinty sú na mieste a berú staminu a realistické vyznenie podčiarkne aj fakt, že nie je problém trafiť brvno pár minút po sebe.

EA vo väčšej miere dáva dôraz aj na iné formy futbalu. Opäť sa tu hlási Volta s viacerými novinkami. Práve tu som využil vytvoreného avatara a dokonca celý tím s tancujúcim žabiakom v logu. Volta je pouličný futbal, kde narazíte na rôzne partie a ihriská z celého sveta – a je to fakt cítiť. Či hráte iba partičku 3 na 3 alebo väčšie zápasy 4 na 4 či 5 a 5 (kde už je aj brankár). Je iné hrať v Tokiu s domácim komentátorom, nočnom Londýne alebo presvetlenom Rio De Janeiro.

Môžete sa chopiť iba jedného hráča alebo celého tímu – ale keď som hral sólo, sústredil som sa síce na borca, ale uchádzala mi troška kontrola nad hrou. Volta zápasy sú napínavé a je tu priestor pre arkádové triky ako napríklad že v druhej polovici sa vám nabije ukazovateľ a môžete góly dávať s hodnotou dvoch (čo vás rozhodne neteší, ak vyhrávate dlho 1:0 a súper vám ho strelí 9 sekúnd pred koncom) Volta mi priniesla rozmanité výsledky – raz som prehral tesne 4:5, inokedy prehľadne zdolal súpera 5:0. Tímy, na ktoré narazíte majú odlišnú silu a kvalitu. Zbierate tu skúsenosti, body a dajú sa tu tráviť slušné hodiny.

Volta Arcade je špeciálny mód s minihrami, kde sa sústredíte na vybrané schopnosti. Majú bizarné názvy ako Lava Disco či Wall Ball Elimination a často ide o hry s loptou, vybíjanú, nohejbal, ale pozor! Dajú sa hrať len cez víkendy, čo je trocha nepochopiteľné, ale ide o zaujímavé arkádové rozšírenia futbalu.

ZDROJ | PlayStation

Inak obsahuje FIFA 22 všetko podstatné – ligy, kariéru, Ultimate Team s malými zmenami. Ak hráte online, neustále sa menia súpisky či chodia aktualizácie a hra žije. Je to kvalitný ročník, kde bolo cítiť zameranie na nové konzoly, chuť pridať nové technológie a módy. A atmosféra s komentátormi či hymnami je jedinečná.

Prečo kúpiť?

skvelý filmový štart, nové vrstvy hrateľnosti, realistické správanie AI, veľa obsahu, Liga majstrov, Volta a jej možnosti

Prečo nekúpiť?

Ultimate Team stále pýta aj peniažky, Volta minihry len cez víkend

Distribútor: Electronic Arts
Cena: 60 EUR

NHL 22 (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One)

Pretože skutočná NHL začala tento rok o mesiac neskôr, aj herný ročník dostal neskorší dátum a paradoxne vyšiel až dva týždne po FIFA 22 (bežne chodí prvý hokej, potom futbal). NHL 22 je stále dostupná pre konzoly, staršiu i novšiu generáciu. Najväčšou očakávanou novinkou je prechod na nový engine Frostbite, ale celkovo má čo NHL ponúknuť – i keď aj väčšiu výzvu, góly nebudú padať automaticky…

Dlhé roky si pýtali hráči nový engine – a NHL 22 ho konečne doručí. Vďaka Frostbite hra oveľa lepšie vyzerá (grafický posun vpred je subjektívne väčší ako pri FIFA novinke) a hrá sa s rôznymi fintičkami. Štadióny sú skvelé, ale veľká pozornosť patrí aj divákom a najmä ľadu, odrazom v sklách, tieňom a iným veciam, ktoré dokresľujú celkový dojem. Samostatnou kapitolou sú hráči, ktorí získali nové textúry, modely a pohyby. Áno, aj tu je nová plejáda animácií, ktoré sú jednak vyhradené pre najväčšie esá – celkovo hráči vyznejú autenticky v akciách či aj mimo nich (čakanie na play-off, vhadzovanie či koniec tretiny).

ZDROJ | Microsoft

Ale veľkej zmeny sa dočkal aj puk. Je akoby samostatným prvkom hry, boje oň sú náročne, často odskakuje, odráža sa od korčúľ pri rôznych prihrávkach alebo aj k hráčovi od tyčky, čo možno využiť. Nová fyzika puku i hokejok tým pádom generuje viac nepresných prihrávok či kombinácii a dáva väčší priestor náhode.

Dobrý odraz pomôže súperovi – a možno sa ho nedočkáte vy. Osvedčené triky fungujú iba čiastočne – ak pôjdu traja na jedného, zrejme ho premôžu, ale samostatné nájazdy sú ťažšie ako v minulosti. Ani strely nechodia vždy do brány automaticky, lepšie je kombinovať, použiť druhého hráča na dorážku, cloniť brankárovi a využiť viac taktiku ako iba rýchlosť, silu a vieru v náhodu, že to tam padne. Potrebujete byť trpezliví, skúšať, hľadať cesty, inak budete trochu frustrovaní, že súperovi to tam padá a vám nie.

No celkovo musím konštatovať, že prestrelky sa nekonajú, počet gólov sa veru znížil oproti minulým ročníkom a často padá 1-2 góly v tretine a niekedy sotva tri-štyri v zápase. Na druhej strane klesol aj počet vylúčení – sú zápasy, kedy je presilovka absolútna rarita a hráte väčšinu času v plnom počte.

ZDROJ | Microsoft

Ďalšou pozitívnou novinkou je X-Factor: špeciálne schopnosti vybraných hráčov, svetovej špičky. Ovečkinova superstrela je jedným z magnetov, ale u nich nájdete oveľa presnejšie prihrávky (vyjdú im takmer vždy) alebo skvelé zásahy brankárov či rýchlosť. X-Factor má navyše istú štruktúru – Zone je exkluzívna vlastnosť, ktorá je iba jedna. Superstar schopností môžu mať hráči viac. Jasné, po čase sa stanú tieto finty štandardnou súčasťou hráčov a zápasov, ale prvé hodiny ich môžete objavovať a oceniť.

Z módov poteší klasická NHL, kde sú nové súpisky a tento rok aj nový tím. Moje prvé zápasy viedol obľúbený tím Vegas Golden Knights práve proti Seattle Kraken. Sú tu aj zápasy vonku, kde hrajú traja na jednu bránku na prírodnom ľade. Nechýbajú aj ďalšie ligy okrem NHL – imponujú mi menšie kanadské, ale sú tu aj švédske, fínske, švajčiarske, nemecké či česká. V ICE si navyše možno zahrať za Bratislava Capitals či Orli Znojmo.

Manažéri určite ocenia módy Be a Pro (prakticky rovnaký ako vlani) či Franchise, kde manažujete tímu aj so všetkými hráčmi, štadiónom alebo marketingom. Nechýba ani draftovanie hráčov. Môžete si vytvárať a hrať rôzne turnaje, ligy alebo skočiť rovno do play-off.

ZDROJ | Microsoft

V on-line módoch dominuje Hockey Ultimate Team, kde sa pachtíte za tvorbou čo najlepšieho tímu a zápolíte so zhodným cieľom u iných hráčov. World of Chel obohatili malé úpravy a príchod X-Factor schopností. NHL Threes je famózna hokejová arkáda, len treba už dobre poznať ovládanie a finty.

Celkovo je NHL 22 očakávaný upgrade vďaka novému engine Frostbite, ktorý spolu s možnosťami hráčov, puku a grafiky posunul hru ďalej. Zloženie obsahu ostáva viac-menej rovnaké, ale mnohé ligy, turnaje a módy vám vystačia na dlhé hodiny.

Prečo kúpiť?

nový engine dáva iný pocit z hry, lepšia fyzika hráčov i puku, schopnosti hráčov, citeľne lepšia grafika, veľa líg a súťaží

Prečo nekúpiť?

menej noviniek v obsahu oproti vlaňajšku

Distribútor: Electronic Arts
Cena: 60 EUR

Komentáre k článku