Devialet D-Premier: vyskúšali sme zosilňovač za 11 990 €!

Ak máte zakorenenú predstavu, že špičkový high-end zosilňovač môže byť len analógový, lebo digitálna technológia signál vždy aspoň trochu degraduje, budete sa s ňou musieť rozlúčiť. Zosilňovač, či skôr audio – hub D-Premier z dielne francúzskej firmy Devialet, toto klišé určite rúca, aj keď nejde v pravom slova zmysle o „čistý digitál“.

 Devialet D-Premier

Asociácia EISA (European Imaging and Sound Association), ktorá už viac ako dve desaťročia oceňuje najlepšie produkty z oblasti audio a videotechniky, neudelila unikátnemu integrovanému zosilňovaču D-Premier cenu Európske high-endové zariadenie 2010-2011 bezdôvodne. Ocenenie EISA  však bolo len jednou z viac ako 15 prestížnych trofejí z renomovaných podujatí (CES v Las Vegas, Designpreis Deutschland) a špecializovaných magazínov (Haute Fidelité, HiFi Review, Very Best, Lyd&Bild a ďalších), ktoré D-Premier získal. Zariadenie, ktoré nebolo doteraz na Slovensku komerčne dostupné a očarúvalo len zahraničných audiofilov, konečne prichádza aj na slovenský trh. Vďaka spoločnosti BIS Audio.sme mali príležitosť zoznámiť sa s ním medzi prvými.

Štíhly Francúz

Už na prvý pohľad je zrejmé, že D-Premier je parádny kúsok, ktorý vybočuje z rady a bližšia skúsenosť to len potvrdzuje. Ultra-slim dizajn krabice z ušľachtilého kovu s výškou len 44,4 mm v tvare štvorca o strane 400 x 400 mm ukrýva technologický „šamanizmus“ hodný 21. storočia. Samotné šasi a kryt sú vyfrézované priamo z hliníkového odliatku a upravené na vysoký lesk. Okrem toho, že dobre vyzerá, slúži aj ako dômyselný chladič. Popri zrkadlovej povrchovej úprave je k dispozícii aj biela a čierna varianta.

 Devialet D-Premier

Výrobca pritom akcentuje krásu jednoduchých línií, preto na povrchu nehľadajme množstvo detailov a ozdôbok. V strede štíhleho predného panelu sídli len sieťový vypínač maskovaný logom výrobcu „D“, ktorý po opakovanom stláčaní umožní aj manuálne prepínanie vstupov. Informácie o nich, ako aj o aktuálnej úrovni signálu ukáže okrúhly podsvietený displej pripomínajúci magické oko, ktorý je zas dominantou hornej časti prístroja. Jeho jas sa prispôsobí svetelným podmienkam v miestnosti, aj polohe zosilňovača.

 Devialet D-Premier

Zadná strana ukrýva pod odnímateľným krytom konektory na pripojenie všetkých možných zdrojov signálu a reproduktorov. Hneď vľavo hore sa nachádza slot na SD kartu pre update systému, pod ním je vstup a výstup HDMI 1.3 na pripojenie SACD, HD TV, Blu-ray prehrávača a pod. Napravo od slotu pamäťovej karty zas nájdeme dva optické vstupy pre pripojenie CD, DVD, alebo prenosného digitálneho prehrávača. Nasleduje šestica konfigurovateľných portov, ktoré sú z výroby nastavené (zľava) ako linkový vstup pre gramofón (Ľ + P kanál, v strede pod touto dvojicou konektorov je aj zemniaca svorka pre gramo), linkový vstup pre CD, DVD, PC a pod. (Ľ + P kanál) a dva S/PDIF digitálne vstupy pre  CD, DVD, PC. Ako sa však ukázalo, táto konfigurácia nie je konečná a užívateľ si môže vytvoriť svoje vlastné vstupy (ba aj výstupy!) podľa potreby. V strede na spodnej strane panelu sa nachádza prípojka pre WiFi anténu, ďalej vpravo je umiestnený AES/EBU vstup pre pripojenie profesionálnych zdrojov signálu, výstupy na reproduktory, RS-232 rozhranie s 3,5 mm jackom pre domácu automatizáciu, prívod sieťového napájania a  ovládací vstup-výstup pre spriahnutie viacerých jednotiek. Panel konektorov je však zapustený hlbšie pod odnímateľným krytom, takže pri pohľade zhora nie je viditeľný. Pri vhodnej inštalácii dokáže dobre maskovať typickú zmeť káblov, ktoré sú inak nevyhnutným spoločníkom audiofila.

 Devialet D-Premier

Zosilňovač je možné okrem horizontálnej polohy umiestniť aj vertikálne a namontovať ho na stenu. Dômyselná konštrukcia zadného panelu (ten je v prípade vertikálnej polohy umiestnený dole) umožňuje aj v tomto prípade, po zapustení do steny, všetky káble dokonale ukryť.

Ovládač ako dekorácia

Všetky funkcie sú samozrejme k dispozícii prostredníctvom diaľkového ovládača. Aj ten je minimalisticky jednoduchý a zároveň ergonomický. Masívny kovový podstavec z lešteného hliníka v tvare štvorca, vybavený štyrmi tlačidlami, korunuje veľký otočný ovládač. V hornej časti je vypínač a pod otočným ovládačom sa nachádzajú tri tlačidlá prakticky kopírujúce povrch – zdroj signálu, ovládanie basov a prepínanie fázy.

 Devialet D-Premier

Bezdrôtová WiFi konektivita, ktorou D-Premier disponuje však nie je vyhradená len pre jeho diaľkový ovládač. Pomocou voľne dostupnej aplikácie je možné ovládať funkcie zosilňovača aj prostredníctvom iPhone, iPad-u alebo iPod-u. High-Definition WiFi Devialet AIR umožňuje bez strát aj bezdrôtový streaming hudby z ľubovoľného externého zdroja, či už je ním smartfón, alebo počítač.

Technológia na špici

Výkonný audio systém poháňaný ôsmimi procesormi kombinuje špičkový digitálno-analógový konvertor (DAC), stereo predzosilňovač a stereo výkonový zosilňovač. Keďže združuje analógové spracovanie signálu, aj digitálny signálny procesor, ide v pravom slova zmysle o analógovo-digitálny hybridný systém (ADH), schopný zabezpečiť tú najlepšiu reprodukciu a akustickú vernosť. ADH je patentovanou technológiou spoločnosti Devialet.

Devialet D-Premier

Posluchové testy špičkových Hi-Fi systémov sú z veľkej časti založené na emóciách a éterických vnemoch mimo fyzického pásma počuteľnosti. Tie nevieme exaktne pomenovať, aj preto sa recenzie takýchto zariadení hemžia básnickými metaforami. Bez zaváhania však môžem potvrdiť, že toto fluidum Devialet D–Premier dokáže sprostredkovať dokonale.

 Devialet D-Premier

V testovacej zostave boli k zosilňovaču D-Premier pripojené reprosústavy Bowers & Wilkins 803D2. Hoci podľa názoru odborníkov by pre individuálne schopnosti zosilňovača boli dokonalým partnerom reprosústavy B&W 802D2 (a tie budú v predvádzacej zostave čoskoro aj nainštalované), výsledku nebolo čo vyčítať. Ako zdroj signálu slúžil Blu-ray prehrávač Marantz UD7006, CD-SACD prehrávač McIntosh MCD301 a analógový zdroj – gramofón Transrotor ZET1, osadený prenoskou Uccello MM. Zaujímavosťou je, že predzosilňovač vstupu Phono má nakonfigurované presné parametre tejto prenosky, čo je výhodou oproti iným integrovaným zosilňovačom, ktoré takúto možnosť neponúkajú.

Devialet D-Premier

CD-SACD prehrávač McIntosh MCD301 bol zapojený analógovou cestou vo vstupe LINE, aj digitálnou cestou. Analógové zapojenie je využívané pre disky SACD, pričom signál je následne digitalizovaný v zosilňovači. Toto zapojenie ukázalo vynikajúce kvality AD prevodníkov zosilňovača Devialet ktoré nezaostávajú za prevodníkmi McIntosh, ba zdá sa, že ich dokonca prekonávajú. V každom prípade album The Wall od Pink Floyd znel pri našom zoznámení úžasne. Sú to však aj fyzikálne merateľné parametre, v ktorých tento audio hub exceluje. D-Premier sa s hladinou šumu a nelineárneho skreslenia pri plnom výkone pod 0,001%, s intermodulárnym skreslením takisto menším ako 0,001%  a odstupom signál/šum 130 dB zaraďuje na čelo benchmark rebríčka dostupných zosilňovačov. To nie je marketingová vata, ale exaktné hodnoty namerané v testoch nezávislých laboratórií. Skreslenie v závislosti na teplote je pritom pod prahom merateľnosti.

 Devialet D-Premier

D-Premier je natoľko neobvyklý, že je ťažké ho „zaškatuľkovať“, alebo prirovnať k nejakému inému zosilňovaču. A neplatí to len o vonkajšom vzhľade. Po obnažení elektroniky nájdeme zhustenú povrchovú montáž blokov a diskrétnych súčiastok, takže sa na pomerne malej ploche sústreďuje vysoký výstupný výkon (2×240 W stereo, alebo 400 W ako mono blok). Príkon napriek tomu nepresahuje 600 W a zosilňovač je aj energeticky úsporný.  V prípade potreby väčších výkonov je možné spriahnuť v režime master-slave dve až osem jednotiek D-Premier, pričom sú synchrónne riadené jediným diaľkovým ovládačom. Pomocou dvoch jednotiek konfigurovaných ako monoblok tak môžeme získať napríklad zosilňovač 2×400 W.

 Devialet D-Premier

Aplikácia na webe umožňuje rekonfiguráciu aj update SW na SD kartu.

Ďalšou pozoruhodnou funkcionalitou je spomínaná konfigurovateľnosť portov a softvérový upgrade architektúry. Oboje je dostupné prostredníctvom jednoduchého grafického rozhrania na webe výrobcu. Vstupy môžeme nielen zamieňať, s čím sú spojené aj zmeny frekvenčnej charakteristiky predzosilňovačov, ale dokonca zo vstupu urobiť aj výstup. Po dokončení konfigurácie na webe, nahráme softvér na SD kartu v počítači a následne ju vložíme do slotu na zosilňovači.

Elegantný, užívateľsky prívetivý a dokonale hrajúci zosilňovač D-Premier je jedným z tých technologických počinov, ktoré posúvajú latku high-endu a vytyčujú trendy. Zodpovedá tomu aj cena, ktorá je nastavená na 11 990 €.

Technické parametre 

Zosilňovač

maximálny výkon:                                          2 x 240 W / 400 W (mono blok)
Impedancia reproduktorov :                            2 až 8  Ohm
D/A prevodník T.I. PCM 1792 192kHz/24 bit

Interný IR senzor
Skreslenie + hladina šumu pri max. výkone :   0,001%
Intermodulačné skreslenie:                             0,001%
Odstup šumu:                                                130 dB
Skreslenie v závislosti na teplote:                    nemerateľné
Výstupná impedancia :                                    < 0.001

Max. príkon / príkon v režime spánku              600 W / <5W

Účinnosť :                                                     >85%

Rozmery:                                                    400 x 400 x 44,5mm

Hmotnosť:                                                   6,9 kg

Diaľkový ovládač

Prenos informácií                     rádiový (WiFi)

Napájanie:                              2 x AAA batérie LR03 1,5V

Ovládanie hlasitosti:                 digitálny potenciometer

Spotreba v režime spánok:       0 W

Rozmery:                                117 x 117 x 44,5 mm

Hmotnosť:                               0,5 kg

Foto: TECHBOX, Devialet, BIS Audio

Komentáre k článku