Dell XPS 13 2-in-1 – hybrid v malom tele s výbornou konštrukciou

Vzhľadom k úspešným predajom konvertibilných 13 palcových notebookov na trhu, bolo iba otázkou času, kedy aj Dell uvedie model, ktorý by zabojoval o priazeň zákazníkov. Model z radu XPS je na prvý pohľad zhodný z dizajnom ostaných modelov Dell-u, no podstatné zmeny nekončia iba u použitia iného typu pántov.

Naše hodnotenie

87%
0 100

Výhody

  • Kvalitná konštrukcia
  • Výdrž batérie
  • Bezrámikový displej

Nevýhody

  • Iba 2 USB porty
  • Nižší výkon v záťaži
  • Vyššia cena

Jednou vetou

Kvalitná konštrukcia, nízka hmotnosť, dobrá výdrž a uspokojivý výkon. To všetko Dell XPS 13 2-in- 1 splnil. Novinka je tak zaujímavé obohatenie trhu konvertibilných notebookov.

Ak ste majiteľom modelu Dell XPS radu 9360 alebo ich poznáte, tak vám nebude testovaný notebook neznámy. Mnoho dizajnových prvkov je odvodených práve z tohto modelového rad.

Za najväčšiu zmenu sa dá považovať práve použitie dvojice pántov, ktoré dovoľujú otočiť displej o 360°. Na trhu už vieme nájsť aj lepšie a dizajnovejšie pánty, no Dell odviedol špičkovú prácu z inžinierskeho hľadiska a tak displej drží vo zvolenej polohe presne tak ako má.

Trocha zamrzí že notebook nešiel otvoriť pomocou jednej ruky, no túto vlastnosť nemá takmer žiaden moderný konvertibil. Po otvorení je hlavným lákadlom 13“ InfinityEdge displej, ktorý siaha takmer k okrajom konštrukcie až na troch stranách.

Webkamera je tento krát netradične umiestnená na spodnej hrane displeja a tak ju prirodzenejšie využijete v polohe tabletu alebo „áčkového“ stanu. Pri video hovoroch v klasickej orientácii notebooku vás totiž kamera sníma z neprirodzeného uhla a sníma niektoré detaily tváre, ktoré nemusíte chcieť ukazovať.

Výborná konštrukčná kvalita neostáva iba pri použitých pántoch. Celé zariadenie je vytvorené s ohľadom na detail a jednotlivé časti do seba perfektne zapadajú.

Aj preto je pocit z XPS-ka pri jeho používaní veľmi dobrý. Dell pritom pomerne dobre vyvážil celý notebook, ktorý sa pri držaní v tabletovom režime nikde výrazne neprevažuje a tak máte pocit že v rukách držíte skutočný tablet a nie iba konvertibil s dotykovou obrazovkou. Tomu napomáha aj príjemná hmotnosť iba 1,2 kilogramu.

Podsvietená klávesnica je príjemná na dotyk a poskytuje priemerný komfort pri písaní. Určite by som ocenil vyšší zdvih kláves, no na druhej strane je klávesnica stále vhodná aj na písanie dlhších textov.

Touchpad je v tomto prípade identický s inými modelmi rady XPS 13 a svojou veľkosťou postačuje na plynulý pohyb po obrazovke od kraja ku kraju.

Práve obrazovka je asi najpohodlnejším vstupným zariadením notebooku. Krycie sklo je príjemné na dotyk a prsty sa po ňom kĺžu bez väčších problémov. Nami testovaný model prišiel s Full HD rozlíšením, ktoré vzhľadom k výkonu notebooku považujem za správnu voľbu.

Podsvietenie je dostatočné aj pre viac osvetlené miestnosti, respektíve vonkajšie svetlo. No podanie farieb je v porovnaní s inými displejmi ktoré som testoval horšie a farbám chýba sýtosť. Nie je to však žiadna výrazná vada, len si treba uvedomiť že displej nie je vhodným kandidátom pre grafické použitie.

Veľkou hardvérovou zmenou voči klasickým 13-palcovým modelom XPS je použitie pasívne chladeného procesoru Intel Core i7-7Y75. Vzhľadom k určeniu modelu to dáva zmysel, výrobca tak mohol znížiť hmotnosť osadením menšieho chladenia a odstrániť aj ventilátor a s ním spojený „výfuk“.

Na druhú stranu je tak výkon testovaného notebooku nižší ako u zvyšku modelového radu. Tento rozdiel je pozorovateľný najmä pri dlhšej stálej záťaži, kedy sa celá základňa notebooku zahreje a teplota procesora začne obmedzovať jeho prevádzkovú frekvenciu.

Pri kancelárskych činnostiach alebo prehliadaní internetu je však záťaž skôr skoková a tak nebudete podobné správanie takmer vôbec pozorovať. XPS-ko je osadené 8 gigabajtami operačnej pamäte a 256 GB SSD diskom, čo je v dnešnej dobe už štandardná výbava.

Integrovaná grafická karta poslúži na prehrávanie videa, no viac od nej nečakajte. Teplota zariadenia sa väčšinou drží na znesiteľných hodnotách, no ako som už naznačil je možné ho poriadne „rozpáliť“ pri dlhodobejšej záťaži.

MicroSD slot je príjemným doplnkom k dvojici USB-C portov. Pokiaľ jeden z nich využívate na nabíjanie, tak vám na použitie ostáva až jeden USB konektor. Absenciu klasických USB portov rieši Dell dodaním adaptéru v balení.

Fakt, že máte k dispozícii iba dva USB budete musieť riešiť v prípade potreby replikátorom portov. Aspoň že výrobca nezanevrel na v dnešnej dobe vymierajúci 3,5mm audio port. Po stránke bezdrôtového pripojenia ide XPS s dobou a obsahuje ako Wi-Fi tak aj Bluetooth.

Nízka spotreba hardvéru a absencia aktívneho chladenia predurčuje XPS-ko na dlhú výdrž batérie. Tá sa pohybovala na úrovni 7 až 8 hodín pri využívaní internetového prehliadača, zapnutej Wi-Fi a občasného používania Office. Pri troche snahy sa dá povedať, že vám toto zariadenie vydrží celý deň bez nabitia, ale všetko závisí od miery využitia a sile podsvietenia displeja.

Dell XPS 13 2-in-1 je krok správnym smerom. Výrobca zvládol ponúknuť základné vlastnosti ktoré sa od zariadenia tohto typu očakávajú. Kvalitná konštrukcia, nízka váha, dobrá výdrž a uspokojivý výkon na základné činnosti. To všetko tento konvertibil splnil. Niekomu môže vadiť menší počet portov, nevyrovnaný výkon pri väčšej záťaži alebo samotný dizajn, ktorý neponúka nič prevratné. Výrobca však podchytil všetko podstatné a ponúka prémiový stroj u ktorého sa nemusíte obávať žiadnych veľkých nedostatkov.

Dell XPS 13 2-in-1

Cena 1 699,00 €
Veľkosť
304 x 199 x 14 mm, 1,2 kg
Displej
13,3" Full HD (1 080 x 1 920 px, 166 PPI), IPS LCD
Hardvér
Intel Core i7-7Y75 (2 jadrá, 4 vlákna, 1,3 GHz, 3,6 GHz turbo, 4 MB Smart Cache), 8 GB DDR3L RAM, 256 GB NVMe, Intel HD Graphics 615, 2 x USB 3.1 (typ USB-C gen2, Thunderbolt 3, jeden z Displayport výstupom), 1 x 3,5mm audio port (slúchadlá/mikrofón), čítačka microSDXC kariet, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, webkamera 720p, čítačka odtlačkov prstov, 4-článková 46 Wh batéria
Softvér
Windows 10 Home 64-bit, Dell Support, Dell Shop, Microsoft Office (skúšobná verzia)
Cena
1 699,00 €

Komentáre k článku