Cyklo radar Garmin Varia RTL515 vám môže zachrániť život

Zariadenie, ktoré je dizajnom aj veľkosťou na nerozoznanie od bežnej cyklo blikačky, vás dokáže upozorniť na auto prichádzajúce odzadu a naopak, vodičovi auta dá signál, že tam niekde pred ním sa vezie človek na biku.

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • dosah radaru 140 metrov
  • svetelný rozsah 220°
  • výstražné svetlo viditeľné pre vodičov aj počas dňa
  • vynikajúce držiaky pre rôzne profily sedloviek v balení
  • funguje aj s aplikáciou v smartfóne

Nevýhody

  • hodil by sa klip držiak pre uchytenie na detské sedačky, alebo vozíky

Jednou vetou

Garmin prichádza s treťou generáciou cyklo radaru, ktorého ambíciou je zásadným spôsobom zvýšiť bezpečnosť cyklistov na cestách.

Ako to funguje?

Varia dokáže vďaka radarovej technológii zaznamenať auto idúce za vami, a to až do vzdialenosti 140 metrov, samozrejme len za predpokladu, že medzi cyklo radarom a autom nie je žiadna prekážka ako kopec, alebo zákruta.

Následne sa informácia o blížiacom sa aute prenáša do jednotky na riadidlách bicykla. A tu sa dostávame k prvej a z môjho pohľadu najzásadnejšej novinke modelu Varia RTL515, ktorou je Bluetooth rozhranie umožňujúce spárovať cyklo radar s aplikáciou v smartfóne.

Pri predchádzajúcich verziách cyklo radarov od Garminu bolo totiž jediným riešením, ako vidieť prichádzajúce vozidlá na displeji, použitie rozhrania ANT+ a cyklopočítača Garmin Edge.

Lacnejšou možnosťou bolo zakúpenie špeciálnej krabičky Garmin RDU, ktorú ste si namontovali na riadidlá a tam zobrazoval polohu áut pomocou LED-iek. No bola to ďalšia investícia do pomerne čudesného kusu hardvéru.

Pozrite siGarmin Varia – ako prežiť na bicykli aj v meste

Dnes stačí kúpiť cyklo radar Varia RTL515 a potom už len stiahnuť appku Garmin Varia, pre zobrazovanie polohy áut idúcich za vami nepotrebujete nič viac. Aplikácia patrí medzi tie najjednoduchšie, aké ste kedy videli, jedinou jej funkciou je zobrazovať v stredovom vertikálnom pruhu polohu prichádzajúcich áut v podobe malých ikoniek.

Napriek nezvyčajne nízkemu hodnoteniu v Google Play aplikácia fungovala spoľahlivo. Ideálne je však investovať do cyklopočítača Garmin Edge, vďaka čomu získate omnoho širšie možnosti ovládania a nastavení cyklo radaru priamo cez menu cyklopočítača. Môžete napríklad meniť svetelné režimy, ale čo mňa naozaj dostalo, bolo synchronizované spúšťanie, kedy stačilo zapnúť cyklopočítač Garmin Edge a cyklo radar sa zapol automaticky spolu s ním.

Nielen vidieť, čo sa deje za vami, ale hlavne byť videný je dôležitým aspektom bezpečnosti cyklistu na ceste. Varia rieši aj tento problém, keďže okrem cyklo radaru je to aj blikačka. Vcelku inteligentná blikačka. Silné LED-ky pracujú v štyroch režimoch, ktoré sa líšia spôsobom aj intenzitou svietenia.

Novinkou modelu RTL515 je režim Peloton, v ktorom je svetlo utlmené na slabých 8 lumenov, aby ste neoslepovali ľudí jazdiacich v balíku za vami.

Naopak, v najsilnejšom režime sa Varia rozbliká s intenzitou 65 lumenov, a práve takéto oči vypaľujúce svetlo sa aktivuje vždy, keď radar zachytí auto rútiace sa na vás vysokou rýchlosťou.

V tomto režime je červené svetlo blikačky dobre viditeľné aj počas dňa. Práve radarová technológia sofistikovane prepojená s výstražným svetlom je pre mňa najväčším benefitom cyklo radaru Varia.

Verdikt

Ak jazdíte na bicykli pomedzi autá, tak Varia je vec, ktorá vám raz môže zachrániť život. Blikajúce svetlo viditeľné aj počas dňa a presné informácie o polohe prichádzajúcich áut síce nie sú štítom, ktorý by vás stopercentne ochránil pred zrážkou s autom, ale nepoznám technológiu, ktorá by toto riziko eliminovala efektívnejšie.

Garmin Varia RTL515 si môžete kúpiť za 199,99 eur, vaše zdravie a pokojný spánok najbližších za tie peniaze určite stoja.

Komentáre k článku