Creative SXFI Gamer chcú byť najlepšie herné slúchadlá na trhu

Creative je roky známa tým, že vytvára zvuk nie len pre hráčov. Pamätníci si určite spomenú na Sound Blaster zvukové karty z prvých počítačov, súčasníci vnímajú spoločnosť už skôr vďaka širokému spektru audio produktov pre bežných spotrebiteľov. Medzi pomerne nové technológie patrí aj Super X-Fi technológia holografického zvuku, ktorú sme podrobne popisovali už pred rokom.

Naše hodnotenie

91%
0 100

Výhody

  • výborný zvuk
  • slušná cena
  • Battle Mode pre hráčov

Nevýhody

  • občasné praskanie plastov
  • pri dlhšom nosení tlačia
  • dve appky na "rozchodenie"

Jednou vetou

Creative SXFI Gamer je aj vzhľadom na cenu (129 €) výborný hráčsky headset, ktorý ale využijú aj fanúšikovia filmov či hudby.

Pozrite siSuper X-Fi vám ponúkne holografický zvuk presne na mieru

Odvtedy sme videli viacero SXFI produktov, no dnes máme na stole historicky prvé hráčske slúchadlá s touto technológiou. Výrobca im verí natoľko, že ich nazval najlepšími hráčskymi slúchadlami na svete. Dôvodov na to má byť niekoľko. Ale postupne…

Slúchadlá k vám dorazia v pomerne malej krabici, v ktorých sú len slúchadlá, mikrofón, USB-C kábel, 3,5 mm audio kábel a USB-C – USB adaptér. Balenie bohatšie byť nemusí, toto je nutný základ na to, aby ste slúchadlá mohli plnohodnotne využívať na 99% zariadení, vrátane smartfónov.

Nečakajte ale v slúchadlách Bluetooth modul, SXFI sú prísne káblové. USB-C kábel je potiahnutý látkou a vystužený kevlarom pre čo najvyššiu odolnosť.

Samotné slúchadlá sú na prvý omak veľmi príjemné, no po pár hodinách nosenia ma z nich mierne bolela hlava. Hlavový most je pomerne pevný, hoci výborne polstrovaný. Ten však tlačí mušle vcelku silno k hlave čo má aj nemilé následky. Na druhej strane ste vďaka tomu veľmi dobre pasívne chránený od okolitých hlukov.

Koženka na mušliach je síce veľmi príjemná, no v lete bez perforácie si ale dlhodobé hranie neužijete. Výrobca by mohol ponúknuť ako voliteľné príslušenstvo možno aj látkové vankúše práve pre teplé mesiace v roku. Hmotnosť 349 gramov na hlave cítiť veľmi nebudete, no nemožno povedať, že slúchadlá majú mušiu hmotnosť.

Na to, aby ste Super X-Fi využili naplno, je nutné si naskenovať svoje uši a hlavu cez mobilnú appku. Žiaľ, s týmto procesom vám musí niekto pomôcť. Nech som robil čokoľvek, sám som si uši oskenovať nevedel. Možno tak so súpravou rôzne nastavených zrkadiel by to šlo, ale… Appka je dostupná tak pre iOS, ako aj Android OS. Po naskenovaní appka vytvorí špeciálny zvukový profil, ktorý má byť pre vaše uši a tvar hlavy ideálny a vytvárať 7.1ch virtuálny priestorový zvuk.

Ten si ale užijete iba cez USB-C kábel, 3,5 audio má stereo. USB-C kábel je ideálny nie len teraz, ale aj do budúcna, kedy väčšina počítačov a smartfónov bude mať už len USB-C port. Ak taký nemáte, napríklad na hernej konzole, využiť môžete pribalený dock. Zároveň vďaka USB pripojeniu si viete meniť podsvietenie slúchadiel, resp. LED kruhov na vonkajšej strane mušlí. Zvoliť si môžete akúkoľvek farbu RGB spektra cez appku SXFI Control.

Creative SXFI Gamer ponúkajú aj špeciálny režim Battle Mode, ktorý optimalizuje zvuky z hier tak, aby ste počuli aj prasknutie vetvičky pod nohami súpera. Osobne mi zvuk prišiel až príliš umelý (aj Creative ho nazýva hyper-realistický), no dá sa naň zvyknúť a práve z neho čerpať výhody v hrách, no iba v FPS a RPG. V Crashovi Battle Mode nepotrebujete. Režim sa mení pomocou tlačidla SXFI na ľavej mušli vzadu. Tu sú aj ďalšie ovládacie prvky – hlasitosť a vypnutie mikrofónu.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Na opačnej mušli je už len tlačidlo zapnutie podsvietenia. To ostáva vždy také, aké ho nastavíte, nech už slúchadlá pripojíte aj k iným zariadeniam.

Hráči RPG, FPS a iných multiplayer hier ocenia nový mikrofón CommanderMic s SXFI inPerson technológiou. Zvuk z mikrofónu má byť čistejší a zreteľnejší, bez zbytočných ruchov z okolia, vrátane prípadného veľmi hlasného chladenia na hernom notebooku. V mikrofóne je aj praktická drobnosť – LED dióda v červenej farbe, ktorá sa zapne zapnutím mikrofónu. Vypnúť sa ale nedá. Mikrofón je, samozrejme, odnímateľný, takže headset využijete aj ako klasické slúchadlá.

A aj tie sú výborné. Po zvukovej stránke im takmer niet čo vytknúť. 50 mm meniče v každej mušli generujú pomerne kvalitný zvuk vo všetkých pásmach. Rozsah meničov výrobca udáva na 20 – 20 000 Hz. Plusom je ekvalizér cez appku, vďaka čomu si viete upraviť hodnoty výšok, stredov a basov podľa seba.

Creative SXFI Gamer je aj vzhľadom na cenu (129 €) výborný hráčsky headset, ktorý ale využijú aj fanúšikovia filmov či hudby. Samozrejme, nemôžete čakať kvalitu zvuku porovnateľnú s 500-eurovými slúchadlami, no medzi hráčskymi kúskami patria určite k tomu najlepšiemu na trhu.

Slúchadlá Creative SXFI Gamer si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku