Chytľavé hry: rozprávka s dievčaťom i drakom, RPG v očistci i záhada z yakuzy

ZDROJ | Nintendo

Tri zaujímavé hry vás zoberú do magického kráľovstva, očistca s pokáním a do minulosti služobníka yakuzy.

Koniec marca býva tradične silný pre japonských vývojárov, lebo im končí fiškálny rok a najmä na Západe vydávajú nové hry, aby získali extra predaje. Táto jar priniesla zaujímavé menšie tituly rôznych žánrov: veľmi zaujímavá je rozprávka o drakovi, čo chráni jedno dievča od detstva, ale pre fanúšikov bizarných JRPG je tu aj kúsok z očistca o stratených dušiach. A milovníci yakuzy a japonskej akcie sa môžu tešiť aj prídavok do Lost Judgment s novou postavou.

ZDROJ | Nintendo

The Cruel King and the Great Hero (Switch, PS4)

Videohry sú väčšinou výmyslom fantázie tvorcov, ale máloktorá je milou rozprávkou ako tento titul. Už od prvých minút na vás pôsobí inak a môže za to dvojica protagonistov: roztomilé dievča, ktorého sa ujal veľký drak a na dobrú noc jej rozpráva príbehy o jej chrabrom otcovi. Samozrejme, v hlave vám víria myšlienky čo sa v minulosti stalo a ako sa dostali do tohto bodu (drak sa stará o človeka?), ale na rozbeh to bohato stačí.

Aj dievča Yuu sa chce stať hrdinkou ako jej otec. Tak postupne začína chodiť z tepla brlohu do sveta, najprv navštevuje blízku dedinku a neskôr aj iné časti kráľovstva. Dostáva menšie úlohy (typu niekam ísť, zobrať, odniesť) a spoznáva rôzne osoby i povolania ľudí. Niektorí sú k nej milí, iní menej. Interakcie v dedinách sú jednoduché: zväčša treba s niekým hodiť reč, prípadne máte šancu kúpiť si či predať predmety. Svet je pekne zobrazený na svetovej mape s dôležitými bodmi a medzi nimi sú cesty, ktoré môžete absolvovať. Časť porcie obstarajú dialógy, ktoré postupne preklikáte alebo úlohy na plnenie, ale v teréne to bude trošku väčšia fuška.

ZDROJ | Nintendo

Keď chodíte po cestičkách, svet sa vám postupne odkrýva. Kráčate v 2D pohľade zľava doprava či hore-dole a ste v určitej lokalite. Zväčša je priamočiara, občas má pár odbočiek a stretnete pár osôb. Na mapke si ľahko kontrolujete, ako ste ďaleko od aktuálnej úlohy a ako sa cesta rozvetvuje. Niekedy narazíte na prekážku a na miesto sa môžete vrátiť neskôr, inokedy je to signál, že sa máte vydať inou trasou. Počas putovania vidíte na pozadí siluetu draka, ktorý nenápadne kontroluje, či je Yuu v poriadku. Je to sympatická ukážka, ako ju síce nechá putovať, ale zároveň vtipne hľadá úkryty, aby sa neprezradil.

Nemalú časť cesty tvoria aj náhodné súboje. Tak si vykračujete po svete a zrazu sa prepne obrazovka do inej časti a spustí sa boj. Niektoré sú drobné, keď vás napadne chrobák či potkan. Boje prebiehajú na ťahy, t.j. vy a protivníci sa striedajú. Je to RPG klasika – môžete využiť bežné údery, obranu, predmety, neskôr špeciálne údery, ale na tie si musíte počkať, lebo konzumujú špeciálne body a tie sa nabíjajú postupne. Často je Yuu sama, ale nepriateľov je viac, preto si takticky treba zvážiť, na koho najskôr útočiť. Neskôr pribudnú úlohy, kde sa k vám pridá líška či iný pomocník – aspoň sa rozloží pozornosť nepriateľov.

ZDROJ | Nintendo

Yuu postupne silnie – zvyšuje sa jej level, môže si vylepšiť zbrane a vie sa o ne aj podeliť so spoločníkmi. Aj uzdravovacie predmety a ich používanie sú dôležité, najmä keď ešte bojujete sami. Párkrát som ich vybral z batohu neskoro a prišiel nápis Koniec hry. Dobrým nápadom je, že keď už dosiahnete citeľne vyšší level ako má konkrétna lokalita, tak ňou iba prebehnete a počet súbojov je nižší – nepriatelia z vás majú rešpekt.

Audiovizuálna stránka prispieva rozprávkovému štýlu – často sa číta ako knihy, jednotlivé miesta sa listujú ako v knihe a kreslená grafika s milými postavičkami je výborne využitá. Recenzovaná Switch verzia má výhodu, že ju môžete hrať kdekoľvek a výkon bohato stačí. Aj kvalitný japonský dabing prispieva štýlu.

Prečo hrať?

výborná atmosféra, rozprávkový štýl, milé postavy, dobré nápady, kvalitné súboje, pozitívne vyznenie

Prečo nie?

Pre veteránov možno jednoduché

Distribútor: NIS America
Cena: 60 EUR

ZDROJ | Nintendo

Crystar (Switch, PS4, PC)

Aj tento titul je z produkcie NIS America, ale rozhodne nejde o ďalšiu rozprávku. Na začiatku sa dve sestry ocitnú na podivnom mieste a o polhodinu neskôr sa rozvíja nečakaný príbeh, ktorý naznačuje, že jedna sestra asi zabila resp. nezachránila tú druhú. Teraz sa nachádzate v podivnom farebnom svete, kde vás oslovujú dve poletujúce dievčiny (asi démoni), ktoré vám dávajú šancu na záchranu, ak budete plniť ich úlohy. Hrdinka Rei sa dostáva do Očistca, kde sa snaží odčiniť svoj hriech a zmazať svoju vinu. Stáva sa tzv. exekútorkou, koná istú formu pokánia a práve ústredný predmet (menom Idea) by mohol oživiť dušu jej sestry.

Znie to pomerne abstraktne, ale veľa to vysvetlí. Prvú hodinu totiž netušíte, kde ste sa ocitli, ale máte pocit, že to nie je ani japonský civilný svet, ale niečo výrazne odlišné. Je príliš farebný, podivný, plošiny sa akoby vznášajú alebo sú prepájané v priestore a horizont ani nevidíte. Všetko spadá do modrej, fialovej či inej krikľavej palety a obyvatelia sú tu zvláštni: buď tu nie je nič, objavia sa démoni v dievčenskej podobe alebo už len kopa nepriateľov, cez ktorých sa máte presekať.

ZDROJ | Nintendo

Crystar je rozdelený na misie. Nie je tu spojité univerzum alebo svetová mapa, z ktorej chodíte do lokalít, ale z menu si vyberiete konkrétnu úlohu či misiu a potom ste teleportovaní na miesto činu. Prídete na začiatok a odtiaľ sa už spletitými cestičkami snažíte dostať k ďalšiemu portálu. Svet je po čase monotónny, ale dizajn niektorých poschodí môže byť zaujímavý – mapa sa odkrýva postupne, sú tu slepé cesty i skratky, striedajú sa farby, pasce, ruiny či budovy v pozadí. Môžete ísť na nepovinné miesta a získať poklady či predmety, ale aj upaľovať vždy k silnému nepriateľovi poschodia a ufujazdiť preč. Dizajn strieda bojové miesta (tie širšie), kde sa mastíte s oponentmi a užšie, ktoré slúžia skôr na presun,

Súboje prebiehajú v reálnom čase a striedate niekoľko úderov: ľahšie, ťažšie, do toho sledujete zdravie i SP ukazovateľ. SP sú Skill Power a je to herná mena na špecialitky, ktoré si môžete raz za čas vyvolať a získať vyššiu silu. Tým, že sa bojuje v reálnom čase, hra vás motivuje spájať údery na kombá, aby ste boli silnejší, čo sa zíde pri presile nepriateľov. Už v skorších misiách bývajú pomerne doterní a žerú vám zdravie. Posun na vyšší level vám ho síce obnoví, ale na túto techniku sa nedá spoliehať vždy.

ZDROJ | Nintendo

Akurát je prekvapivé, že Crystar má pomerne dlhé misie a dungeony. Obsahujú veľa dlhých poschodí, takže niekedy vám zaberú viac ako 30-40 minút – na Switch to nevadí, lebo si hru hocikedy odložíte, ale PS4 a PC hráči môžu namietať, že po čase príde nuda. Vydýchnuť si môžete akurát v Rei spálni, ktorá slúži ako pauza medzi misiami: môžete si tu meniť kostýmy, hrať sa so psíkom alebo pripraviť na ďalšie misie.

Crystar na Switch robí isté kompromisy v grafike, ale jej štylizácia zakrýva aj pôvodne menší rozpočet hry. Azda by som odporúčal túto verziu vďaka možnosti dať si hocikedy pauzu a dávkovať si hru, lebo po čase sú misie podobné. Je to možno škoda – výborný nápad trochu marí relatívne ošúchaná hrateľnosť.

Prečo hrať?

intenzívny štart, dobré nápady a prostredie, postavy a dabing, rýchle súboje, spočiatku dobré misie

Prečo nie?

po čase monotónne, dizajn dungeonov je podobný

Distribútor: NIS America
Cena: 50 EUR

ZDROJ | Xbox

Lost Judgment: Kaito Files (PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One, PC)

Jedna z najlepších akčných hier minulého roka dostáva výborný prídavok. Kaito Files rozpráva príbeh jednej z vedľajších postáv série, ktorú však povýši na hrdinu. Tradične vedie sériu Judgment detektív Tak Yagami a jeho verným pomocníkom je Masaharu Kaito, 190cm vysoký týpek v havajskej (či inej) košeli, ktorý nejde po ranu ďaleko. V tejto hernej porcii je Yagami mimo mesta, takže Kaito sa dočasne ujíma kancelárie a rieši aj vlastné prípady (odtiaľ názov datadisku).

Kaito Files funguje samostatne – čo je výborná správa pre tých, čo by chceli hru skúsiť a možno sa nedostali na koniec základnej porcie Lost Judgment (predsa len trvá 30-40 hodín). Hneď v základnom menu nájdete aj samostatnú záložku a môžete sa dostať k jeho porcii príbehu. Štartuje nečakanou sekvenciou, kedy sa do istej kaviarne dostane mladík, ktorého začne vydierať chlapík z inej detektívnej kancelárie v Kamurocho. Netrvá dlho, kým sa prevalí, že ide o nafingovanú misiu – z konkurenčnej kancelárie sa vykľuje skupina z bývalého Tojo klanu, ktorá nerobí dobré meno vyšetrovaniam v štvrti. Ex-členovia yakuzy by sa totiž mali niekoľko rokov strániť podobných aktivít, čo akurát táto partia porušuje.

ZDROJ | Xbox

Znamenitý štart opäť otvára tenkú líniu medzi aktivitami yakuzy, jej regenátov i kancelárií, ktoré sa snažia pomôcť ľudkom, čo sa zapletú do diania v tejto štvrti. Kaito je skvelý príklad: odkrútil si roky v klane, teraz je na opačnej strane. Jeho časť príbehu konečne nahliadne do minulosti a dokonca predstaví aj nové postavy ako napríklad dávnu lásku a rozpor so službou pre „famíliu“ a ešte aj postavu jej syna, ktorý verí, že Kaito je jeho otec. Spolu s ním si užijete zaujímavé kapitoly akože otca a syna. Celý príbeh pôsobí ako miniYakuza, jeho štyri kapitoly majú dobrý nádych, zvraty, štipku humoru, dobrú akciu a menší rozsah napokon je skôr pozitívum, lebo dej je hutnejší a sústredí sa na hlavné témy lásky, zrady i vlastných rozhodnutí.

To má dosah na celkovú hrateľnosť, lebo Judgment a Yakuza sú známe okrem silného príbehu aj vedľajšími misiami či voľnočasovými aktivitami. A tie sú v tomto prípade skôr limitované – minipríbehy iných postáv tu chýbajú a minihry už poznáte. Na druhej strane je tu séria ťažkých súbojov pre bojovníka ako Kaito a zber predmetov, pri ktorých využije špeciálny zmysel – Primal Sense je Kaitova vlastnosť na rozoznávanie vôní a navyše má perfektný sluch na načúvanie tajných dialógov.

ZDROJ | Xbox

Treba si uvedomiť, že Kaito je skôr hromotĺk a zároveň dobrák od kosti, nie vyštudovaný právnik a tomu je prispôsobená hrateľnosť. Nie je taký mrštný, za to však silnejší. Ostali pasáže sledovania a prenasledovania postáv, ale je ich menej ako v hlavnej hre. Naháňačky sú stále spracované tak, že upaľujete za osobou, počas behu sa snažíte stláčať tlačidla či šípky správnym smerom, kým sa vzdialenosť nepriblíži k nule. Hľadanie dôkazov a odpočúvanie je dobre spracované, prípady a zápletka majú dobrý náboj. Napokon sú tu súboje s dvomi bojovými štýlmi. Tank je vhodný pre pouličné mlátenie a presily, Bruiser je viac technickejší. Paleta úderov je dostatočne široká a hra vám dáva menšie tipy a tutoriály, takže sa k nej ľahko vrátite, ak ste aj Lost Judgment dlhší čas nehrali.

V konečnom zúčtovaní je Kaito Files výborné doplnenie a slúži ako skvelá dodatočná epizóda k hlavnej hre. Kaito je skvelá postava a to, že dostala dobrý priestor na hranie i vykreslenie minulosti je bravúrny krok zo strany autorov. A stačí aj cca 10-hodinový rozsah, lebo nie vždy máte čas na oveľa dlhší epos, najmä keď sa pohybujeme stále v rovnakých lokáloch štvrte Kamurocho.

Prečo hrať?

výborne vykreslená postava Kaita, skvelý dej a postavy, stále skvelé súboje, nové vlastnosti, optimálna dĺžka

Prečo nie?

na hranie potrebujete aj pôvodnú hru

Distribútor: SEGA
Cena: 30 EUR (+ pôvodná hra alebo zahrnutá v Season Pass)

 

 

Komentáre k článku