Bowers & Wilkins 603 – keď schopnosti prekonajú cenu

ZDROJ | Bowers & Wilkins

Od septembra je na trhu šiesta generácia radu reproduktorov 600 Series od britského výrobcu Bowers & Wilkins. Vypočuť si preto ich najväčšieho zástupcu, podlahové šesťstotrojky, bola vítaná príležitosť.

Naše hodnotenie

96%
0 100

Výhody

  • výborné remeselné spracovanie
  • využitie technológií z vyšších sérií
  • harmonický zvukový prejav

Nevýhody

  • trochu konzervatívny dizajn

Jednou vetou

B&W 603 sú najdrahšie reproduktory radu (s výnimkou subwooferov), ale stále majú zaujímavú cenu a môžete z nich vytvoriť stereozostavu na veľmi slušnej úrovni, alebo predné kanály špičkového domáceho kina.

Prvá verzia Bowers & Wilkins (B&W) 600 Series bola predstavená už v roku 1995 a tá najnovšia verne dodržiava pôvodné krédo – poskytnúť kvalitnú audio technológiu za výhodnú cenu. Tá je dramaticky nižšia oproti high-endovej „osemstovke“, parametre a zvuk reproduktorov však za vlajkovými loďami výrobcu zaostávajú minimálne. Najnovší rad 600 Series zároveň z high-end modelov preberá niektoré kľúčové technológie.

ZDROJ | Bowers & Wilkins

Najmodernejšie vychytávky pre vyvážený zvuk

Vlajkovou loďou nového radu 600 je trojcestný ventilovaný box podlahového reproduktora  B&W 603. Osadený je 25 mm oddeleným dvojkopulovým tweeterom, stredopásmovým meničom FST so 150 mm membránou Continuum  a dvoma 165 mm woofermi s papierovou membránou a antirezonančným ukotvením.

ZDROJ | Bowers & Wilkins

Membrána Continuum patrí medzi prevzaté technológie. Bola použitá v stredopásmových meničoch už v prémiovom rade 800 Series Diamond a používa ju aj nový rad 700 Series.

Pozrite siVideli sme ako sa vyrábajú reproduktory Bowers & Wilkins

Tak, ako ostatní zástupcovia „šesťstovky“, aj 603-ky majú oddelený dvojkopulový tweeter, pre novú kolekciu inovovaný. Používa vylepšený neodymový magnet a novú mriežku, odvodenú z radu 700 a kopula v membráne mierne posunutá dopredu zlepšuje časové zarovnanie. Novinkou je aj papierová membrána wooferov a otvor bassreflexu umiestnený vzadu.

Model 603 je dostupný v matnom čiernom, alebo bielom prevedení. Ochranné mriežky, ktoré sú čiernej, resp. šedej farby, sa upevňujú magneticky, takže čelná strana reproduktorov nemá žiadne úchyty.

recenziaBowers & Wilkins 805 D3 – najmenšie, ale vynikajúce

ZDROJ | Bowers & Wilkins

Sústava dosahuje slušnú frekvenčnú odozvu 48 Hz – 28 kHz (pre zmenu o ±3 dB) a citlivosť 88,5 dB spl (2.83 V, 1 m), čo je predpokladom, aby si reproduktory poradili aj s náročným zvukom v kvalite HD audio. Hoci patria k menším stĺpom – rozmery (V x Š x H) sú 985 x 190 x 340 mm, hmotnosť 24,1 kg – B&W 603 dobre splnia účel v menších, ale aj vo väčších obývačkách. Pri impedancii 8 Ω zvládnu totiž prácu so zosilňovačmi s výkonom 30 W až 200 W, takže vedia dodať zodpovedajúcu silu aj v náročnej dynamike.

Hrajú prvú ligu

Testovali sme v showroome slovenského distribútora značky Bower & Wilkins, ktorým je spoločnosť BIS audio, v zostave so zosilňovačom a CD/SACD prehrávačom KI Ruby z jubilejnej edície Marantz. Zosilňovač PM-KI Ruby dodá maximálny výkon 200 W na kanál do 4 Ω. Do 8 Ω „len“ 100 W, ale stále by ste s prehľadom susedom zdvihli obočie.

ZDROJ | Bowers & Wilkins

Na posluch sme použili niekoľko špeciálnych testovacích kompilácií na CD od Mobile Fidelity Sound Lab (MoFi – Collection 1 a Collection 2), ale aj výberovku Franka Sinatru „New York, New York“, aby sme si vypočuli, ako sa reproduktory vysporiadajú s plným vokálom bluesovej legendy, aj s inštrumentálnymi exhibíciami hudobných majstrov.

Pozrite siBowers & Wilkins 700 Series – Štúdiový zvuk aj bez diamantov

Výsledkom bol dojem, že nové B&W 603 hrajú výrazne lepšie, ako staré „šesťstovky“ a reprodukujú veľmi príjemný a vyrovnaný zvuk naprieč žánrovým spektrom. Prispieva k tomu zrejme aj nová konštrukcia membrány nízkotónových reproduktorov na báze papiera. Paradoxne, pred pár desaťročiami sme iný materiál ani nepoznali, lenže ten dnešný „papier“ má rozhodne odlišné zloženie vlákien, aj štruktúru.

ZDROJ | Bowers & Wilkins

B&W 603 sú najdrahšie reproduktory radu (s výnimkou subwooferov), ale stále majú zaujímavú cenovku 800 €/ks. Môžete z nich vytvoriť stereozostavu na veľmi slušnej úrovni, alebo predné kanály špičkového domáceho kina.

ZdrojČasopis TECHBOX zima 2018

Komentáre k článku