Black The Fall – ťažké časy komunizmu sú späť

ZDROJ | Sand Sailor StudioBlack The Fall

Ak sa vám páčil minuloročný titul Inside od štúdia Playdead alebo ešte starší Limbo, Black The Fall by ste nemali vynechať.

Naše hodnotenie

78%
0 100

Výhody

  • zaujímavé prostredie
  • vecne podaný príbeh
  • kvalitne spracované hlavolamy

Nevýhody

  • menej akcie
  • kratšia herná doba
  • chýba výraznejšia originalita

Jednou vetou

Zaujímavá hra Black The Fall založená na puzzle hádankách, ktorá stavia na úspechu titulu Inside, zobrazuje totalitný režim tak, ako by asi vyzeral bez revolúcie.

Letné prázdniny sú už každoročne otvorené nezávislým vývojárom, ktorí majú možnosť ukázať svoje finálne verzie pripravovaných projektov. Práve počas horúcich letných dní majú menšie herné štúdia možnosť na svoju realizáciu, keďže približne až na koniec septembra sú naplánované prvé AAA tituly veľkých značiek.

Jednou z ďalších menších hier je Black The Fall od rumunského štúdia Sand Sailor Studio, ktoré aj vďaka čoraz viac populárnemu programu ID@XBOX, ktorý v apríli tohto roka oslavoval prvú 500 vydaných indie hier, dostalo svoju prvú hru do povedomia verejnosti.

Na prvý pohľad je jasné, že vývojári si vzali inšpiráciu z oceňovaného titulu Inside, ktorý si minulý rok získal masy hráčov. V Black The Fall sa hlbšie ponoríte do prostredia, ktoré zobrazuje, ako by mohol vyzerať komunizmus a totalitný režim bez revolúcie.

https://youtu.be/pmtcKFXbkY8

Ocitnete sa v úlohe chudého robotníka, ktorý sa nijako zvlášť neodlišuje od jeho kolegov, no predsa je iný. Snaží sa nájsť cestu von z nekonečného kolobehu, v ktorom zohráva úlohu podradnej pracovnej sily slúžiacej na výrobu elektrickej energie prostredníctvom stacionárnych bicyklov.

Samotné ovládanie je nenáročné, no nemeniteľné. Zapamätanie pár tlačidiel mi bolo uľahčené aj vďaka zhodám s mnohými inými známymi hrami. Napríklad skok nájdete klasicky pod zeleným Áčkom a beh zas aktivujete podržaním RT.

Black The Fall

Počas cesty von som sa musel popasovať s mnohými puzzle hádankami zasadenými do pochmúrneho, do siva ladeného prostredia veľkej továrne. V niektorých častiach hry som si mohol prehliadnuť aj exteriéry, ktoré však taktiež neokúzľovali životom a pestrými farbami.

Pozrite siDeadCore – zábavná, no miestami poriadne náročná skákačka

Black The Fall

Za zmienku stojí aj preplnený autobus, ktorý však ani po rokoch nevymizol z našich životov. Našťastie to nevyzerá až tak zle ako na obrázku. Či áno?

Black The Fall

Gro puzzle hádaniek je postavené na zakrádaní sa v tieňoch, tak aby vás strážnik či strážna kamera s masívnou zbraňou neodhalila. V prípade odhalenia, teda smrti, môžete ale rátať s oživením na danej obrazovke, na ktorej ste boli zabitý a pustiť sa tak do opätovného riešenia úlohy.

Pozrite si10 najlepších adventúr za posledné tri roky pre PC, Xbox a PlayStation

Black The Fall

V niektorých prípadoch som musel umne odlákať strážnika, niekedy zas správne nasmerovať lasery, aby mi otvorili požadované dvere, ba dokonca som občas využil aj nič netušiacich kolegov.

Postupným hraním som si získal robotického spoločníka pripominajúceho futuristického psa a taktiež aj špeciálnu rukavicu s laserovým ukazovadlom. Puzzle hádanky boli potom o niečo náročnejšie a sofistikovanejšie.

Pozrite siXbox One X – najvýkonnejšia herná konzola sveta (zatiaľ)

Black The Fall

Ako skúsenemu hráčovi daného žánru hier mi zobralo nadpriemerne veľa času len minimum prekážok, výsledkom čoho bola relatívne krátka herná doba. Do 2 hodín som dokončil kompletne celú kampaň a získal zopár zaujímavých achievementov / trofejí. Napríklad za sústavné bicyklovanie na jednom zo stacionárnych bicyklov.

Black The Fall

Pre vášnivých zberateľov či nováčikov v danom žánri hier sa tak môže dĺžka hry navýšiť možno až dvojnásobne.

Práve herná doba ma pri hre Black The Fall sklamala asi najviac, keďže dobre známy Inside ponúka takmer až dvojnásobnú porciu obsahu. Chýbali mi taktiež zaujímavé akčné scény, ktoré by hre pridali ešte pár bodov k slušne spracovanej atmosfére počas každej pasáže.

Pozrite si9 užitočných tipov pre Xbox One, o ktorých ste možno nevedeli

Black The Fall

Z celkového hľadiska je Black The Fall podarený titul za priaznivú cenu 15 €, ktorým môžete nahradiť sobotný filmový večer a možno si tak zaspomínať na časy pred revolúciou.

Komentáre k článku