ASUS Zephyrus M – skvelý výkon v kompaktnom tele

Veľmi netradičný ASUS ROG Zephyrus GX501 dostal nového nástupcu s konvenčnejším dizajnom a vynoveným hardvérom. ASUS Zephyrus M (GM501GS) dokáže poskytnúť skvelý herný výkon aj bez nepraktickej konštrukcie svojho predchodcu.

Naše hodnotenie

85%
0 100

Výhody

  • tenké telo
  • skvelý výkon
  • 144 Hz displej s G-SYNC

Nevýhody

  • hlučné chladenie
  • slabá výdrž batérie
  • cena

Jednou vetou

ASUS Zephyrus M (GM501GS) ponúka nekompromisný výkon v prekvapivo tenkom tele, ktoré vás nezaťaží ani na cestách.

Rodina produktov ROG od spoločnosti ASUS je samozrejme primárne určená pre hráčov a to platí aj pri hernom notebooku ASUS Zephyrus M. Výrobca tu však našťastie nesiahol po úplne extravagantných dizajnových prvkoch a notebook pôsobí celkom nenápadne a pri vypnutom podsvietení loga a klávesnice aj celkom elegantne. Samozrejme, toto nie je Ultrabook, no na herný notebook je váha 2,2 kilogramu a hrúbka 16,9 milimetra úctyhodná.

Pri takomto tenkom tele sa pritom nerobili žiadne kompromisy a bez okolkov sa dostávame k tomu, že vo vnútri nájdeme procesor Intel Core i7-8750H, ktorému v nami testovanej konfigurácii sekunduje grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1070 s 8 GB GDDR5 VRAM a extrémnych 32 GB SDRAM. Ako sa takáto zostava dokáže v tak relatívne tenkom tele chladiť?

ASUS opäť stavil na otvárateľnú spodnú časť, vďaka ktorej môže priamo medzi komponentmi lepšie prúdiť vzduch. Pri otváraní notebooku sa tak zároveň otvára aj spodný kryt, čím sa zvyšuje hrúbka notebooku o 1 centimeter. Hrúbka je pri notebookoch podstatná len pri prenášaní, takže otváracia konštrukcia nie je žiadnou prekážkou. Fyzika však nepustí a tenké telo si vyberá svoju daň.

Najvyššie nastavenia v multiplayeri hry Battlefield 1 vyšvihli teplotu na 80-85 stupňov Celzia a ventilátory dosiahli hlučnosť hraničiacu so znesiteľnosťou. Používanie slúchadiel je teda nevyhnutné a pre okolie môže byť hluk z ventilátorov rušivý. Nepríjemnými sú aj výduchy na pravej strane, kde má väčšina hráčov pravú ruku, ktorá tak dostáva poriadnu dávku nepríjemného tepla. Naopak však treba podotknúť, že chladenie si svoju prácu odvádza dobre a hardvér kvôli teplu nemusí spomaľovať.

Klávesnica sa našťastie pri hraní nezahrieva a až na priestor medzi klávesnicou a displejom je notebook iba mierne teplý. Ak už hovoríme o klávesnici, ide o chiclet klávesy s RGB podsvietením a anti-ghostingom. To je štandard, ktorý už skúsenejších hráčov neprekvapí.

RECENZIALenovo ThinkPad X1 Yoga 3 – vybavený hybrid pre najnáročnejších

Milým prekvapením je však kvalita kláves s 1,4-milimetrovým zdvihom. Zvyčajne je písanie na herných klávesniciach takmer utrpením, no ASUS tu využil klávesy s pohodlnosťou z Ultrabookov, ktoré nesklamú ani pri hraní, ani pri písaní dlhších textov.

Rovnaké predsudky o nekvalitných komponentoch pri herných notebookoch búra ASUS aj pri touchpade, kde je použitý Windows Precision Touchpad. Samozrejme, väčšina hier si vyžaduje pripojenie klasickej myši, no v prípade núdze je k dispozícii perfektný touchpad, ktorý poslúži napríklad pri strategických hrách. Pri bežnom pohybe v systéme poteší podpora rôznych gest a skratiek použitím viacerých prstov.

Vráťme sa k však k podstatnejším komponentom, medzi ktoré patrí napríklad 15,6-palcový Full HD IPS displej. Prím dnes samozrejme hrajú 4K UHD obrazovky, no pri hrách je namiesto rozlíšenia skôr obnovovacia frekvencia a odozva. V tomto prípade panel ponúka obnovovaciu frekvenciu 144 Hz a odozvu 3 ms.

Plynulosť obrazovky je skutočne neoceniteľná a zvyknete si na ňu tak rýchlo, že každý iný displej po tomto bude pôsobiť ako obrovský krok späť. Tieto parametre navyše dopĺňa užitočná technológia G-SYNC, ktorá zabraňuje trhaniu obrazu.

Nad obrazovkou je umiestnená HD webkamera, ktorá kvalitou stačí na videohovory a prípadne aj amatérsky stream.

Ponuka portov nie je veľmi ohurujúca, no väčšine hráčov by mali stačiť štyri porty USB-A 3.1, jeden USB-C/Thunderbolt, plnohodnotný HDMI port a kombinovaný 3,5-mm jack. Mohli by sme lamentovať nad chýbajúcou čítačkou kariet, no serióznym hráčom skôr bude chýbať Ethernet, ktorý budú musieť doplniť adaptérom.

Ako bolo spomínané vyššie, ASUS Zephyrus M je na svoje pomery celkom kompaktný, čo môže naznačovať, že ide aj o notebook na cesty. Áno i nie. Váha a rozmery to síce dovoľujú, no výkonný hardvér dáva batérii zabrať aj v šetrnom režime Optimus. Pri prehliadaní internetu a písaní dokumentov vydrží batéria zhruba 3-4 hodiny. Zrejme nikto si však nekupuje herný notebook tohto typu na to, aby s ním potom pracoval dlhé hodiny na cestách, takže to neberieme ako významné mínus.

Vyššie spomínaný šetrný režim Optimus sa zapína cez hlavný ovládací softvér s názvom Gaming Center. Na tomto mieste môžete sledovať teploty procesora a grafickej karty a ďalšie využitie hardvéru, no zároveň sa odtiaľto môžete prepnúť do samostatných programov pre nastavenie podsvietenia klávesnice, zvuku alebo siete. Game Center zároveň podporuje synchronizáciu s mobilnou aplikáciou pre iOS a Android, takže sa k niektorým z týchto údajov a nastavení dostanete aj z telefónu bez toho, aby ste museli minimalizovať hru.

S hernými notebookmi sa spája niekoľko predsudkov súvisiacich s váhou, hrúbkou, hlučnosťou alebo výkonnostnou efektivitou. ASUS Zephyrus M búra aspoň niektoré z nich a hodí sa tak pre hráčov, pre ktorých je okrem výkonu kľúčová aj mobilita.

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si ASUS Zephyrus M na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.

ASUS Zephyrus M si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

ASUS ROG Zephyrus M GM501GS-EI023R

Cena 2 966,00 €
Veľkosť
384 x 262 x 17.5 ~19.9 mm, 2,45 kg
Displej
15,6" Full HD 144Hz Anti-Glare, IPS, 72% NTSC, G-Sync
Hardvér
Intel Core i7-8750H (6 jadier, 12 vlákien, 2,2 GHz, 4,1 GHz turbo, 9 MB Smart Cache), 32 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD (PCIe Gen3X4) + 1 TB HDD, NVIDIA Geforce GTX 1080 8 GB GDDR5, 1x USB 3.1 (typ USB-C gen2), 4 x USB 3.1 (typ USB-A gen1), HDMI, 1x 3,5mm jack (slúchadlá/mikrofón), WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.2, HD webkamera, stereo reproduktory, 4-článková 55 Wh batéria
Softvér
Windows 10 Pro, ROG Game Centerm, GameFirst V, Aura Core, Xsplit Gamecaster
Cena
2 966,00 €

Komentáre k článku