ASUS ZenBook 3 (UX390UA) – 12-palcový luxus s mušou hmotnosťou

ZenBook 3 by som neoznačil ako tretiu generáciu tohto modelového radu. Ten sa totiž v posledných rokoch rozrástol do plnohodnotného štýlu zariadení spoločnosti ASUS a hovoriť o generáciách je zbytočné.

Naše hodnotenie

79%
0 100

Výhody

  • dizajn
  • výkon procesora a SSD disku
  • kvalita reproduktorov

Nevýhody

  • kvalita spracovania
  • klávesnica a touchpad
  • iba jedno USB-C

Jednou vetou

ASUS ZenBook 3 UX390UA, to je 12 palcov luxusného vzhľadu s tenkým telom a mušou hmotnosťou.

Model s označením UX390U je bezpochyby očarujúcim Ultrabookom, ktorý zaujme už na prvý pohľad. Pôvabné modro-zlaté farebné spracovanie pôsobí netradične, no zároveň štýlovo. Z hľadiska dizajnu sa tu nedá nevidieť inšpirácia 12” modelom MacBooku.

ASUS zvolil u väčšiny častí zariadenia totožnú filozofiu, ako Apple, a tak ak ste niekedy túžili po MacBooku s Windowom, tak si ZenBook 3 určite zamilujete. Model od ASUSu má navyše väčší 12,5” displej, ktorý má síce iba Full HD rozlíšenie, ale pri tejto veľkosti by som po jemnejšom displeji ani netúžil.

Úzke okraje navyše pôsobia veľmi moderne a kvalita či pozorovacie uhly sú veľmi solídne.

Rozdiel sa ukrýva vo vnútri. ASUS vytvoril ZenBook s naozaj špičkovým výkonom. Procesor Intel Core i7-7500U, 8 GB operačnej pamäte a 512 GB SSD disk je kombinácia, ktorá vás nesklame pri každodennej práci. Takisto bezdrôtové pripojenie drží krok s dobou.

Bol by som však radšej, keby podobnosti s Macbook-om nepretrvávali aj v prípade prítomnosti iba jedného USB-C portu. ASUS vám veľkoryso pribalí replikátor portov, čo je veľké plus. Je takmer isté, že bude vašou každodennou pomôckou pri pripájaní klasických USB zariadení.

Čo sa týka klávesnice a touchpadu, výrobca vám v oboch prípadoch poskytne veľký priestor. Klávesy aj touchpad sú dobre dimenzované, no napriek tomu sa mi s nimi nepracovalo pohodlne.

Na touchpad výrobca umiestnil snímač odtlačkov prstov, čo v praxi znemožňuje používanie pravého horného rohu. Prečo sa ASUS uchýlil k tomuto riešeniu, je pre mňa záhadou. Navyše samotný senzor nie je stopercentne presný.

Klávesnica má naopak veľmi malý zdvih klávesov, čo je pochopiteľné u takto tenkého zariadenia. Chýba jej však akákoľvek uspokojivá odozva. Písanie naslepo je preto plné preklepov, chýbajúcich znakov a celkovo pocit z písania nie je dobrý.

Snažil som sa niekoľko dní si na klávesnicu zvyknúť, no ZenBook ma po tejto stránke trochu sklamal. Navyše niektoré klávesy (napríklad Enter) boli akoby zatlačené, čo však považujem skôr za chybu testovaného kusu a jeho opotrebenia.

To ma však privádza k celkovej kvalite spracovania ZenBooku, ktorú by som si pri cenovej hladine a zameraní zariadenia rozhodne predstavoval na lepšej úrovni. Ultrabook sa prehýba, kĺby displeja v istých polohách poriadne nedržia a pocit z používania je tak o poznanie horší, ako prvý dojem.

Čo ma ale pozitívne nadchlo, boli reproduktory, ktorých kvalita je nadpriemerná vzhľadom k veľkosti. Výdrž batérie okolo 6 až 7 hodín je dobrá, je tu však rozhodne priestor na zlepšenie.

ASUS ZenBook 3 tak pre mňa predstavuje výkonnejšiu alternatívu k 12” Macbooku s Windowsom a svojimi špecifickými nedostatkami. Rozmery a hmotnosť sú však veľkými plus.

ZdrojČasopis TECHBOX 2/2017

ASUS ZenBook 3 UX390UA

Cena 1 529,00 €
Veľkosť
296 x 191 x 11,9 mm, 0,91 kg
Displej
12,5” lesklý LED IPS, 1920 x 1080 px, 340 cd/m2, 176 PPI
Hardvér
Intel i7-7500U (2 jadrá, 4 vlákna, 4 MB Smart Cache 2,7 GHz, 3,5 GHz Turbo), Intel HD Graphics 620, 8 GB 2133 MHz LPDDR3 RAM, 512 GB M.2 SSD, 1x USB-C (Gen1), 3,5 mm audio, Wi-Fi 802.11ac, BT 4.1, Quad reproduktory Harman/kardon, webkamera 0,3 Mpx, čítačka odtlačkov prstov, 6-článková batéria 40 Wh
Softvér
OS Windows 10 Pro, LiveUpdate, Giftbox, WebStorage, Splendid Utility, Install, Hipost, WPS Office, Foxit Phantom PDF, Eye Care Switcher
Cena
1 529,00 €

Komentáre k článku