ABBYY FineReader PDF 15 – silná konkurencia pre Adobe Acrobat

ZDROJ | ABBYY

Svet sa delí na dve skupiny ľudí - na tých, ktorí otvárajú PDF súbory v internetovom prehliadači a na tých, ktorí vedia využiť tento formát naplno. Samozrejme, toto vravím so štipkou humoru, no program ABBYY FineReader PDF 15 je skutočne určený pre tých, ktorí pracujú s PDF súbormi na každodennej báze. Vyskúšali sme, čo dokáže v najnovšej verzii.

FineReader PDF od spoločnosti ABBYY je jedným z mnohých programov na prehliadanie PDF súborov a prácu s nimi. Tým najznámejším v tejto oblasti je najmä v našich končinách určite Adobe Acrobat, oproti ktorému ponúka FineReader PDF zopár vylepšení navyše. My sme sa bližšie pozreli na najnovšiu, 15. verziu tohto programu v najvyššej edícii Corporate.

Nástrojov na prehliadanie, tvorbu, úpravu či konverziu PDF súborov je dnes samozrejme mnoho. Hlavnou ideou programu FineReader PDF však je, aby ste mali všetky nástroje, na ktoré si môžete v súvislosti s týmto formátom spomenúť, vždy poruke v rámci jedného prostredia.

Vymenovať všetky funkcie tohto programu by tak bolo prakticky nemožné, je ich totiž skutočne mnoho. Vypichnúť však môžem v prvom rade absolútnu slobodu pri úprave PDF súborov na rovnakej úrovni, ako je tomu pri bežných textových dokumentoch. FineReader PDF totiž dokáže bez problémov upravovať poradie strán, pozíciu textov a elementov vrátane možnosti spolupráce na dokumente s ďalšími používateľmi.

Skutočne príjemným prekvapením však napokon bola technológia OCR (Optical Character Recognition), vďaka ktorej dokáže FineReader PDF digitalizovať papierové a naskenované dokumenty aj v slovenskom jazyku. V praxi tak môžete vďaka funkcii OCR upravovať texty dokumentov aj v prípade, že ich máte uložené len ako sken alebo fotku. Treba povedať, že rozpoznávanie textu funguje prekvapivo dobre, aj keď samozrejme nie dokonalo. Zle rozpoznané slová však môžete bez problémov dodatočne upraviť v textovom editore.

Rozpoznávanie textu, resp. znakov pritom nie je obmedzené iba na čistý text. Rozpoznávanie textu dokáže pracovať aj s tabuľkami, ktoré tak nebudete musieť po konverzii zo skenu do textu opätovne formátovať. Z PDF ich pokojne môžete kopírovať priamo do Wordu alebo aj Excelu.

FineReader PDF dokáže rovnakým spôsobom automaticky sprístupniť vyhľadávanie textu aj v dokumentoch, ktoré ho za normálnych okolností po otvorení iným programom neponúkajú. Aj bez spustenia OCR skenu tak stačí stlačiť klávesovú skratku Ctrl+F a hľadať konkrétne slová či frázy, ktoré môžete z dokumentu priamo skopírovať do iných aplikácií.

Šikovný OCR skener pritom nemusíte využívať len pri súboroch PDF. Rovnakým spôsobom môžete text aj tabuľky pretvoriť do digitálnej podoby napríklad aj z fotografií vo formátoch JPG či PNG. Na súbor stačí kliknúť pravým tlačidlom a otvoriť ho v OCR editore, z ktorého môžete po skene dokumentu text priamo kopírovať, alebo daný súbor otvoriť v PDF editore.

Hlavným konkurentom programu FineReader PDF je už spomínaný Adobe Acrobat, ktorý je využívaný najmä vo firmách. Čím sa teda tieto programy od seba odlišujú? Okrem drobných rozdielov vo funkciách je to najmä v cenovej politike, čo je najväčšia silná i slabá stránka oboch programov v závislosti od uhla pohľadu a vašich potrieb.

Štandardná licencia programu FineReader PDF 15 je totiž predávaná za 199 eur a korporátna licencia za 299 eur. Ide pritom o plávajúce licencie, ktoré je možné nainštalovať na viaceré počítače s obmedzením na počet súčasne bežiacich inštancií programu.

Pozrite siCrash Bandicoot 4: tažkááá behačka ako z 90. rokov

Konkurenčný Adobe Acrobat DC je oproti tomu predávaný v podobe predplatného, v štandardnej verzii za 15,59 eur mesačne, vo verzii Pro za 17,99 eur mesačne a vo verzii Business (korporátnej) za 20,39 eur mesačne. Ak nefandíte predplatnému, kúpiť si môžete aj fixnú verziu, ktorá však stojí v porovnaní s bežnou licenciou FineReader 15 zhruba dvojnásobok.

Vo výsledku tak rozhodnutie medzi veľmi podobnými aplikáciami stojí a padá na tom, aký platobný spôsob vám vyhovuje a na koľkých zariadeniach chcete licenciu súbežne využívať. ABBYY FineReader PDF 15 je každopádne zaujímavou alternatívou k známejším programom, ktorú sa určite oplatí vyskúšať. Osobne ma FineReader zaujal jednoduchým ovládaním, vďaka čomu som si jeho funkcie osvojil aj napriek tomu, že pokročilé editory PDF súborov nevyužívam, ale aj funkciami spojenými s rozpoznávaním textu, kde ma schopnosť OCR technológie rozpoznať slovenčinu milo prekvapila.

Komentáre k článku