Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 6 min.
  • 16.7.2014

RECENZIA Samsung UE55HU8500 – prvá krivá Ultra HD TV na trhu

RECENZIA Samsung UE55HU8500 – prvá krivá Ultra HD TV na trhu
Števo Porubský
RECENZIA Samsung UE55HU8500 – prvá krivá Ultra HD TV na trhu

A je to tu! Zakrivené telky sme doteraz mohli vidieť len na výstavách po celom svete, no konečne prvý predajný model dorazil aj do redakcie na test. Čo prináša, aký je jej význam a na čo sa môžete tešiť? Pozrite si náš test a dozviete sa viac.

POZRITE SI: VYZNAJTE SA V TV – zhrnutie a pohľad do budúcnosti

Dizajn novinky je strohý, zato veľmi elegantný. Pri pohľade spredu zaujme horizontálne krivou siluetou, telka je však úplne rovná. Miernu optickú ilúziu má na svedomí práve zakrivený LED panel.

Samsung UE55HU8500

V hornej stene je ukrytá vyklápateľná webkamera, v zadnej je zas nenápadné joystickové ovládanie, ak by ste náhodou zapatrošili obe diaľkové ovládania.

Samsung UE55HU8500

Inak sú všetky strany úplne hladké bez zbytočných výstupkov, na ktoré by sadal prach. Dokonca aj zadná stena je až na dva konektory úplne hladká, takže sa nemusíte báť zakrivenú novinku umiestniť aj do priestoru. Nedostatkom zakrivenej telky je práve jej hrúbka (v porovnaní s plochými TV) a pri pohľade zboku pri zavesení na stenu nepôsobí vôbec vábne. Ale to si všimnú azda len detailisti, ako som ja sám.

Samsung UE55HU8500

Vynikajúce riešenie od Samsungu (známe už aj z iných top modelov) One Connect si našlo miesto samozrejme aj v tomto kúsku. K telke vedú len dva káble, všetky ostatné periférie sú skryté v TV stolíku či skrinke, z ktorej môžete mať vyvedený IR prijímač (v balení). Konkurencia by sa mohla čosi od tohto riešenia priučiť. Rovnako by sa mohla priučiť aj rýchlemu ovládaniu. Nehovorím o marketingových výmysloch typu ovládanie gestami či hlasom, veď kto by mával rukou či kričal po telke pri pozeraní filmu, aby stíšil hlasitosť?

Samsung UE55HU8500

Samsung UE55HU8500 na obrázku vyzerá omnoho viac zakrivená, ako v skutočnosti je.

Vyzdvihnúť som chcel hlavne výbornú rýchlosť reakcií, a tiež diaľkové ovládanie so senzorom pohybu. Položením prsta na dotykovú plochu vstrede a jemnými pohybmi zápästím totiž môžete novinku ovládať akoby počítačovou myšou. Pomocou tohto riešenia je všetko akési rýchlejšie – zadávanie príkazov, písanie na virtuálnej klávesnici, scrollovanie v menu. Nedá mi ale nevytknúť chýbajúce tlačidlo Menu na tomto vyšperkovanom ovládaní, ak by ste si náhodou zmysleli počas pozerania, že chcete upraviť nastavenia obrazu alebo zvuku. Rovnako mínusom je absencia mobilnej appky. Hoci NFC čip v zadnej časti diaľkového ovládania nasmeruje Android smartfón do Google obchodu, aplikáciu Samsung Smart View 2.0 ale nemáte právo stiahnuť. Nemajú ho ani Samsung Androidy.

Myslíte si, že obsahu v Ultra HD rozlíšení je málo? Kliknite si na YouTube a pozrite sa, koľko videí v tomto rozlíšení už nájdete. A stále pribúdajú nové.

Samsung UE55HU8500

Rozhranie Smart TV 2.0 je síce rýchle, ale opäť – chcelo by to niečo elegantnejšie. Pestrofarebné menu sa mi do luxusnej TV akosi nehodí. Našťastie ani túto novinku neobišli veľmi bohaté nastavenia. Tie potešia najmä tých, ktorí sú zvyknutí na detailné nastavenia obrazu i zvuku.

Samotný obraz je špičkový. Množstvo technológií pomáha vylepšovať každý pixel obrazu a hoci zdrojom je napríklad Full HD video, aj zakrivená novinka ho dokáže upscalovať do Ultra HD rozlíšenia.

Samsung UE55HU8500

A čo tá ospevovaná zakrivená obrazovka, ktorá má vytvárať širší vnímaný obraz, než plochá obrazovka? Úprimne, rozdiel oproti plochej telke nespozorujete. Subjektívne tak ide len o čosi nové, aby marketingové oddelenie malo s čím pracovať. Ak chcel výrobca docieliť zakrivenú plochu z kinosály, nemôže to robiť s 55” uhlopriečkou.

Samsung UE55HU8500

Čo sa týka zvuku, tiež som čakal omnoho viac. Masívnejší objem televízora mohol byť vybavený aj lepšími reproduktormi. Udávaných 60 W RMS zo šestice reproduktorov nestačí. Vyššie a stredné tóny sú fajn, ale výrazne absentuje basová zložka, ktorá je veľmi dôležitá hlavne pri sledovaní filmov. Pripojenie domáceho kina je tak viac ako žiaduce.

Samsung UE55HU8500

Napriek drobným nedostatkom, s ktorými sa dá predsa len žiť, je novinka Samsung UE55HU8500 so zakriveným displejom veľmi vydareným kúskom. Je však aj poriadne drahá, takže pochváliť sa ňou pred návštevou bude môcť len malé percento záujemcov. My ostatní si budeme musieť počkať na priaznivejšie ceny. Konkurencia našťastie nespí, takže boj o zákazníka bude aj o cenotvorbe podobných high-end produktov.

Samsung UE55HU8500

Hodnotenie: 4,5/5

+ nádherný obraz, množstvo technológií vylepšenia obrazu, zakrivená obrazovka

– vysoká cena, chýba 3,5 mm audio konektor, chýbajúca mobilná aplikácia

 

Cena 3 269,00 € Rozmery 1 233 x 723 x 93 mm, 20,2 kg (bez stojanu) Displej 55” (138 cm), 3 840 x 2 160 px, Ultra Clear Panel, LED podsvietenie (UHD Dimming a Precision Black) 1 200 Clear Motion Rate Hardvér 4-jadrový procesor, Mega DCR, Wide Color Enhancer Plus, PurColor, Auto Depth Enhancer, Samsung 3D, 5 Mpx webkamera, rozpoznávanie tvárí, pohybu, hlasu, 60 W RMS repro, 3D zvuk, Dolby Digital Plus, DNSe+, DTS Premium Audio 5.1, DVB-T, DVB-C, DVB S2 DTV, CI+ (1.3), analóg, komponentný a 2x kompozitný vstup, Anynet+, Ethernet, Wi-Fi (AllShare), 4x HDMI 2.0, MHL, 3x USB, Smart Evolution, ovládanie hlasom a pohybom, spotreba 145 W (201 kWh/rok) Softvér Smart TV 2.0 (Smart Hub, On TV, aplikácie, sociálne siete), Multi-Screen Quad, SMART View, Football Mode, služby Fitness a Kids, SMART View, web prehliadač

Samsung UE55HU8500

Foto: Samsung, TECHBOX