Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung GALAXY S4 – nástupca je opäť lepší

Samsung GALAXY S4 – nástupca je opäť lepší
Roman Calík
Samsung GALAXY S4 – nástupca je opäť lepší
50 %

Vytvoriť nástupcu mimoriadne úspešného modelu GALAXY S III bola pre Samsung určite obrovská výzva. Čo by ste zmenili a vylepšili vy, keby ste mali takú možnosť? Skúste sa zamyslieť. Samsung vsadil hlavne na nové funkcie, ktoré zabalil do modernejšieho vzhľadu a pridal najnovší hardvér.

Samsung GALAXY S4

Nový Samsung GALAXY S4 sa narodil v New Yorku, presne 14. marca 2013 o 19.00 hod miestneho času a boli sme pri tom! Reportáž z predstavenia ste si mohli prečítať v minulom vydaní TECHBOX Android Špeciál. S4-ka sa začala predávať 27. apríla 2013, t.j. len 6 týždňov po jej odhalení celému svetu. Už prvý mesiac Samsung hlásil 10 mil. predaných kusov! O úspechu tak nemôžeme pochybovať. Samsung GALAXY S4 však dizajnom príliš neprekvapil. Ak ste čakali radikálne zmeny, sklamem vás, podobnosť s S III je veľká.

Samsung GALAXY S4

Nový povrch tela smartfónu však má zaujímavú jemne štvorčekovú štruktúru a pri dopadajúcom svetle v rôznych uhloch vyzerá naozaj efektne. Najmä čierna verzia je elegantnejšia, modernejšia a pôsobí priam luxusne. Bočná strieborná lišta už nie je zaoblená, ale rovnaká po celom obvode telefónu. S4-ka tak vyzerá štíhlejšie, dokonca sa aj skutočne zmenšila hrúbka na 7,9 mm.

Samsung GALAXY S4

A neuveríte, v porovnaní s predchodcom je novinka aj užšia, i keď hovoríme o necelom milimetri. Výborne sa tak, napriek väčšiemu displeju drží v ruke a za to si tvorcovia zaslúžia obrovskú pochvalu. Vďaka plastovému telu sa navyše podarilo udržať i hmotnosť na úrovni 130 gramov, čo je v porovnaní s top modelmi konkurencie výborná hodnota. Spúšť fotoaparátu žiaľ nepribudla, našťastie Samsung ponechal praktické funkčné tlačidlo pod displejom.

Samsung GALAXY S4

Zadný kryt zostal vymeniteľný. Môžete si tak užívať bohaté príslušenstvo, vrátane nového špeciálneho krytu pre bezdrôtové nabíjanie alebo napríklad praktického flip puzdra S View Cover, ktoré má priehľadnú časť pre zobrazenie rôznych upozornení. Najväčšou výhodou je však slot na microSD pamäťové karty, ktoré je možné vymeniť i bez vybratia batérie.

Samsung GALAXY S4

Vstavanú 16 GB pamäť, z ktorej vám zostane len 9,15 GB, si tak môžete rozšíriť za pár eur i viacnásobne. Snáď najviac vás ohúri použitý 5-palcový Super AMOLED displej s plným Full HD rozlíšením. Tešte sa na extrémne jemné detaily nielen na fotografiách. Farby sú živé, miestami až neprirodzene krásne. Displej navyše chráni sklo Gorilla Glass 3 s technológiou Native Damage Resistance, preto neverím, že displej poškriabete – mne sa to nepodarilo.

Samsung GALAXY S4

Na Slovensku sa Samsung GALAXY S4 predáva vo verzii so štvorjadrovým 1,9 GHz procesorom Qualcomm a je pripravený už i na LTE siete, takže ak ho vyberiete zo šuplíka aj o pár rokov, bude  fungovať v tej najmodernejšej a najrýchlejšej sieti. Škoda, že nám výrobca nedoprial osemjadro, ale chcem vidieť užívateľa, ktorý by sa sťažoval na rýchlosť systému. Poteší i použitie 2 GB pamäte RAM, rozdiel oproti S III-ke určite pocítite.

Samsung GALAXY S4

Najnovší Android 4.2.2 Jelly Bean totiž doslova fičí bez zaváhania. Navyše ho Samsung príjemne upravil. Oceňujem prehľadné a logické roztriedenie nastavení do viacerých záložiek, konečne sa vám aktívne kontá nemiešajú s nastavením pripojení či inými funkčnými vylepšeniami priamo od Samsungu. A tých je obrovské množstvo. Páči sa mi nastavenie zamknutej obrazovky, kde si môžete nastaviť nielen vlastný text (rôzne fonty, farby písma…), ale aj obľúbené aplikácie či widgety. Doslova orgie zažijete, keď uvidíte funkčnú lištu zobrazujúcu sa po potiahnutí prstom smerom nadol. Rýchlo si môžete aktivovať/deaktivovať jednu z vybraných 20 funkcií!

Samsung GALAXY S4

V perexe som spomínal, že Samsung vsadil hlavne na nové funkcie. A tých je naozaj dosť, niektoré sú viac, iné menej reálne využiteľné. Spomeniem tie najzaujímavejšie. Viaceré novinky priamo súvisia s novým 13 Mpx fotoaparátom, s ktorým vytvoríte naozaj použiteľné a kvalitné fotografie. Jeho menu je jednoduchšie, prehľadnejšie a inšpirované modelom Samsung GALAXY Camera. Už v tomto hybride sa mi páčil výber režimu vďaka rolovaciemu menu s grafickým znázornením režimov, také isté nájdete aj v S4. Nechýba ani moja obľúbená funkcia HDR. Počas testovania som často používal aj funkciu Guma, ktorá vám z fotografie odstráni pohybujúce sa postavy. Bol som milo prekvapený, ako to softvér dobre zvládne.

Samsung GALAXY S4

Vďaka funkcii Duálny fotoaparát môžete zase fotografovať predným aj zadným fotoaparátom súčasne. Váša tvár sa tak môže objaviť na fotografii, aj keď vy práve fotografujete, v akejsi poštovej známke. Ozvučená snímka vám umožní zaznamenať k fotografii zvuk. Poviete si, môžem rovno nahrať video, ale to by zaberalo viac miesta v pamäti a bolo by náročnejšie na odoslanie. Prekvapilo ma, že táto funkcia ma celkom bavila. Ešte zábavnejšia je funkcia Dynamický záber, ktorá vám vytvorí akúsi koláž, t.j. spojí viaceré fotografie do dramatického záberu. S fotoaparátom súvisí aj funkcia Fotopríbeh, vďaka ktorej si dokážete vytvoriť vlastné fotoalbumy a dokonca si ich nechať aj vytlačiť. Automatická tvorba albumu však nie je veľmi vydarená, našťastie si môžete album upraviť – meniť fotografie, dopísať texty a podobne. Ak sa pohráte, môže z toho vzniknúť slušný príbeh napríklad z vašej dovolenky, ktorý môžete efektne listovať priamo na displeji.

Samsung GALAXY S4

Praktická sa mi zdá nová funkcia inteligentného posúvania obsahu na displeji, ktorú som ocenil pri čítaní e-mailov a web stránok. Smartfón totiž sleduje vaše oči a roluje text smerom nadol alebo nahor, podľa toho ako sa na displej pozeráte. Škoda, že v aplikácii Adobe Reader pri čítaní TECHBOX Android Špeciál funkcia nefungovala, bolo by to dokonalé čítanie nášho PDF časáku. Novinkou je tiež inteligentná pauza. S4-ka rozpozná, či sa pozeráte na displej a podľa toho vie napríklad pozastaviť video, v prípade, že ste sa pozreli mimo displeja. Video sa spustí, keď sa opäť na displej pozriete.

Samsung GALAXY S4

Skôr na frajerinu pred priateľmi, ktorí nežijú najnovšími high-tech hračkami, poslúži možnosť ovládať smartfón gestami. Môžete napríklad listovať fotografiami bez toho, aby ste sa dotkli displeja, stačí nad displejom „mávať“ rukov v správnom smere. Do S4-ky výrobca implementoval aj známu funkciu Air View, vďaka ktorej môžete nahliadnuť napríklad na obsah e-mailu či fotogalérie priblížením prsta k displeju smartfónu. Ďalšou vychytávkou je funkcia Group Play, vďaka ktorej si môžete prepojiť viac smartfónov S4 a počúvať naraz na všetkých rovnakú skladbu, zdieľať fotografie, dokumenty či dokonca hrať hry. Využili by ste funkciu, ktorá vyžaduje, aby vaši priatelia taktiež vlastnili rovnaký smartfón? Myslím si, že táto funkcia nemá veľké šance.

Samsung GALAXY S4

Noviniek má S4-ka skutočne veľa, mňa zaujala aj funkcia Samsung WatchOn, ktorá využíva vstavaný infraport. Môžete ňou ovládať napríklad váš televízor a ďalšie zariadenia v domácnosti. Na záver spomeniem novú aplikáciu S Health, ktorá je výborne prepracovaná a umožní vám sledovať napríklad aj teplotu a vlhkosť okolia. Hlavne však prehľadne zaznamenáva vaše tréningy, hmotnosť a iné parametre, ktoré sa získavajú aj z dokúpiteľného príslušenstva. Ak raz S4-ku vyskúšate, pravdepodobne nebudete chcieť iný smartfón. A to je zlá správa pre konkurenciu. Samsung GALAXY S4 je mimoriadne vydarené zariadenie, ktorému nie je veľmi čo vytknúť. Snáď len uvádzacia cena nemusela byť vyššia ako pri predchádzajúcej generácii.

 Samsung GALAXY S4

+ kvalita spracovania, nádherný displej, funkcie fotoaparátu, množstvo zaujímavých funkcií, batéria

– vyššia cena, chýba FM rádio

 Samsung GALAXY S4

Cena: 649,00 € (16 GB) Rozmery 136,6 x 69,8 x 7,9 mm, 130 g Displej Super AMOLED, 5,0“, Full HD (1 920 x 1 080 px,  441 ppi), Gorilla Glass 3 Hardvér 4-jadrový Qualcomm 1,9 GHz, 2 GB RAM, 16 GB pamäť, HSPA+, LTE 4G, Wi-Fi, DLNA, Bluetooth 4.0, NFC, GPS s GLONASS, 13 Mpx fotoaparát, LED blesk, Full HD video, HDR, autofókus, 2 Mpx predný fotoaparát, gyroskop, barometer, snímač teploty a vlhkosti, senzor priblíženia, snímač gest, svetelný snímač, infraport, microSIM, microSDXC, microUSB, MHL, 3,5 mm audio konektor, Li-Ion 2 600 mAh Softvér Android 4.2.2, Samsung Apps, ChatON, Group Play, Duálny fotoaparát, inteligentná pauza, inteligentné posúvanie, Samsung WatchON, S Health

Samsung GALAXY S4

Samsung GALAXY S4 mini a Samsung GALAXY S4

Foto: TECHBOX