Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO: Prestigio stúpa nahor

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO: Prestigio stúpa nahor
Dominik Fúsek
Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO: Prestigio stúpa nahor
62 %
Každý začínajúci výrobca smartfónov sa borí s nezáujmom, či rovno pohŕdaním používateľmi. Má jedinú možnosť – zaútočiť cenou, čo sa žiaľ často prejavuje na kvalite aj úžitkovej hodnote prístrojov. Pokiaľ však dokáže zákazníkov presvedčiť a zaradí sa do klubu uznávaných výrobcov, má o zákazníkov na istý čas postarané.

Výhody

  • veľký displej
  • dual SIM
  • dostatok výkonu
  • perfektná výdrž v nečinnosti

Nevýhody

  • slabé pozorovacie uhly a rozlíšenie displeja
  • chybičky v spracovaní

Spomeňme si, že aj HTC, Huawei či ZTE boli ešte pred pár rokmi „nuly“, ktoré by si bez brandovania operátormi kúpili možno nanajvýš špekulanti. Zná sa, že do bodu „dôveryhodnosti a odporúčiteľnosti“ už dospel aj výrobca Prestigio. Veľký smartfón s malou cenou nás v podstate presvedčil.

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

Napriek malej óde v úvode Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO zostáva kontroverzným prístrojom s pár menšími chybami. Potešujúce je, že viacero chybičiek z nedávno testovaného modelu 5000 DUO už výrobca vyladil. Ale pekne po poriadku. Príjemným prekvapením je obsah balenia, okrem zaujímavých špuntových slúchadiel poteší najmä flipové puzdro. To je aktívne, spolupracuje so senzorom priblíženia a tak displej odomkne, pokiaľ puzdro otvoríte a zase zamkne, keď prednú stranu priložíte naň. Mechanizmus síce nie je úplne 100 % spoľahlivý (predná časť puzdra sa trošku hýbe a niekedy tým senzor odkryje), ale je to výborná a návyková vec. Nevýhodou je, že takýto kryt neuchráni pred poškriabaním vystúpený zadný fotoaparát.

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

Tak puzdro, ako aj samotný prístroj sme dostali v osviežujúcej bielej farbe. Smartfón pôsobil na mňa zavalitejším dojmom, aj keď jeho hrúbka vôbec nie je veľká. No najmä sa mi zdal byť dosť ťažký. Zdroje na internete pritom uvádzajú hmotnosť iba 140 g, čomu som nechcel veriť a radšej som prístroj odvážil. Nameral som až 222 gramov. Iste, pár gramov pôjde na vrub puzdra, ale osemdesiat určite nie – aj bez neho a dokonca bez zadného krytu stále Prestigio váži 177 g. Kde sa stala chyba?

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

Celý prístroj je v lesklom prevedení, teda okrem prednej časti puzdra. Biela farba aspoň redukuje zachytávanie odtlačkov, pogumovaný chrbát by však prospel ergonómii. Tlačidlo odomykania sa nachádza v pravom boku, ale keďže máte už v balení aktívne puzdro, nebudete ho potrebovať. Takisto nevadí absencia fyzického tlačidla pod displejom. Tie senzorové majú mierne zmenenú logiku – tlačidlo označené ako správca súborov v skutočnosti plní funkciu starého dobrého „menu“ a spustené aplikácie naopak vyvoláte podržaním domčeka. Tlačidlá hlasitosti sú osadené na ľavoboku, žiaľ v kombinácii s puzdrom sa ovládajú o niečo horšie. Audio aj microUSB konektor sa nachádzajú hore.

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

Pod zadným krytom na zaplnenie čakajú hneď tri sloty na karty – jeden na pamäťovku a dva na klasické veľké SIM karty, pričom na jednej môžete fungovať aj v režime 3G. Správanie SIM si môžete prispôsobiť, pri každej akcii vidíte, ktorá karta ju vykoná. Okrem toho sa pod krytom nachádza aj 2 100 mAh/7,77 Wh batéria, k tej sa ešte vrátime. Na fotoaparát si výrobca tiež vyhradil väčšiu časť rozpočtu ako v minulosti, o čom svedčí už rozlíšenie 8 Mpx a snímač typu BSI. Fotoaparát má vďaka OS Android obrovské množstvo detailných nastavení. Výsledky sú za dobrého svetla viac než uspokojivé, s jeho úbytkom kvalita rýchlo klesá. Čo sa týka videa, to síce zvláda HD rozlíšenie, no bez zaostrovania, s nepresvedčivým zvukom a tým pádom slabými výsledkami. Celkovo je spracovanie prístroja prijateľné, až na občasné vŕzganie zadného krytu a zámku displeja.

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUOPrestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

Po softvérovej stránke sa Prestigio stále drží zaužívanej a dobrej koncepcie – takmer čistý Android + vlastné aplikácie. Z tých ide hlavne o známu čítačku e-kníh eReader Prestigio, správcu súborov, kancelársky editor Office Suite 7 a možnosť stiahnuť si ďalšie aplikácie cez Inštalátor Prestigio, ale nič mimoriadne tam nenájdete. Zaujímavá je plnohodnotná slovenská klávesnica so znakmi ô, ä či radom s diakritikou. Keď si na ňu zvyknete, bude to paráda, spočiatku však budete kvôli úzkym tlačidlám a inému usporiadaniu pravej časti robiť množstvo preklepov, napriek veľkému displeju. Paradoxné je, že Prestigio doplnilo slovenskú klávesnicu, ale množstvo pasáží systému zostalo bez prekladu, t. j. v angličtine.

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

Vďaka takmer čistému Androidu 4.1.2 je prístroj aj s pomerne lacným hardvérom svižný, trhanie je veľmi zriedkavé. Navyše máte dostatok voľnej RAM, bežne okolo 400-500 MB. Úložisko vám ponúkne dva oddiely po približne 1 GB priestore, takže pamäťová karta je nevyhnutnosťou. Obavy som mal z nápisu na krabici „quad core Cortex-A5“. Ach, zasa nejaké marketingové štvorjadro. Je totiž obrovský rozdiel medzi maličkými jadierkami Cortex-A5 a na mobilné pomery veľkými jadrami Cortex-A15. Bol som však príjemne prekvapený, podľa benchmarkov (Quadrant 4 000, AnTuTu 10 000, 3DMark neprebehol korektne – čiastkové výsledku v galérii) je výkon procesora od Qualcommu aspoň na úrovni Tegry 3, takže je akceptovateľný. Z praktického hľadiska to úplne stačí. Trochu slabšia je grafika Adreno 203, od hier však odrezaní nebudete – aspoň od tých menej náročných nie. Žiaľ napriek úspornej architektúre, 45 nm výrobný proces za nezaprie a statočne bude vyhrievať zadný kryt. Pri dlhšom hraní vzniká problém, pretože prehriaty čip sa v pude sebazáchovy podtaktuje na minimum a tým pádom pri dlhšom hraní neuveriteľne sekajú hry. Z dôvodu chladenia nemôžete mať dozadu sklopený predný kryt, čo pohodliu tiež neprospieva. Ak sa budete chcieť na 5300-vke hrať, určite skôr v kratších intervaloch.

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUOPrestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

V tomto prípade aj slabšia grafika relatívne stačí, a to z dôvodu nízkeho rozlíšenia displeja. Na obrovskej 5,3“ uhlopriečke znamená FWVGA rozlíšenie 160 PPI, čo je málo, ale má to aj svoje výhody. V prvom rade je to už spomínaný nižší nárok na grafický výkon, čo sa prejavuje ale nižšou spotrebou energie. Ďalšou veľkou vecou je nižšia cena takéhoto panelu a do tretice sa určite tiež nájde množstvo ľudí, ktorí preferujú väčšie písmo, väčšie ovládacie prvky a prehľadnosť. Žiaľ ostatné parametre panelu tiež nie sú nič extra, najmä pozorovacie uhly sú veľmi slabé. Kvalita reproduktora tiež nepatrí k najvyšším, ani hlasitosť nie. Ale na bežné použitie stále stačí. Sranda je len to, že výrobca si dovoľuje 160 PPI panel na svojej webstránke označovať prívlastkom „very high pixel density“ 😉

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

Videli ste už takýto rovný graf výdrže?

Zaujímavosťou je batéria. 7,77 Wh sa môže zdať na 5,3“ smartfón žalostne málo. Veď keby mala toľko ešte menšia Galaxy es-štvorka, bola by to katastrofa. Lenže Prestigio má namiesto Full HD iba FWVGA displej (t. j. až päťkrát menej pixlov!) a namiesto výkonných Krait jadier iba jednoduché jadierka Cortex-A5. Uveďme čísla. Pri surfovaní na webe cez Wi-Fi a s automatickým jasom (skôr vyšším) za hodinu ubudlo 11 % – teda výdrž vychádza na 9 hodín. Pri hraní bežnej návykovej hry (nie HD) za 173 minút spadlo 55 % – výdrž 5 hodín 14 minút. To sú jemne nadpriemerné, prijateľné hodnoty. Najzaujímavejšia je však výdrž v nečinnosti. Keď píšem tieto riadky a chystám sa smartfón zbaliť a odovzdať, už 39 hodín sa ukazovateľ batérie nezmenil, stále sa drží na tom istom percente. Samozrejme, súčet doby používania za tento čas dosiahol možno hodinu a v noci bol smartfón v lietadlovom režime (navyše len s jednou SIM), no aj tak je úspornosť jednoduchého procesora od Qualcommu fascinujúca. Ak nebude budúci majiteľ mobilu doslova nakladať a bude ho mať často v pasívnom režime (čo sa napokon v tejto triede dá očakávať), môže dosiahnuť perfektnú výdrž.

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO je zaujímavý prístroj. Za príjemnú cenu dostanete veľký displej, použiteľný výkon, akceptovateľný fotoaparát i podporu dvoch SIM. Pokiaľ sa nebudete veľmi hrať, môžete čakať aj výbornú výdrž batérie. Protiargumenty ho však smerujú len do rúk menej náročných používateľov – nízke rozlíšenie displeja, chabé pozorovacie uhly, vysoká hmotnosť, slabý záznam videa alebo nedokonalý preklad systému nie sú veci, ktoré by nadšenci akceptovali. Za dané peniaze však MultiPhone ponúkne veľmi príjemnú hodnotu.

Cena 229,00 € Rozmery 147 x 77 x 10 mm, 140 g (namerané 222 g s puzdrom) Displej 5,3“ TFT LCD (854 x 480 px, 160 PPI) Hardvér Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8625Q (4 jadrá Cortex-A5 1,2 GHz, GPU Adreno 203, 45 nm), 1 GB RAM, 1,1+0,9 GB pamäť + microSDHC (do 32 GB), HSPA, dual SIM, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, 8 Mpx fotoaparát (AF, dual LED blesk, HD video bez zaostrovania), 1,2 Mpx webkamera, Li-Pol 2 100 mAh/7,77 Wh Softvér Android 4.1.2, eReader Prestigio, Inštalátor Prestigio