Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

RECENZIA Nikon 1 J4: Štvrtá generácia je opäť lepšia a ponúkne aj Wi-Fi

RECENZIA Nikon 1 J4: Štvrtá generácia je opäť lepšia a ponúkne aj Wi-Fi
Marek Šimunek
RECENZIA Nikon 1 J4: Štvrtá generácia je opäť lepšia a ponúkne aj Wi-Fi

CSC fotoaparáty sa tešia veľkej obľube, nakoľko ponúkajú pre väčšinu používateľov veľmi dobré výsledky v kompaktnom a často aj štýlovom tele. Presne toto je prípad už štvrtej generácie „jednotky“ od Nikonu, ktorú sme dostali na test v nádhernej snehobielej farbe. Čo okrem skutočne vydareného dizajnu nový Nikon 1 J4 ponúkne?

Nikon 1 J4

PREČÍTAJTE SI:
Nikon 1 J4 – štvrtá generácia je o poznanie lepšia, nechýba mu ani Wi-Fi
RECENZIA Nikon 1 J2: Žiadna revolúcia, ale iba evolúcia

Dizajn J4 sa nesie v jazyku predchádzajúcich verzií. V prípade testovanej bielej verzie je tento drobec dokonalým lákadlom pre nežnejšie pohlavie.  V momente keď som ho doniesol a zbadala ho moja manželka zabudla aj na to, čo mi práve chcela povedať. Chápem ju, ani ja ako chlap sa nebojím Nikon 1 J4 označiť ako skutočne sexi fotoaparát. Jeho hladké rovné plochy a najmä počet ovládacích prvkov, ktorý je udržaný na minime mu dávajú podobnú auru, ako majú produkty istej firmy z Kalifornie. Väčšina jeho majiteľov si pravdepodobne ani neuvedomí minimálne miesto na umiestnenie prstov, alebo úplnú absenciu gripu na prednej strane. Jednoducho budú svoj Nikon 1 J4 milovať kvôli vzhľadu a takéto detaily im budú ukradnuté.

Nikon 1 J4

Jednoduchému ovládaniu dokonale dopomáha dotykový displej. Ten sa oproti predchádzajúcej verzii zlepšil a jeho jediným mínusom je použitie TFT technológie. Opätovne však tento rozdiel postrehnú len používatelia, ktorí si asi J4 nekúpia. Jeho budúci majitelia ocenia skutočne intuitívne menu a nastavenia všetkého potrebného. K „jednotke“ by na kurzy prehľadnosti menu mohol chodiť nejeden výrobca kompaktných fotoaparátov. Jedinou pehou na inak krásnom menu je malá šípka pre návrat späť, alebo krížik pre zatvorenie podmenu.

Nikon 1 J4

Základom bieleho drobčeka je mini snímač formátu CX s rozlíšením 18.4 Mpx, ktorý je prepojený s procesorom Expeed 4A. Vďaka tejto kombinácii sa môže J4 pochváliť nielen fotografiami s vyšším rozlíšením, ale aj v tejto kategórii nevídanou rýchlosťou. V pohode zvládne sekvenčné snímanie rýchlosťou 60 fps pri maximálnom rozlíšení. Presne ako ostatné modely série 1 aj J4 patrí k najrýchlejším CSC fotoaparátom na trhu. Platí to aj napriek tomu, že pri takejto rýchlosti sa buffer zaplní už pri 20 fotografiách. Jedna z nich však určite zachytí scénu v tom správnom momente. Nikon 1 J4 nie je určený pre náročných fotografov, ktorí využívajú denne manuálne režimy, aj keď PASM režimy v ňom nájdete. Nastavenie jednotlivých parametrov v manuálnom režime je však zbytočne zdĺhavé. V prípade režimu priority clony, expozície a programovej automatiky to je o niečo jednoduchšie, veď o niektoré hodnoty sa stará automatika.

Nikon 1 J4

Jednu vec si určite užijete s Nikonom 1 J4, je ňou integrované Wi-Fi. Do svojho Android, alebo iOS smartfónu si nainštalujete aplikáciu Wireless Mobile Utility a môžete pomocou nej priamo fotografovať. Okrem časovača však na fotografii nezmeníte nič. Keďže J4 používa microSD karty namiesto štandardných SD kariet, hodí sa aj možnosť stiahnuť si fotografie z fotoaparátu priamo do smartfónu, či tabletu. V ňom si ich už môžete jednoducho upraviť a samozrejme odoslať na Facebook, či vami preferovanú sociálnu sieť. Je to jednoduchšie najmä ak potrebujete preniesť iba niekoľko záberov. Pri väčšom množstve vám neostane nič iné, ako siahnuť po čítačke, alebo adaptéri na veľkú SD kartu.

Nikon 1 J4

Aký by to bol CSC fotoaparát, keby nemal priehršť filtrov a kreatívnych režimov. S Nikonom 1 J4 si zábavu užijete určite. Okrem režimov PASM v ňom totiž nájdete aj režimy ako je Toy camera, Cross process, selektívna farba, efekt miniatúry, Soft, Easy panorámu, Creative Palette a samozrejme HDR režim. Niektoré režimy navyše ponúkajú ešte ďalšie nastavenia, takže sa môžete so svojimi fotografiami skutočne vyhrať a výsledkom ohúriť všetkých známych. „Jé-štvorka“ však nie je len o fotografii, ale aj o videu. Musím uznať, že kombinácia 1“ snímača a nového procesora Expeed 4A, spolu s rýchlym zaostrovaním vám umožní vytvárať skutočne vydarené videá. To najlepšie má Full HD rozlíšenie a 60 fps. Naozaj videu nemám čo vytknúť, je veľmi dobré. Oveľa viac zábavy však predstavujú spomalené, alebo zrýchlené videozábery, ktoré môžete s Nikonom 1 J4 taktiež vytvárať. Ich rozlíšenie je síce mizivé, ale tá zábava stojí za to.

Nikon 1 J4

Doposiaľ to bolo všetko len pre vás, ktorí si nepotrpíte na tom, ako to funguje, len nech to funguje. Aké výsledky teda môžete od Nikonu 1 J4 očakávať? Ako všetky Nikony série 1 aj J4 je poznačená malým senzorom. Tým nemám na mysli, že by boli výsledky sklamaním, teda až na šum, ktorého je vo fotografiách pomerne dosť. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že výsledné fotografie sú v prípade J4 niekde nad priemerom bežných kompaktov a tesne pod tým, čo dosiahnete zo základných zrkadloviek väčšiny výrobcov. To, že J4 nemá low-pass filter je skutočne vidieť. Fotografie sú ostré, ako nikdy predtým. Prekvapením je zachovanie detailov aj pri použití vyšších úrovní ISO (do ISO 1 600 cca) a verná reprodukcia farieb za denného svetla. S kľudným svedomím môžete nechať vyváženie bielej na automatike. V interiéri pri umelom osvetlení sa však pre dosiahnutie verných farieb budete musieť s jej vyvážením trošku pohrať.

Nikon 1 J4

Nikon 1 J4

Nikon 1 J4

Rozhodnutie, či je Nikon 1 J4 tým pravým fotoaparátom pre vás môže byť ťažké, nakoľko závisí najmä od personálnych preferencií. „jé-štvorka“ sa vynikajúco hodí každému, kto potrebuje fotoaparát, ktorý jednoducho funguje a má kopec efektov a filtrov. Ak navyše chcete aby aj dobre vyzeral, ste na správnej adrese. Naopak ak rozmýšľate nad fotoaparátom, s ktorým by ste sa radi ponorili do hlbín fotografie a začali spoznávať manuálne režimy fotografovania, skúste sa pozrieť po základnej zrkadlovke od Nikonu, alebo iného výrobcu.

Nikon 1 J4

+ rýchly systém ostrenia, kvalitný dotykový displej, dizajn a spracovanie, Wi-Fi, ostrosť

– pomalšie priblíženie pomocou setového objektívu, viditeľný šum, žiadny grip

Cena: 459,00 € (telo), 549,00 € (telo + objektív Nikon 1NIKKOR 10-30mm 1:3.5-5.6 VR Rozmery 99,5 x 60 x 28,5 mm, 192 g (telo) Displej 3“, TFT-LCD Hardvér 18,4 Mpx Nikon CX CMOS, Expeed 4A procesor, max ISO 12 800, Hybrid AF – meranie fázového rozdielu/detekcia kontrastu, 171-bodový AF, Single-point AF, Auto-area AF, kontinuálny AF, sekvenčné snímanie (5 – 60 fps), JPEG/RAW (12 bit), 12 režimov snímania (vrátane P/A/S/M), +/-3 EV, Smart Photo Selector, detekcia tváre a úsmevu, ART filtre, Full HD video (1080p, 60fps), MOV, stereo AAC zvuk); microUSB, miniHDMI, microSDXC slot, Li-Ion 1 010 mAh

Foto: TECHBOX