Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015): pán dokonalý?

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015): pán dokonalý?
Erik Birčák
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015): pán dokonalý?
82 %
Modelový rad ThinkPad X1 Carbon bol za posledné roky na trh uvedený dvoma generáciami. V rámci držania kroku s dobou uviedlo Lenovo najnovšiu, tretiu generáciu tohto uhlíkového Ultrabooku. Nový Carbon okrem piatej generácie procesorov Intel prináša aj zmeny v dizajne a pár vylepšení.

Výhody

  • klávesnica
  • touchpad
  • konštrukcia
  • výdrž

Nevýhody

  • displej
  • absencia SD slotu

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

Pre tých, ktorí poznajú dizajn predchádzajúcich generácií, nebude vzhľad tohto modelu neznámy. Pevné uhlíkové telo, displej, ktorý dokážete vyklopiť o 180° a materiály príjemné na dotyk zostali zachované.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

Oproti verzii z roku 2014 tak najväčšie zmeny zasiahli klávesnicu a touchpad. Jedným dychom musím dodať, veľká vďaka! Žiaden neintuitívny dotykový pás, návrat CapsLock-u, návrat funkčných kláves, prítomnosť tlačidla Insert (ktoré Lenovo v predchádzajúcej generácii nepovažovalo za potrebné).

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

Vrátili sa aj hardvérové klávesy pre trackpoint a touchpad už nie je jedno veľké poskakovacie tlačidlo, ale správa sa ako touchpad. Najlepšie na tom všetkom je, že sa klávesnica aj touchpad/trackpoint používajú s úžasnou ľahkosťou a rýchlosťou. Výrobca v tomto ohľade konečne priniesol funkčný dizajn potrebný na každodennú efektívnu prácu.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

V duchu efektívnosti sa nesie aj celý zvyšok Ultrabooku. Hardvérové parametre nie sú na prvý pohľad očarujúce, ale aj kombinácia procesoru z radu Core-i7, 8 GB pamäte a 256 GB SSD disku bohato postačuje na kancelársku prácu, prácu s internetom či prezentácie a videá.

Podstatné je, že počas testovania som nezaznamenal žiadne výrazné spomalenie alebo brzdenie behu niektorej z aplikácií. Testovaný model bol osadený matným 14“ TN displejom s Full HD rozlíšením. Práve displej je jedným zo slabých miest X1-ky, v tejto cenovej kategórii by som v roku 2015 očakával IPS displej ako samozrejmosť.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

Našťastie je v ponuke aj našich predajcov model s QHD IPS displejom, ktorý určite odporúčam viac, ako testovaný TN displej. Z bezdrôtových pripojení môžete okrem Wi-Fi a Bluetooth využiť aj vstavaný 3G modem.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

Paleta portov je chudobnejšia, dva USB 3.0, HDMI, Mini DisplayPort, jeden 3,5 mm jack a sieťový konektor cez dodávanú redukciu. Osobne mi tu chýba slot na pamäťové karty a nemyslím si, že tenký profil zariadenia by s tým mal nejaký problém.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

Batéria novinky získala papierovo mierne navýšenie kapacity oproti predchádzajúcej generácii, čo v kombinácii s úspornejším hardvérom a optimalizovanou správou napájania dospelo k výdrži na hranici 7 hodín aktívnej kancelárskej práce pri zapnutej Wi-Fi.

Aj keď to rozhodne nie je celodenná výdrž, dokážete prežiť pracovný deň viac-menej bez potreby adaptéra. Za zmienku určite stojí aj vysoká rýchlosť nabíjania batérie, už po hodine máte batériu nabitú na viac než 80%. Výdrž sa dá samozrejme podstatne navýšiť, pokiaľ nepotrebujete pripojenie k internetu, úplne plynulý chod, alebo plné podsvietenie displeja.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

Ďalšou výhodou je chladenie. Ventilátor sa spúšťa iba pri vyššej záťaži a jeho prejav je naozaj tichý. Pri prevádzke na batériu som dlhšiu dobu ani nezaregistroval jeho existenciu. Zvuk je podávaný cez dvojicu reproduktorov umiestnených v spodnej časti zariadenia a jeho kvalita neurazí, ani výrazne neohúri.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

Jednou z výhod, ktorú by som rád spomenul, je aj prítomnosť operačného systému Windows 7, ktorý je stále výrazne zastúpený práve v biznis sfére. K dispozícii je samozrejme aj licencia pre Windows 8.1, no subjektívne mi pri absencii dotykového displeja sedmička vyhovuje omnoho viac.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

ThinkPad X1 Carbon sa vo svojej tretej generácii ukázal ako Ultrabook, ktorý sa učí zo svojich vlastných chýb. Výborná klávesnica, funkčný touchpad a trackpoint, vysoký výkon a dobrá výdrž sú zabalené v odolnom tele z uhlíkových vlákien. Pri kúpe by som ale radšej volil model s IPS displejom, keďže testovaný TN displej vykazoval podpriemernú kvalitu. Problémom môže byť aj prémiová cena X1-ky, no verím, že táto nová generácia si nájde svoje uplatnenie aj mimo radov zanietených fanúšikov značky Lenovo. Ide totiž o vysoko odolný a veľmi ľahký 14” model.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

Cena 1750,00 € Rozmery 331 x 226 x 18,2 mm, 1,34 kg Displej 14“ TFT TN displej (1 920 x 1 080 px), matný Hardvér Intel Core i7-5500U 2,4 GHz (2 jadrá / 4 vlákna, 4 MB smart cache, 3,0 GHz Turbo), Intel HD Graphics 5500, 8 GB DDR3 RAM 1600 MHz, 256 GB SSD, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0, HSPA+ modem, 2x USB 3.0, HDMI, Mini DisplayPort, LAN (redukcia na RJ45), 1x 3,5 mm jack (slúchadlá/mikrofón), stereo reproduktory, integrovaná 8-článková batéria 50 Wh, 65 W adaptér, Softvér OS Windows 7 Professional 64-bit alebo 8.1 Pro 64-bit

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015)

Ďalšie odborné tablet na notebook Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2015) nájdete na Recenzie.SME.sk.