Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lenovo S90 Sisley: viac ako obyčajná kópia iPhonu

Lenovo S90 Sisley: viac ako obyčajná kópia iPhonu
Marek Šimunek
Lenovo S90 Sisley: viac ako obyčajná kópia iPhonu
74 %
Ak prudko zašmátram v mojej šedej kôre mozgovej, asi ťažko nájdem smartfón, ktorý by pri svojom uvedení vzbudil podobný rozruch ako Lenovo S90. Na kópie smartfónov od Apple sme si už akosi za tie roky zvykli, ale aby tento istý krok urobil tak známy výrobca akým je Lenovo?

Výhody

  • vynikajúce spracovanie
  • zaujímavý dizajn
  • svižný operačný systém
  • Dual SIM

Nevýhody

  • chýbajúce podsvietenie kapacitných tlačidiel
  • nemá slot na microSD kartu
  • výdrž batérie

Zahoďme ale predsudky a pozrime sa na Lenovo S90, ako na Android smartfón, ktorý navyše celkom dobre vyzerá.

Lenovo S90

Lenovo S90

Mohol by som celú túto recenziu venovať tomu, aby som spomenul všetko čo Lenovo S90 okopírovalo od iPhonu 6, ale nespravím to. Lenovo S90 síce inšpiráciu u iPhonu nezaprie, ale na druhú stranu musím uznať, že je to po dizajnovej stránke veľmi pekný a vydarený smartfón, ktorý aspoň týmto spôsobom vytŕča z priemeru väčšiny súčasných smartfónov. Keďže sa v jeho prípade jedná o unibody konštrukciu, navyše s využitím hliníka, nie je prekvapením spracovanie na vysokej úrovni. Pri pohľade spredu sa takmer vôbec neponáša na „jablko“ a nad displejom prekvapivo okrem objektívu fotoaparátu, senzorov a reproduktora nájdete aj LED blesk. Darmo, selfie doba si pýta svoje. Pod samotným displejom nájdete známu trojicu tlačidiel, ktoré nie sú hardvérové. To by som im však prepáčil, ale horšie je však to, že nie sú ani podsvietené. V tme si tak budete musieť ich polohu pamätať.

Lenovo S90

Lenovo S90

Pozrite si

Lenovo Sisley S90 sa chce podobať na iPhone 6, pri tretinovej cene

Zadná strana je veľmi jednoduchá a v podstatnejšej miere pripomína spomínaný konkurenčný smartfón z USA. Dokonca aj pásik na spodnej strane, ktorý slúži pre antény je takmer identický. Za čo si však Lenovo zaslúži oproti Apple pochvalu, je zapustenie fotoaparátu. Ten je v dokonalej rovine s okolím a nijako nevytŕča. Pravú stranu zariadenia obohacujú tlačidlá na zapnutie a ovládanie hlasitosti a na tej ľavej nájdete jediný slot. Ten je určený pre dvojicu SIM kariet. Slot na microSD kartu by ste hľadali márne. Sľubujem, že už naposledy spomeniem iPhone 6, ale pri pohľade zo spodnej strany nemôže inšpiráciu zaprieť ani ten najväčší „jablčný hejter“. Lenovo si však zaslúži ešte jednu pochvalu. V balení S90 totiž nájdete okrem slúchadiel a nabíjačky aj plastový priesvitný kryt na zadnú stranu a ochrannú fóliu. Pekné telo S90 takto bude dokonale chránené.

Lenovo S90

Lenovo S90

Pozrite si

Lenovo uviedlo nové smartfóny, vrátane vlastného "iPhone 6"

Lenovo S90 sa môže v portfóliu tejto značky pochváliť jedným prvenstvom. Tým je displej. Ten totiž ako prvý používa technológiu Super AMOLED, čo znamená najmä lepšiu viditeľnosť na priamom slnku a úspornejšiu prevádzku. Samotné farby sú síce mierne presaturované, ale nie natoľko ako v prípade niektorých modelov Samsungu. Uhlopriečka displeja činí 5“ a Lenovo sa v tomto prípade rozhodlo použiť HD rozlíšenie. Osobne považujem túto hodnotu za viac ako dostatočnú, aj keď už iba z rozmaznanosti by som možno privítal Full HD rozlíšenie displeja. Pixely vidíte iba pri detailnom skúmaní. Pri bežnej práci vám nebude HD rozlíšenie vôbec prekážať. Skôr oceníte nižšiu spotrebu (s Full HD displejom by S90 toľko určite nevydržala) a rýchlejšie reakcie. O podsvietenie displeja sa stará automatika a práve k nej mám jednu výhradu. V automatickom režime sú totiž reakcie na zmenu svetla pomalšie ako by som očakával a nastavené podsvietenie mi väčšinou prišlo príliš slabé.

Lenovo S90

Lenovo S90

Pozrite si

VIDEO: Rozbalili sme Lenovo Vibe Z2 Pro. Ste zvedaví?

Aj napriek tomu, že S90 nie je žiadny „trhač asfaltu“ má výkonu dostatok. Štvorjadro Snapdragon 410, grafika Adreno 306 a 2 GB operačnej pamäte postačujú na 21 263 bodov v benchmarku AnTuTu. To sa síce môže javiť ako pomerne málo, ale samotné odladenie systému je na veľmi dobrej úrovni, takže sa nebudete musieť obávať pomalých reakcií, alebo sekania. S Lenovom S90 si užijete aj najnovšie hry, pričom tituly ako Asphalt 8, Spiderman, či Real Football 2015 nájdete už priamo nainštalované v smartfóne. Celkom slušne je S90 vybavený aj po stránke konektivity. Okrem Wi-Fi (802.11n), s ktorej príjmom som počas testu nemal žiadne problémy a Bluetooth 4.0, v tomto smartfóne nájdete aj GPS, či bezdrôtové zdieľanie obrazu. Škoda integrovanej pamäte, teda skôr absencie slotu na microSD kartu. 32 GB integrovaná pamäť, z ktorej máte k dispozícii niečo cez 23 GB je síce pomerne veľká, ak však vo svojom smartfóne radi nosíte svoju hudobnú zbierku, či niekoľko videí, rýchlo narazíte na jej obmedzenia.

Lenovo S90 Lenovo S90

Pozrite si

RECENZIA Lenovo Vibe Z2 Pro: nováčik dobehol špičku

Potešením sú však spomínané dva sloty na micro SIM kartu. Lenovo S90 sa tak nebojím označiť ako jeden z najkrajších Dual SIM smartfónov na trhu. Jedna z kariet podporuje prenosy aj pomocou LTE, pričom v prípade druhej karty si budete musieť vystačiť s 2G pripojením. Samotná správa kariet je veľmi jednoduchá a prehľadná. Pri hovoroch, či SMS správach automaticky vidíte, z ktorej karty hovor, alebo správa prichádza a to isté platí aj o uskutočňovaní hovorov, či posielaní SMS správ. K dispozícii totiž máte samostatné tlačidlá pre obe karty. K tejto časti ešte pripomeniem, že pre výmenu SIM karty nie je potrebný reštart smartfónu. Lenovo si za toto riešenie zaslúži jednotku s hviezdičkou, jednoduchšie a prehľadnejšie to hádam ani nejde.

Lenovo S90

Lenovo S90 Lenovo S90

Pozrite si

IFA 2014 | Aj Lenovo má svoj selfie fón, 64-bitový + NAŽIVO

Samotným operačným systémom Lenova S90 je Android 4.4.4. Ten sa skrýva pod pomerne rozsiahlou grafickou nadstavbou Lenovo Vibe UI 2.0. Jednoducho, v tomto prípade neostal kameň na kameni a prostredie je rovnaké ako v prípade modelu Vibe Z2 Pro, alebo iných modelov značky. Niekomu môže prekážať prílišná farebnosť prostredia, ktorú neodstráni ani iná téma. Všetky sú totiž farebné, a to poriadne. Mne to však nevadí a takýto systém na mňa pôsobí skôr sviežo a veselo. Samozrejme chýba menu aplikácií a tak všetky inštalované aplikácie máte na jednotlivých obrazovkách. To môže znamenať neporiadok, ak však venujete chvíľu uprataniu aplikácií, bude kombináciu aplikácií, zložiek a widgetov milovať. Navyše Lenovo si v tomto prípade zaslúži opätovne pochvalu za odladenie samotnej grafickej nadstavby, ako aj možnosti personalizácie, ktoré poskytuje. Jednoducho sa nemusíte báť, že bude grafické prostredie S90 na vás pôsobiť ťažkopádne a nudne.

Lenovo S90 Lenovo S90

Lenovo svoj model S90 okrem spomínaných hier obohatilo hneď o niekoľko aplikácií. V prvom rade je to upravený kalendár. Ďalej tu nájdete vydarené správcu súborov, veľmi dobrého e-mailového klienta či doplnkové aplikácie ako je Security pre kompletné zabezpečenie vášho smartfónu, kancelársky balík WPS Office, internetový prehliadač UC Browser a podobne. Nechýbajú ani „lenovácke“ aplikácie SHAREit pre jednoduché zdieľanie, SYNCit pre zálohovanie do cloudu, alebo CLONEit pre rýchly prenos údajov z vášho starého smartfónu.

Lenovo S90 Lenovo S90

Lenovo S90 Lenovo S90

Keďže sa Sisley chystá osloviť najmä mladú generáciu, musí ponúknuť pomerne dobrú multimediálnu výbavu. Ak sa zameriame na zvuk, tak musím povedať, že hoci sa kvalita hlasného reproduktora nemôže rovnať s tým, čo vyprodukujú modely HTC s technológiou BoomSound. Môžete si byť ale istí, že zvonenie neprepočujete. Reproduktor je totiž skutočne hlasný a možno niekomu bude postačovať aj na núdzové vypočutie si obľúbenej skladby. Oveľa viac však S90 poteší selfistov, ktorí budú milovať predný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx. Tomu navyše nechýba ani LED blesk, takže sa môžete pokojne fotiť aj priamo na párty a nemusíte utekať na toaletu.:)

Lenovo S90

Lenovo S90

Kvalita snímok patrí k tomu lepšiemu, len je potrebné vypnúť skrášlenie, ktoré môžete nastaviť v niekoľkých stupňoch. Zbytočne totiž degraduje kvalitu výslednej fotografie. Miernym sklamaním je len HD video, ktoré produkuje predný fotoaparát. Ani nie tak kvalitou, ako skôr tým, že pri snímači s takýmto rozlíšením by som očakával Full HD rozlíšenie videa. Hlavný fotoaparát ponúkne rozlíšenie 13 Mpx a pomerne silný blesk. Samotná kvalita fotografií hlavného fotoaparátu patrí k tomu lepšiemu, čo v tejto kategórii môžete nájsť. Jednoducho, keď je svetlo, je to krása, keď ho je naopak menej, tak vidíte výrazný šum a pomerne silnú kompresiu fotografií. Tú si však všimnete len na počítači, alebo pri skutočne výraznom priblížení na smartfóne.

Lenovo S90

Lenovo S90

Lenovo S90

Lenovo S90

Lenovo S90 Sisley už pri svojom predstavení zaznamenalo veľký ohlas a inak tomu nie je ani teraz, kedy sa dostalo do predaja. Aj keď jeho inšpiráciu v iPhone 6 nemožno poprieť, Lenovo S90 je jedným z najkrajších Android smartfónov na trhu. Škoda len pomerne vysokej ceny, chýbajúceho slotu pre microSD kartu a tiež batérie, ktorá ho udrží pri živote maximálne jeden deň. Ak však hľadáte elegantný a spoľahlivý Dual SIM Android, práve ste ho našli.

Cena: 339,00 € Rozmery 146 x 71,7 x 6,9 mmm, 129 g Displej Super AMOLED, 5“, HD (720 x 1 280 px, 294 PPI Hardvér Snapdragon 410 (štvorjadrový, 64-bitový, Cortex-A53 1,2 GHz), GPU Adreno 306, 2 GB RAM, 32 GB pamäť (23,8 GB dostupných), Dual SIM (2x micro SIM), LTE Cat4/HSPA+ (150/50 Mbit/s), Wi-Fi b/g/n, DLNA, Bluetooth 4.0, GPS, 13 Mpx fotoaparát, Full HD video (30 fps), LED blesk, 8 Mpx webkamera, LED blesk, HD video (30 fps), HDR, akcelerometer, gyroskop, digitálny kompas, microUSB, 3,5 mm audio konektor, batéria Li-Ion 2 300 mAh Softvér Google Android 4.4.4 KitKat, Vibe UI 2.0, Security, SYNCit, SHAREit, CLONEit, txtr ebooks, UC Browser