Výhody
- dizajn
- výdrž na jedno nabitie
- spracovanie
- režim stojan
Nevýhody
- rozlíšenie displeja
- hluk ventilátora
- 5 400 ot/min pevný disk
Aj napriek tomu, že Flex 14 sa radí do rodiny Ultrabookov, jeho rozmery a najmä hmotnosť 2 kg už mierne prekračuje to, čo si pod pojmom Ultrabook predstavujeme. To platí dvojnásobne, ak si uvedomíte, že samotné šasi novinky je prevažne tvorené z plastu. Ten je veľmi príjemný na dotyk a jeho povrchová úprava zabráni tomu, aby sa vám pri prenášaní Ultrabook vyšmykol z rúk. Oceňujem dvojfarebné kombinácie, ktoré vdychujú modelu Flex 14 život a punc výnimočnosti. Nami testovaná čierno-oranžová bude vyhľadávanejšia mladšími generáciami, ale ak hľadáte konzervatívnejšie riešenie môžete si Flex 14 kúpiť aj v čierno-striebornom prevedení. Na rozdiel od drahšej Yogy sa v prípade Flexu nedočkáte hliníkových pántov. To však neznamená, že by trpeli vôľou, alebo niečím podobným. Mohutné pánty, na ktorých nájdete aj výrazné gumové podložky sú pevné natoľko, že displej Ultrabooku nie je možné otvoriť jednou rukou, ale pri jeho otváraní si musíte pridržať základňu s klávesnicou.
Plasty z vonkajšej strany na vnútornej strane elegantne dopĺňa brúsený hliník, ktorý nájdete v oblasti klávesnice a okolo touchpadu. Klávesnica je taká, na akú sme si už u Lenova zvykli. Je jednoducho pohodlná a tlačidlá majú vynikajúci zdvih. Aj napriek tomu, že si vo väčšine prípadov klávesnicu notebooku od Lenova pochvaľujem, musím sa priznať, že v prípade IdeaPadu Flex 14 ma neskutočne hnevalo prehýbanie priestoru, v ktorom sú tlačidlá a to aj v prípade celkom pokojného a jemného písania. Plusové body si Lenovo zaslúži za zachovanie plnohodnotných tlačidiel so šípkami, ale body naopak stráca chýbajúcim podsvietením klávesnice. Okrem klávesnice samozrejme nechýba ani touchpad, ktorý je síce „iba“ plastový, ale ponúka na Ultrabooky podobných rozmerov skutočne kráľovské rozmery (10,5 x 7,0 cm). Vďaka tomu som si užíval skutočne komfortné ovládanie a to vrátane rôznych gest na priblíženie a podobne. Súčasne dokáže touchpad rozoznať až štyri prsty.
Ako som už spomenul, Flex 14 je lacnejším príbuzným IdeaPadu Yoga. Práve preto ponúka displej možnosť otvorenia až za hranice bežných Ultrabookov. Rekord v podobe 360°, ktoré zvládne Yoga neprekoná, ale vďaka možnosti otvorenia až na úroveň 300° si môžete okrem pracovného režimu notebook poskladať Flex aj do režimu stojan. Ten oceníte ak nemáte pred sebou dostatok miesta (lietadlo, autobus), prípadne pri prezentáciách. Vidieť, že v Lenove rozmýšľajú a tak sa po otočení displeja automaticky zablokuje klávesnica a touchpad, aby nedošlo k ich náhodnému stlačeniu. Samozrejme, že v tomto režime sa operačný systém ovláda výhradne dotykom, alebo jediným tlačidlom štart, ktoré je umiestnené pod displejom. Písanie na softvérovej klávesnici je však v tomto prípade krkolomné a na písanie dlhšieho textu, ako je zadanie hesla sa skutočne nehodí. Na bočných hranách okrem konektorov, medzi ktorými nájdete len jedno rýchle USB 3.0 nájdete aj tlačidlo pre zapnutie IdeaPadu a nastavenie jeho hlasitosti, pričom v tlačidle pre zapnutie je integrovaná aj informačná dióda, ktorá indikuje spánok, alebo zapnutý stav.
Už názov IdeaPad Flex prezrádza, že v prípade tohto modelu sa stretávame s displejom, ktorý má uhlopriečku 14“. Škoda len, že ani za príplatok si nemôžete vybrať displej s väčším rozlíšením. Lesklý dotykový displej s podporou až desiatich dotykov naraz ponúkne 1 366 x 768 pixlov, čo sa mi zdá na túto uhlopriečku už pomerne málo, veď nejeden smartfón s podstatne menšou uhlopriečkou poskytne Full HD rozlíšenie. Čo už, nejako sa predsa musí nižšia cena IdeaPadu Flex prejaviť. Čo sa týka pozorovacích uhlov tie sú veľmi dobré vo vertikálnom smere, ale na druhú stranu sú slabšie v tom horizontálnom. Vzhľadom na lesklý povrch displeja nemôžete od IdeaPadu Flex očakávať perfektnú viditeľnosť pri práci v exteriéri. Postačí však trochu tieňa a môžete pokračovať. K viditeľnosti vonku neprispieva ani to, že v prípade ak budete Flex 14 používať v režime na batérie, bude maximálna intenzita podsvietenia o niečo menšia, ako pri externom napájaní.
Čo sa výkonu týka je na tom Flex 14 veľmi dobre. Základom v prípade nami testovaného modelu je energeticky nenáročný procesor Intel Core i5 4200U, takže informáciu o tom, že IdeaPad Flex 14 vydrží 9 hodín prevádzky môžete brať, ako realitu. Dokonca v prípade, že budete pracovať s menej náročnými aplikáciami, ktoré namiesto dedikovanej grafickej karty budú používať tú integrovanú, ľahko túto hranicu prekonáte. Veľkým prekvapením bolo skutočne rýchle spustenie a uspanie systému, za ktoré vďačí tento konkrétny model 8 GB MLC NAND flash pamäti. Tá totiž dopĺňa bežný 5 400-otáčkový pevný disk s kapacitou 500 GB. Ak by som si však mal toto Lenovo kupovať, asi by som radšej investoval do SSD disku. V jeho prípade by totiž bolo rýchla všetka práca a nielen prebudenie a uspanie. Pomalý HDD totiž bolo pri používaní cítiť, nakoľko sa v niektorých momentoch Flex na malú chvíľku „zamyslel“. Integrovaná operačná pamäť v prípade Flex 14 má hodnotu 8 GB. Obdobne ako v prípade ThinkPadu S440, ktorý som testoval nedávno ma niekoľkokrát počas testu naplašil ventilátor. Chápem, že chladiť treba, ale prečo musí byť jeho nástup tak hlučný. Spúšťa sa totiž na maximálnych otáčkach a až následne klesnú jeho otáčky na nižšiu úroveň. Ak si potrpíte na tichu, mali by ste sa asi radšej obzrieť niekde inde.
Operačný systém Windows 8 je v dnešnej dobe už štandardom a jeho ovládanie je vďaka dotykovému displeju ešte jednoduchšie. Samozrejme nechýba ani bezplatná aktualizácia na verziu Windows 8.1. Lenovo navyše do IdeaPadu Flex 14 pribalilo aj niekoľko doplnkových aplikácií. Nájdete tu napríklad antivírusový program McAffee, softvér na prihlasovanie sa pomocou tváre VeriFace, online úložisko na SugarSync, rýchle obnovenie a zálohu systému pomocou OneKey Recovery, alebo čítačka elektronických kníh Zinio. Aby som nezabudol na reproduktory. Tie sa nachádzajú na spodnej strane Ultrabooku, takže pri režime notebook ich ani nie je poriadne počuť. Lepšie to je v ak displej otočíte, kedy reproduktory smerujú hore, ale ani tak od nich nečakajte žiadne basy, alebo hlasné ozvučenie. Sú jednoducho takým šedým stredom a nič na tom nezmení ani použitie technológie Dolby Advanced Audio.
Lenovo IdeaPad Flex 14 je zaujímavým Ultrabookom, ktorý sa hodí najmä na domáce použitie v interiéri. Jeho budúci majitelia si zamilujú vynikajúcu výdrž na jedno nabitie, spracovanie, možnosť využitia v režime stojan a samozrejme nevtieravý, ale unikátny dizajn. Na druhú stranu sa budú musieť v prípade modelu s bežným pevným diskom zmieriť s občasným rozmýšľaním, prehýbaním klávesnice a tiež s displejom, ktorý podľa mňa mohol mať kľudne vyššie rozlíšenie.
Cena 799,00 € (Lenovo IdeaPad Flex S410 / 59-390797) Rozmery 355 x 241 x 21 mm, 2,00 kg Displej 14“ LCD s LED podsvietením(1 368 x 768 px), dotykový, lesklý Hardvér Intel Core i5-4200U (2 jadrá, 1,6-2,6 GHz), GPU Intel HD Graphics 4400 + Nvidia GeForce GT 720M 2 GB, 8 GB (1 600 MHz) DDR3 RAM, 500 GB HDD + 8 GB MLC NAND flash pamäť, Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n, Intel WiDi, stereo Dolby Advanced Audio reproduktory, 720p webkamera, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, HDMI, RJ-45, 3,5 mm jack, SDXC čítačka, Li-Pol 45 Wh Softvér Windows 8 Pro 64-bit, Lenovo Companion, Lenovo Cloud Storage by SugarSync, Absolute Data Protect, Lenovo VeriFace, Lenovo OneKey Recovery, McAffee