Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

HTC Re nedopadla tak dobre, ako tvrdil výrobca

HTC Re nedopadla tak dobre, ako tvrdil výrobca
Števo Porubský
HTC Re nedopadla tak dobre, ako tvrdil výrobca
53 %
Novinka z dielne doteraz výhradne mobilného výrobcu prekvapila už len preto, že HTC nikdy nič podobné predtým nevyrobilo. HTC kamerku Re predstavilo ešte minulý rok, no na trh sa novinka dostávala doslova slimačím tempom. Do redakcie sa nám dostala len pred pár týždňami. Ako obstála táto podivná kamera v teste?

Výhody

  • nízka hmotnosť
  • rýchle ovládanie
  • okamžite k dispozícii

Nevýhody

  • priemerný výstup
  • slabá batéria
  • nepraktický materiál
  • časté odpájanie od aplikácie

HTC Re

HTC Re je naozaj podivný kúsok elektroniky. Periskopický tvar zaujme na prvý pohľad, rovnako i farebnosť tela. Ako jedna z mála (ak nie jediná) podobných kamier nie je dostupná v konzervatívnej/bežnej čiernej farbe, ale v pastelových farbách. Našťastie je na trhu aj o čosi menej výrazná biela farba. Plastové telo je odolné voči vlhkosti, prachu a vode, no len do hĺbky 1 m po dobu 30 minút.

HTC Re

Okrem veľkého objektívu je výrazne viditeľné aj hlavné tlačidlo, teda spúšť. Zarazil ma však samotný materiál, ktorý je až extrémne klzký. Stačí mať o čosi vlhkejšie ruky a Re sa už šmýka. Oceňujem ale nápad periskopického tvaru, prakticky je nemožné prstom zakryť objektív.

HTC Re

Poteší statívový závit v spodnej časti, ktorá je mimochodom úplne rovná, takže HTC Re viete položiť na akýkoľvek rovný povrch. V spodnej časti je aj microUSB port na nabíjanie a prenos údajov, ale aj kryt slotu na microSDXC kartu. Ten je utesnený.

HTC Re

Horná strana disponuje miniatúrnym otvorom mono mikrofónu. Pod objektívom je tlačidlo párovania a stavová LED dióda a nenápadné RESET tlačidlo, ktoré je možné stlačiť napríklad spinkou na papiere.

HTC Re

LED diódy sú aj v hardvérovej spúšti. Jej jednorazovým krátkym stlačením vytvoríte fotografiu (LED blikne načerveno 1x), dlhším podržaním spúšte spustíte natáčanie videa (LED bliká načerveno).

HTC Re

Vo veľmi skromnom balení okrem návodu nájdete aj pútko na ruku a malý závit na jeho úchyt v spodnej časti. Aj toto je jedno zo sklamaní. Chcelo by to do balenia pribaliť aspoň jeden držiak, ktorý by si majiteľ už prispôsobil svojim potrebám. Takto je odkázaný čisto na improvizáciu, resp. lepiacu pásku, čo určite nie je 100%-né a viacnásobné riešenie.

HTC Re

Pod pomerne veľkým objektívom je 16 Mpx CMOS snímač. Objektív má svetelnosť f/2,8 a uhol záberu 146°. Vo výsledku tak dostanete pomerne širokouhlý záber s čiastočným skreslením okrajov. Fotografie a video ale nezodpovedajú kvalite, akú by som osobne od 16 Mpx čipu očakával. Pritom ide o 1/2,3″ CMOS snímač od Sony aký bežne nájdeme v kompaktoch.

HTC Re

Kvalitou teda vôbec neohúri a ide skôr o priemernú kameru. Aj to len počas dobrého svetla. Akonáhle sa zotmie, snímač stráca dych a tmavšie scény nezvláda. Vysoký šum, nepresné ostrenie a nereálne farby sklamú každého.

HTC Re

HTC Re

Ostrenie je veľmi podivné. Akoby chýbalo, veď sa pozrite na zábery, ktoré o autofókuse akoby ani nepočuli. Možno to bol aj zámer, aby kamerka nemusela strácať čas preostrovaním. Ani počas natáčania videa totiž nevidieť, že by Re preostrovala.

HTC Re

HTC Re

Fotografie je možné fotiť v 16 Mpx len vo formáte 4:3. Pri pomere strán 16:9 môžete fotiť v 12 Mpx rozlíšení. Treťou možnosťou je 8,3 Mpx rozlíšenie pri formáte 16:9.

HTC Re HTC Re

Video je možné natáčať buď vo Full HD (1080/30p) alebo v HD (720/30p) rozlíšení. Pri zapnutí Zrýchleného videa sa video natáča pri 96 fps.

HTC Re

HTC Re je možné ovládať pomocou spúšte, ale len jej základné funkcie (foto a video). Ak chcete využiť ďalšie funkcie, musíte si do iOS alebo Android smartfónu stiahnuť appku HTC Re. Vďaka nej sa dostanete k funkciám ako spomalené alebo časozberné video.

Časozberné video ma potešilo, Nastaviť si môžete ako často sa vytvorí snímka, ako dlho bude Re snímky vytvárať a aké rýchle má byť prehrávanie videa (30/10/1 fps). Po zadaní parametrov appka dokonca napíše, aké dlhé bude výsledné video. Šikovné.

HTC Re HTC Re

Aplikácia je mimochodom dostupná len pre Android 4.3 a vyšší, resp. iOS 7 a vyšší. Okrem toho ale Re nespustíte na týchto zariadeniach (vrátane dvoch HTC smartfónov), čo je dosť podivné:

HTC Re

K smartfónu alebo tabletu sa HTC Re pripája cez Bluetooth a Wi-Fi. V prípade, že Re je pripojené cez Wi-Fi, musíte zabudnúť na WLAN pripojenie, takže e-maily a ostatné dáta idú len cez sieť operátora. Vcelku mi vadilo, že Re sa od aplikácie neustále pripájalo a odpájalo. Viac času som „zabil“ tým, že som čakal, kým sa Re pripojí, ako som s ním reálne fotil či točil.

HTC Re HTC Re

Mimochodom, HTC Re sa nedá vypnúť. Je v akomsi permanentnom stand-by režime. Len čo sa HTC Re dotknete (viac-menej spúšte fotoaparátu), Re je k dispozícii. Vypnúť ho je možné len cez aplikáciu HTC Re.

HTC Re HTC Re

A to spôsobuje, že zabudovaná batéria dokáže udržať Re pri živote zhruba 50 fotografií a 20-30 minút videa. Externá batéria je preto nutnosťou.

HTC Re

HTC Re

Celkovo ma kamerka HTC Re nepresvedčila, aby som si ju kúpil. Síce nestojí toľko, čo značkoví konkurenti, no toho toľko ani nedokáže. Absencia ostrenia, optickej stabilizácie či aspoň jedného držiaka v balení sú veľkým nedostatkom. Neustále odpájanie od aplikácie je už len „čerešničkou“ na torte. Pozitívne však môžem hodnotiť appku, prepracované časozberné video či tvar, ktorý má svoje výhody.

HTC Re

 

Cena 169,00 € Rozmery 97,7 x 26,5 mm, 66,5 g Hardvér 16 Mpx CMOS, AF (detekcia kontrastu), objektív f/2,8, 146°, JPEG, Full HD video (1080/30p), HD video (720/96p), mono zvuk, časozberné video (len cez appku), digitálna stabilizácia, Wi-Fi ac modul, Bluetooth 4.0, HTC Re appka, microUSB, microSDXC slot, tripod závit, batéria Li-Ion 820 mAh

HTC Re