Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ASUS Transformer Book T100: najlepší mobilný počítač do 400 €?

ASUS Transformer Book T100: najlepší mobilný počítač do 400 €?
Dominik Fúsek
ASUS Transformer Book T100: najlepší mobilný počítač do 400 €?
68 %
Na test najlacnejšieho Windows transformera od ASUSu som sa veľmi tešil. Už pri predstavení ma totiž veľmi zaujal ako prvý poriadny nástupca vyhynutých netbookov. Zoznámenie neprinieslo iba pozitívne zistenia, no jadro môjho názoru zostalo - stále té-stovku považujem za výborný stroj.

Výhody

  • výborná cena vrátane Office
  • pohodlná klávesnica
  • dostatočný výkon
  • dlhá výdrž batérie

Nevýhody

  • nepríjemný touchpad
  • nedostatočná voľná kapacita v 32 GB verzii
  • iba jeden plnohodnotný USB port

ASUS Transformer Book T100

Keďže som testoval minuloročný (nie však lacný) hybrid od výrobcu a jeho 10″ verziu (hoci to už nie je hybrid, ale iba tablet so stojanom a Bluetooth klávesnicou) som mal možnosť dlhodobo používať, mám s čím porovnávať. Oproti druhému spomínanému tabletová časť chudla 30 gramov na aktuálnych 550, čo je na Windows triedu dobrá hodnota. Samozrejme určujúcim faktorom zaradenia tabletu je dok s klávesnicou, v tomto prípade jednoduchší – neobsahuje totiž batériu, zato v niektorých verziách 500 GB pevný disk a v každom prípade jeden plnohodnotný USB 3.0 port. Druhý USB port je vo verzii micro na tablete. To znamená tiež použitie obyčajnej 10 W nabíjačky, akú máte pravdepodobne aj ku svojmu smartfónu. To má svoje výhody, na druhej strane nabíjanie trvá dosť dlho – z nuly na stovku vo vypnutom stave viac než štyri hodiny, pri práci ešte podstatne dlhšie. S dvomi USB portami sa už v každom prípade dá žiť, s jedným na predchodcovi (aj to micro) som si užil svoje. Na tele tabletu nájdete ešte dve prepotrebné veci – microSD slot (pretože pamäť je dosť malá, pokiaľ teda nemáte verziu s HDD v doku) a microHDMI konektor, ktorý môžete použiť na pripojenie televízora alebo väčšieho monitora. Grafika integrovaná v procesore je toho konečne schopná.

ASUS Transformer Book T100

Mechanizmus dokovania je dostatočne pevný, aj keď kĺbom notebookov sa samozrejme nevyrovná. Rozsah polôh je tiež dobrý, asi tisíckrát lepší ako jednopolohový stojan v mnou používanom tablete. Pri otváraní T100-vky si treba zvyknúť na to, že od istej polohy zariadenie nesedí na časti s klávesnicou, ale na spoji doku. Tablet vytiahnete stlačením zámku a následným vybratím. Klávesová časť má príjemnú textúru a zospodu je pogumovaná, tablet je naopak celý lesklý, dokonca aj na chrbte. Tam mimochodom už nie je zbytočný fotoaparát (na spomínanom tablete som ho použil asi tri razy, aj to iba omylom pri nešikovnom odomykaní systému).

ASUS Transformer Book T100

Slovenská klávesnica je obdarená skratkami (jas, hlasitosť, lietadlový režim atď), zvykol som si na ňu rýchlo. A myslím, že si zvykne každý, napriek svojej kompaktnosti ju označujem za veľmi pohodlnú, hoci patrí jednoznačne k hlučnejším kúskom. Podsvietenie v tejto triede nečakajte. Naopak, kritický musím byť k miniatúrnemu touchpadu. Myslím že mohol byť o dosť väčší, ale to nie je jeho najväčšia slabina. Tiež je dosť hlučný a najmä zle reaguje na dotykové gestá, či už skrolovanie alebo zoomovanie. Pokiaľ aj na takomto malom prístroji chcete používať myš, prípadne holdujete dotykovým displejom (ja som T100-vku celý čas bral ako netbook, nie ako tablet), nemusí to byť prekážkou. Mňa však touchpad neuveriteľne iritoval a považujem ho za najväčšiu slabinu prístroja. Pozitívne je aspoň to, že posun dvomi prstami nadol už zasa spôsobuje posun nadol, na rozdiel od VivoTabu Smart, kde to bolo opačne.

ASUS Transformer Book T100

10,1″ IPS displej je na svoju kategóriu fajn. Hoci v Android svete výrobcovia ponúkajú na 10″ uhlopriečke už aj rozlíšenie šialených 2 560 x 1 600 pixlov, 1 366 x 768 pixlov v prípade T100-vky je absolútne v poriadku. Displej je dostatočne jemný, nemám naň krivého slova. Navyše, vysoké rozlíšenie by bolo na malom tablete na škodu, pretože by ešte zmenšilo už tak malé prvky v rozhraní Windows Desktop.

ASUS Transformer Book T100

Veľký krok v pred nastal vo vnútornom hardvéri. Použitý procesor Intel Atom Z3740 z pomerne prevratnej generácie Bay Trail-T pochádza z 22 nm výrobných liniek, má až štyri jadrá (1,33-1,8 GHz Turbo), vďaka čomu dosahuje asi dvojnásobný výkon oproti predchodcovi. V praxi je to veľký rozdiel. Nedostatok výkonu pri bežnom používaní či surfovaní nepocítite. Avšak Atom ešte stále zostáva Atomom. Pri prehrávaní 720p videa na YouTube v celoobrazovkovom režime je totiž vyťažený na typicky 50 %, maximálne 80. Rýchle rolovanie našou stránkou hore-dole pohltí 15 % procesorového času, surfovanie s viacerými kartami 30 až 50 %, v pokoji beží procesor na 3 %. Časom sa teda nedostatok výkonu určite dostaví. Na bežné použitie, svoju cenu, veľkosť a spotrebu energie je to však dobrá ponuka. Grafika sa tiež dočkala pekného pokroku, operačná pamäť zostala na kapacite 2 GB, v tomto problém nevidím – naopak za veľký nedostatok považujem iba 32 GB internú pamäť v prístroji. Jeho veľkú väčšinu totiž pohltí OS Windows a na programy je tých pár zostávajúcich gigabajtov (čosi vyše 7) veľmi málo a takáto malá voľná kapacita nie je dobrá ani z hľadiska životnosti Flash pamäte. Dáta si síce môžete uložiť na dostatočne rýchlu microSD kartu (to je však investícia navyše) alebo do HDD v doku, pokiaľ budete mať drahší variant (mimochodom, v tomto prípade pozor na rýchle odpojenie tabletu bez potvrdenia bezpečného odstránenia hardvéru – čo sa týka aj USB kľúča pripojeného v doku), no v oboch prípadoch zostáva systémový disk príliš malý. Jednoznačne teda treba povedať, že ak té-stovku, jedine so 64 GB pamäťou. Tá však u nás (zatiaľ) nie je dostupná – žeby sa výrobca bál kanibalizácie predajov drahších hybridných Ultrabookov? Ak áno, jeho obavy sú opodstatnené.

ASUS Transformer Book T100

Čo sa týka softvéru, nájdete tu samozrejme Windows 8, a to v základnej verzii (teda žiadny Windows RT), hoci len 32-bitovej. S dopĺňaním softvéru sa výrobca nepretrhol, čo je vlastne veľká výhoda. Nájdete tu dve aplikácie v rozhraní Modern UI – cloud úložisko WebStorage a poznámky OneNote. Ale, je tu ešte jedna obrovská výhoda. ASUS totiž ku každej T100-vke pribaľuje licenčný kľúč na kancelársky balík Microsoft Office 2013! To je veľmi pekný a hodnotný „bonus“, hoci bezplatné alternatívy sú už dnes na vysokej úrovni. V našom prípade bolo trochu tragikomické, že tých 5 GB na inštaláciu sa na disku už nenašlo – hoci sme pridali len zopár neveľkých programov. O dôvod viac pre 64 GB verziu.

ASUS Transformer Book T100

Hoci batéria je iba jedna (v tablete), sľubuje výrobca výdrž až 11 hodín. Keďže na túto disciplínu som tak trochu fanatik, urobil som niekoľko meraní. Najskôr test prehrávania 720p videí na YouTube v režime na celú obrazovku, s polovičným jasom (mimochodom nechýba dolaďovanie automatikou) a reproduktormi na 30 % (tie sú priemerné, dostatočne hlasné a čisté). Do šiestich hodín chýba päť minút. Surfovanie cez Wi-Fi s polovičným jasom vychádza na 8 hodín 42 minút. Pokiaľ budete iba offline s vypnutým Wi-Fi písať textíky, čakajte 10 hodín 20 minút. Zníženie jasu na minimum (vhodné však len na prípadnú prácu v noci) výdrž samozrejme predĺži, surfovať môžete až 10 hodín 40 minút alebo offline písať vyše 11 hodín. Sú to teda veľmi pekné hodnoty a ASUS Transformer Book T100 je jedným z najlacnejších Windows zariadení, ktoré sa môže pochváliť mimoriadnou výdržou. Mimochodom, všetky testy prebiehali v doku, ktorý čo-to „žerie“ (klávesnica, touchpad, prípadne USB), teda v čisto tabletovom režime dosiahnete ešte nejaké tie minúty navyše. Vplyv doku bude výraznejší vo verzii s 500 GB HDD.

ASUS Transformer Book T100

ASUS Transformer Book T100 splnil to, čo sľúbil. Je to výborný mobilný Windows počítač za peknú cenu. Pokiaľ pre vás nebude iba netbookom, ale aj hybridným tabletom, stane sa vo vašich očiach ešte výhodnejším. Procesor Atom napriek obdivuhodnému pokroku stále nepatrí medzi veľké procesory, ale na bežné použitie stačí a hodný čas ešte stačiť bude. Nevýhodou tak zostáva nedostatok miesta na disku (32 GB verziu určite nekupujte), malý a nepohodlný touchpad a napokon, aspoň pre niektorých, iba jeden plnohodnotný USB port. Otázne je, či sa k nám dostane 64 GB verzia. Ak nie, ďalšou zaujímavou voľbou je výrazne zlacnený „ultrabook“ Samsung Ativ Book 9 Lite s SSD diskom a procesorom AMD, priplatiť treba 100-150 €. Ak však 64 GB Transformer bude, môžeme ho za tú cenu srdečne odporúčať.

ASUS Transformer Book T100

 

 

ASUS Transformer Book T100

Cena: 359,00 € Rozmery 261 x 173 x 10,5+13,1 mm, 550+520 g Displej 10,1“ dotykový IPS (1 366 x 768 px, 155 PPI) Hardvér Intel Atom Z3740 (4 jadrá/4 vlákna, 1,33 GHz – 1,8 GHz TurboBoost, štvorjadrová grafika, 22 nm Bay Trail-T), 2 GB RAM, 32 GB eMMC Flash (voľná asi 7 GB) + microSD, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, USB 3.0, microHDMI, stereo reproduktory, 1,2 Mpx webkamera, Li-Pol 31 Wh Softvér Windows 8 32-bit, OneNote, WebStorage, licencia Microsoft Office 2013 Home and Student