Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple iPhone 6: keď pán dokonalý, nie je až taký dokonalý

Apple iPhone 6: keď pán dokonalý, nie je až taký dokonalý
Marek Šimunek
Apple iPhone 6: keď pán dokonalý, nie je až taký dokonalý
79 %
Už samotné predstavenie a úniky, ktoré nový iPhone 6 sprevádzali rozprúdili na internete diskusie, ktoré nemajú konca. Jeden tábor nový iPhone miluje a druhý ho zas nenávidí a tvrdí, že neprináša nič nové a prečo by si majitelia predchádzajúcej verzie mali zakúpiť nový iPhone 6. Ako majiteľ takmer všetkých predchádzajúcich verzií iPhonov musím povedať, že prejsť sa skutočne oplatí, ale nie je všetko zlato, čo sa blyští. Aký teda nový jablčný smartfón je?

Výhody

  • vynikajúci a väčší displej
  • kvalitné fotografie a video
  • tlačidlo pre zapnutie na boku

Nevýhody

  • dizajn sa nemusí páčiť
  • vyčnievajúci objektív
  • výdrž na jedno nabitie
  • cena

Ešte predtým, ako sa objavili prvé uniknuté fotografie nového iPhonu 6 bolo jasné, že prinesie nový dizajn. Je už zvykom, že Apple každé dva roky aktualizuje dizajn svojho smartfónu. Dizajn „šestky“ je teda opäť iný, kontroverzný a dovolím si tvrdiť, že určite neosloví každého. Osobne tiež patrím k ľudom, ktorí z nového dizajnu nie sú nadšení. Na druhú stranu, ak zalovím vo svojej pamäti, tak vždy pri uvedení iPhonu so zmeneným dizajnom som bol spočiatku jeho odporcom, ale nakoniec som si na nový dizajn zvykol a neskôr si ho doslova zamiloval. Predpokladám, že inak tomu nebude ani v tomto prípade.

Pozrite si

8 noviniek, ktoré Apple iOS 8 prinesie už túto jeseň!

Apple iPhone 6

Apple iPhone 6

Pozrite si

PRVÉ DOJMY | Testujeme Apple iPhone 6!

Je však škoda, že sa Apple nechal zlákať pretekmi o čo najtenšie telo smartfónu. Hrúbka 6,9 milimetra síce znie veľmi dobre v špecifikáciách, ale pri dennodennom používaní je skôr prekážkou. Asi nebudem jediným majiteľom iPhonu 6, ktorý by strpel aj niekoľko milimetrov hrúbky navyše, len pre jednoliatu zadnú stranu a väčšiu kapacitu batérie. Áno, nebudem sa brániť, aj napriek tomu, že si ma mnohí už teraz zaškatuľkovali ako „ovcu“, pravdou ale je, že vyčnievajúci objektív fotoaparátu naozaj nie je najkrajším prvkom. V Apple to určite vedia aj lepšie.

Apple iPhone 6

Apple iPhone 6

Pozrite si

Apple iPhone 6 je väčší, tenší, oblejší, iný a hlavne sú dva!

Podobný je aj prípad pásikov antén, ktoré pôsobia pomerne rušivo. K spracovaniu nového iPhonu 6 však nemám čo dodať, je špičkové a presne také ako by ste od produktu Apple čakali. Dokonca tie oblé hrany pôsobia v ruke lepšie, ako ostrosť v prípade iPhonu 5S. iPhone 6 však pôsobí oveľa krehkejším dojmom, ako jeho predchodca a ochranný obal je v jeho prípade nutnosťou. V rukách sa totiž dosť šmýka a obal vám dá podstatne vyššiu istotu úchopu. „Šestka“ je tak po dlhej dobe Apple smartfón, ktorý mám radšej v obale, ako bez neho.

Apple iPhone 6

Apple iPhone 6

Pozrite si

SÚBOJ GENERÁCIÍ | Apple iPhone 6 vs Apple iPhone 5S

Istú vinu na tom má určite nárast rozmerov. Aj keď je iPhone 6 menším z novej dvojice, je to stále najväčší iPhone aký Apple kedy vyrobilo. Na jeho veľkosť, ktorú zapríčinil 4,7“ displej si budete chvíľu zvykať. Prehmat do ľavého horného rohu už nie je tak pohodlný, ako pri 4“ displeji. Apple do iPhonu 6 práve preto zabudoval vychytávku v podobe tzv. Reachability. Postačí dvakrát poklepať po tlačidle home a obrazovka sa posunie smerom dole. Je to super pomôcka, ale po niekoľkých dňoch mi príde jednoduchšie si telefón prechytiť.

Apple iPhone 6

Akonáhle však budete nový iPhone 6 používať, budete za väčší displej nesmierne vďační. Keď teraz chytím do ruky iPhone 5S, príde mi jeho displej miniatúrny a nevýrazný. Práve väčší displej je veľkým plusom nového iPhonu. Prezeranie internetových stránok, sledovanie videí, či dokonca písanie na softvérovej klávesnici je okamžite komfortnejšie. Práve vďaka väčšej ploche displeja novému iPhonu prepáčim aj väčšie rozmery. Okrem toho je displej skutočne vynikajúci. Jeho pozorovacie uhly mu môže nejeden Android smartfón závidieť a rovnako sa všetci budúci majitelia iPhonu 6 môžu tešiť na veľmi dobrú čitateľnosť na priamom slnku.

Apple iPhone 6

Počas predstavenia iPhonu 6 Tim Cook, čoby Apple CEO, nezabudol spomenúť, že vďaka väčšiemu pôdorysu nového iPhonu sa do neho zmestila aj väčšia batéria. Ono je tomu skutočne tak a iPhone 6 má batériu s vyššou kapacitou. Na niekoľkonásobnú výdrž však rovno zabudnite. Väčší displej a výkonnejší hardvér si pýtajú svoju daň. Rozdiel oproti iPhonu 5S teda nie je výrazný, ba dá sa  povedať, že takmer nemerateľný. Rovnako, ako v prípade predchodcov sa musíte pripraviť na nabíjanie každý deň. Musím však opäť pripomenúť, že tie milimetre navyše by nikoho nezabili a vyššiu výdrž by každý oslavoval.

Apple iPhone 6

Okrem výkonnejšieho hardvéru prichádza iPhone 6 aj s novým operačným systémom Apple iOS 8. Ten prináša niekoľko podstatných zmien ako sú napríklad klávesnice tretích strán, widgety v notifikačnom centre, alebo platobný systém Apple Pay v spojení s NFC. Keď Apple uviedol, že iPhone 6 bude konečne obsahovať NFC, bol som nadšený. Sklamanie prišlo potom, ako som zistil, že čip je možné využiť len pre bezkontaktné platby pomocou Apple Pay, ktoré ktovie kedy dorazia aj k nám. Aj napriek všetkým výhodám, ktoré iOS 8 prináša musím túto verziu označiť za najhoršiu, akú som na iPhone kedy mal. Aj napriek tomu, že už je na svete verzia 8.0.2, je iOS 8 podstatne menej stabilným systémom, ako tomu bolo v prípade iOS 7. Jednoducho sa častejšie stretávam s padaním aplikácií, prípadne zbytočným zdržiavaním po vykonaní niektorých akcií a podobne. Apple určite na tomto popracuje, ale v súčasnosti mi táto verzia pripomína skôr ranné štádium testovania, ako reálne dostupnú verziu iOS.

Apple iPhone 6

Apple iPhone 6

Aby som však len nehanil, musím povedať, že aj napriek škaredej šošovke je fotoaparát nového iPhonu vynikajúci. Jednoducho je ešte lepší, ako v prípade predchodcu a nový systém ostrenia skutočne funguje bleskovo. Ani si neuvedomíte a už máte zaostrené. V podstate okamžite po zapnutí fotoaparátu môžete vytvárať zaostrené fotografie. Samozrejme si môžete v prípade potreby zaostriť na ľubovoľný bod, prípadne zmeniť expozíciu. Ale toto všetko zvláda už aj predchodca. iPhone 5S však nerobí také vydarené fotografie za slabšieho svetla. Tu vidieť, že v Apple na fotoaparáte zapracovali.

Apple iPhone 6

Apple iPhone 6

Apple iPhone 6

Apple iPhone 6

Rovnako ako dobre iPhone 6 fotí tak rovnako dobre natáča videá. Ok, 4K to nie je, ale načo aj? Full HD video nového iPhonu 6 je vynikajúce, digitálna stabilizácia skutočne funguje a preostrovanie je bleskové. Navyše si svoje videá môžete hravo upraviť pomocou iMovie, ktoré dostanete k iPhonu zadarmo. Ak chcete ešte trochu viac experimentovať, môžete si vyskúšať spomalené video, ktoré „šestka“ dá až na 240 fps.

Apple iPhone 6

Čo povedať na záver? iPhone 6 je z môjho pohľadu skôr evolúciou, ako revolúciou. Nemôžem povedať, že som z neho sklamaný, ale na druhú stranu by som privítal lepší dizajn zadnej časti a možno aj nejaké milimetre hrúbky navyše, ktoré by v konečnom dôsledku znamenali ešte väčšiu batériu. Možno sa jej dočkáme v iPhone 7? 🙂 Čo však na novom iPhone milujem je jeho displej. 4,7“ sa stáva mojim novým ideálom a 4“ displej iPhonu 5S je už pre mňa primalý. Už ostáva len počkať na aktualizáciu aplikácií pre iPhone 6, nakoľko tie zväčšené vyzerajú skutočne hrozne.

 

Cena: 799,99 € (64 GB model) Rozmery 138,1 x 67 x 6,9 mm, 129 g Displej 4,7“, 750 x 1334 px. 326 ppi, IPS LCD Retina Hardvér Apple A8 (dvojjadrový, 1,4 GHz), GPU PowerVR GX6450, 1 GB RAM, 64 GB pamäť (k dispozícii s 16 GB, 64 GB a 128 GB, LTE Cat4, HSPA+, Wi-Fi b/g/n/ac (Dual Band 2,4 GHz/5 GHz), BT 4.0, Apple Lightning, AirDrop, 1/3” 8 Mpx senzor, HDR, Full HD video (60 fps), HD (240 fps), LED blesk, digitálna stabilizácia, 1,2 Mpx webkamera (HD video), GPS/GLONASS, 3,5 mm audio, 1 810 mAh Li-Pol Softvér Apple iOS 8.0.2, iBooks, App Store, Siri, iCloud, Pages, Numbers, Keynote, iPhoto, iMovie