Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

RECENZIA Acer Aspire S3-392G: biela dotyková chuťovka s GT 735M

RECENZIA Acer Aspire S3-392G: biela dotyková chuťovka s GT 735M
Dominik Fúsek
RECENZIA Acer Aspire S3-392G: biela dotyková chuťovka s GT 735M

Keď mi jedného dňa kolega Števo napísal, že mi na test príde nejaká chuťovka od Aceru, v duchu som si len povzdychol, že v očiach výrobcov je každý ich produkt chuťovkou. No keď som nový Aspire S3 vo vrcholovej konfigurácii prvýkrát chytil do ruky, žiadne lepšie slovo ako chuťovka mi nenapadlo.

Acer Aspire S3-392

U Ultrabookov som si zvykol, že prakticky nemôžu ničím prekvapiť. Keď človek testuje predovšetkým smartfóny, ktoré sa vyvíjajú raketovým tempom, počítače napredujúce poklusom ho ľahko sklamú. No testovačka od Aceru ma úprimne prekvapila, a to viackrát, a takmer vždy príjemne. Začnime úplne banálnou vecou – farbou. Časť s klávesnicou je na túto triedu spracovaná tradične v striebornej, pričom ide o chladný a hodnotný brúsený hliník. Rám displeja je v klasickej čiernej, no jeho veko (aspoň v našej konfigurácii) v bielej. Možno je to subjektívny dojem (sčasti určite), no na mňa biela pôsobila neuveriteľne osviežujúco.

Acer Aspire S3-392

Ďalšou zaujímavosťou je konštrukcia Ultrabooku. Nejde o žiadny hybrid, aspoň nie plnohodnotný, ale disponuje možnosťou sklopiť displej až priamo na dosku stola, vlastne ešte o pár stupňov viac. Displej však dotykový je, aj keď podľa môjho názoru dotykový panel na 13,3″ uhlopriečke iba zbytočne zvyšuje cenu. Vôbec som túto možnosť nepoužíval. Keď už o displeji, ten patrí vo Windows svete ku špičke – IPS technológia a ideálne Full HD rozlíšenie si svoju úlohu plnia výborne. Panel je žiaľ lesklý, čo je v tejto triede takmer samozrejmosť. Škoda. Časť s displejom je výrazne hranatejšia ako býva zvykom a spolu s tuhším kĺbom pôsobí monoliticky. Ostrejšie hrany sú citeľné po celom tele Ultrabooku. Pokiaľ budete písať s rukami presahujúcimi hranu notebooku, ostré hrany budete stále cítiť a príjemné to nebude.

Acer Aspire S3-392

Zaujímavo je vyriešené chladenie – výduchy sa nachádzajú v zadnej oblasti, konkrétne naspodku a priamo vzadu. Je to výhoda z niekoľkých dôvodov – predovšetkým všetko teplo a aj tá trocha hlučnosti smerujú od vás, nie k vám. Na druhej strane, držanie Ultrabooku na kolenách odstraňovanie tepla obmedzí. Pokiaľ S3-ke nevypečiete plný výkon, predná časť bude stále „hliníkovo“ chladná. Chladenie je mimochodom prakticky nepočuteľné, hluk tu má na starosť pevný disk (resp. hybridný), aj keď to nie je nič strašné. Kto od Ultrabooku požaduje dokonalé ticho pod taktovkou SSD disku, toho Aspire S3 sklame aj v najvyššej konfigurácii, ale o tom neskôr. LED diódy sú tu len dve, jedna pre signalizáciu aktivity počítača a druhá pre informácie o nabíjaní batérie. Nachádzajú sa tesne pod vekom displeja, takže ich vidíte tak pri otvorenom, ako aj v uzatvorenom stave.

Acer Aspire S3-392

Konektory napriek tenkosti Ultrabooku nijak výrazne neutrpeli. Nechýba 2x USB 3.0, jeden starší USB 2.0, plnohodnotný HDMI konektor, čítačka pamäťových kariet ani audio Jack. V prípade potreby VGA pripojenia môžete využiť pribalenú redukciu, adaptér pre sieťový kábel si už musíte dokúpiť sami. To však výrobcovi vôbec nezazlievame, hlavne že sú tu rýchle USB porty a modernejšie HDMI.

Acer Aspire S3-392

Zaujímavou kapitolou je klávesnica, ktorú výrobca upravil veľmi výrazne. Predovšetkým úplne zrušil rad funkčných tlačidiel (F1-F12) a umiestnil ich v rámci diakritických tlačidiel cez prepínač „FN“. Klávesnica je hojne posiata skratkami. Nad štandard je tu napríklad možnosť zhasnúť displej (bez uspania notebooku), vypínanie touchpadu, otáčanie orientácie obrazu o 90° či reguláciu podsvietenia klávesnice vo dvoch stupňoch. Áno, aj táto funkcia tu je. Acer pomocou skratiek zredukoval aj ďalšie tlačidlá, niektoré zmenšil či presunul (napríklad „delete“ je úplne dole). Niekomu možno budú chýbať, v každom prípade to nevidím ako problém, s ktorým by sa nevyrovnal obyčajný zvyk. Len to bude chcieť čas. Čo sa týka klávesnice ako celku, hlučnosťou patrí k priemeru (najmä medzerník sa hlási trošku hlasnejšie, ostatné tlačidlá sú tiché) a má veľmi nízky zdvih, na čo si tiež treba zvyknúť, pretože bez „zacvičenia“ sa mi dosť často stávalo, že niektoré tlačidlá nezareagovali (zas hlavne ten medzerník). Opäť nič strašné. Mnohým však iste nebudú voňať malé šípky, najmä pri pohľade na to more priestoru všade naokolo.

Acer Aspire S3-392

Touchpad je tichý, presný a pokiaľ už ste si zvykli na beztlačidlové clickpady, nebudete mať s ním problém. Otáznik vidím len v nastavenom systéme skrolovania. To prebieha klasickým pohybom dvoma prstami (aj keď, zasa v opačnom smere, t. j. akoby na dotykovom displeji, nie s logikou kolieska myši), asi po sekunde sa rýchlosť posúvania výrazne zvýši. Takéto správanie má svoju logiku a niekomu iste bude vyhovovať, ja som mu na chuť neprišiel. Podobne sa správajú aj šípky – ak ich držíte, reagujú len ako na stlačenie a kontinuálne posúvanie sa spustí až za sekundu.

Acer Aspire S3-392

Reproduktory výrobca umiestnil na spodnú časť Ultrabooku, konkrétne na jej prednú oblasť. Na svoju triedu hrajú obstojne, začujete aj nejaké tie basy, ale v štandardnej polohe je zvuk skreslený doskou stola a Ultrabook nie je nijako stavaný na polohu, v ktorej by boli reproduktory od stola – pretože nadvihnutím podstavy sa zvuk citeľne zlepší.

Acer Aspire S3-392

Hardvér je tiež oblasť, ktorou si Aspire S3 získa označenie „chuťovka“. Dostali sme totiž najvyššiu konfiguráciu s na Ultrabook až exotickými špecifikáciami, jednoznačne najlepšími, s akými som ja osobne kedy mal tú česť. Procesor Intel Core i7-4500U patrí medzi to najefektívnejšie, čo v dnešných počítačoch nájdete. Ide o 15 W nízkonapäťový variant generácie Haswell, napriek tomu podáva veľmi dobré výsledky a výkonu mu nebude chýbať ani v náročnejšom nasadení. Pritom je mimoriadne úsporný. Potom tu máme nadštandardných 6 GB RAM. Grafické karty sú dve, čo je medzi Ultrabookmi čoraz zriedkavejšia vlastnosť. Aj integrovaný čip Intel HD Graphics 4400 je vcelku schopný, no nárast výkonu s GeForce GT 735M určite pocítite. Je to snáď to najlepšie, čo sa do Ultrabooku zmestí z hľadiska priestoru a najmä objemu odpadového tepla. Zahráte si s ňou slušne, aj keď na najnovšie hry v natívnom Full HD rozlíšení samozrejme nemá. Napokon je tu SSHD, teda hybridný disk zložený z 1 TB HDD (5 400 ot.) a 24 GB SSD časti, do ktorej používateľ (ako obyčajne) nemá prístup a jej obsah si spravuje sám špeciálny algoritmus. Na čistý SSD disk toto riešenie samozrejme nemá, ale 24 GB Cache dokáže efektivitu disku zdvihnuť naozaj pekne – spúšťanie OS, najčastejších programov či inštalácie (súbory sa najskôr uložia na SSD časť a potom niekedy v kľude sa presunú na HDD) sú rovnako rýchle ako na SSD disku. SSHD sa navyše „učí“ vaše zvyky a neustále vyhodnocuje, ktoré údaje najviac potrebujete a tie ukladá do rýchlej pamäte. Je to dobrý kompromis, najmä ak využijete vysokú kapacitu disku – pretože s SSD by ste za danú cenu dosiahli maximálne štvrtinu, skôr však osminu terabajtu. Mne ako fanúšikovi až fanatikovi SSD by čisto elektronický disk chýbal, ale voči SSHD mám veľký rešpekt. Mimochodom, verzia na našom trhu má 16 GB hybridnú časť, ale to na výkon nebude mať kľúčový vplyv.

Acer Aspire S3-392

Po softvérovej stránke Acer tiež pripravil niekoľko doplnkov, predovšetkým ide o uľahčenie dotykového ovládania v pre mnohých stále novom operačnom systéme, ďalej je tu niekoľko aplikácií z oblasti cloud úložísk a multimediálny prehrávač.

Acer Aspire S3-392

Acer Aspire S3 príjemne prekvapil aj výdržou batérie. Vždy som testoval s minimálnym jasom, pretože pokiaľ nebudete v priamom slnečnom svite alebo inak vystavení intenzívnym odrazom svetla od lesklého displeja, je to adekvátne nastavenie. Takže, pri surfovaní na webe cez Wi-Fi s občasným zabehnutím do textového editora čakajte 8 hodín 10 minút. Pokiaľ Wi-Fi vypnete a budete len niečo písať vo WordPade, dostanete sa pokojne aj na 10 hodín 20 minút! Krásne hodnoty. Nesmieme však zabudnúť, že to sú scenáre úplne ideálne pre hybridný disk – občasné zápisy a skoro žiadne čítanie, kedy úplne stačí jeho SSD časť. Pokiaľ budete disk vyťažovať viac a prípadne zvýšite jas, čakajte citeľne kratšiu výdrž, okolo 5-6 hodín na webe. O vplyve dedikovanej grafiky je asi škoda hovoriť, tá sa však dostane ku slovu prakticky len v hrách. V každom prípade, nová S3-ka by vás výdržou sklamať nemala – výrobca pritom udáva iba 6,5 hodiny.

Acer Aspire S3-392

Acer Aspire S3-392G je Ultrabook s viacerými osobitosťami. Biela farba, hodnotný vzhľad a pár šikovných drobností sú výhodou, veľmi zaujímavý je aj výkon, dokonca s dá hovoriť o hernej grafike. Pár detailov žiaľ nevyšlo a niekomu v tejto triede bude chýbať plnohodnotný SSD disk, no ako celok sa tento Ultrabook určite vydaril – hoci lacný nie je. Bežného používateľa môže zaujať verzia s rozumnejšími špecifikáciami (Core i5, 4 GB RAM, 500+16 GB hybrid, ale rovnaká grafika) za 899 €.

Acer Aspire S3-392

Hodnotenie: 4,5/5

+ výkon, silná dedikovaná grafika, displej, ohybný kĺb
– kompromisná klávesnica, správanie touchpadu a tlačidiel pri držaní, chýba SSD disk

Parametre (Acer Aspire S3-392G-74506G1.02Ttws)

Cena 1 079,00 € Rozmery 324 x 225 x 17,8 mm, 1,65 kg Displej 13,3“ IPS Full HD multidotykový (1 920 x 1 080 px, 165 PPI) Hardvér Intel Core i7-4500U (2 jadrá/4 vlákna, 1,8 – 3 GHz Turbo Boost, 4 MB L3 Cache, GPU Intel HD Graphics 4400, 22 nm Haswell), 6 GB DDR3 1 600 MHz RAM, SSHD (1 TB HDD + 24 GB SSD), Nvidia GeForce GT 735M (384 jadier, 1 GB DDR3 pamäť), Wi-Fi, Bluetooth 4.0, HDMI, USB 2.0, 2x USB 3.0, stereo reproduktory, webkamera, štvorčlánková batéria 6 060 mAh Softvér Windows 8.1 64-bit

Foto: TECHBOX