Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Rebríček najpredávanejších smartfónov na svete jednoznačne ovládol jeden výrobca

Rebríček najpredávanejších smartfónov na svete jednoznačne ovládol jeden výrobca
Zdroj | Daniela Araya/Unsplash
Stanislav Vinc
Rebríček najpredávanejších smartfónov na svete jednoznačne ovládol jeden výrobca
Zdroj | Daniela Araya/Unsplash
Zdroj | Daniela Araya/Unsplash

Agentúra Counterpoint priniesla rebríček 10 najpredávanejších smartfónov na svete za rok 2022. Aj napriek inflácii a zdražovaniu tovarov ľudia na nových smartfónoch nešetrili a cenovo dostupné modely tvoria zanedbateľnú časť rebríčku.

Najpredávanejším smartfónom roka sa stal iPhone 13, ktorý získal 28 % zo všetkých predajov smartfónov od Apple. Šlo zároveň aj o najpredávanejší smartfón v Číne, Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Nemecku a vo Francúzsku a na prvej priečke sa držal od septembra 2021 až do augusta 2022.

Po uvedení novej série iPhone 14 sa cena modelu iPhone 13 znížila, čo podporilo jeho predaje v menej bohatých krajinách. Celkovo sa z tohto modelu predal dvojnásobný počet kusov ako z modelu iPhone 13 Pro Max, ktorý obsadil druhú priečku v celosvetovom rebríčku.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Counterpoint

Smartfóny od Apple získali až 8 z 10 pozícií v rebríčku prvej desiatky. Po treťom iPhone 14 Pro Max sa na štvrtej pozícii nachádza Samsung Galaxy A13, zatiaľ čo Samsung Galaxy A03 získal až desiatu priečku. Smartfóny iných značiek sa už do prvej desiatky najpredávanejších modelov na svete neprebojovali.

Stalo sa tak vôbec po prvý krát, čo predaje variantu Pro Max prekonali predaje lacnejšieho variantu Pro. Zaujímavé tiež je, že celkovo tretí iPhone 14 Pro Max bol v septembri, októbri a novembri dokonca najpredávanejším smartfónom na svete a to aj napriek tomu, že ide o najdrahší model z ponuky.

Nižšie modely série iPhone 14 (14 a 14 Pro) naopak v rebríčku nedokázali prekonať ani dva roky starý iPhone 12, hoci je potrebné uznať, že na to mali iba štyri mesiace od uvedenia na trh. Zároveň však šlo o modely, ktoré oproti predchádzajúcej generácii priniesli doteraz zrejme najmenej kľúčových noviniek.

Lacným smartfónom Galaxy A13 a Galaxy A03 sa darilo najmä v regióne Karibiku a Latinskej Ameriky, po ktorej v rebríčku nasledovala India, Stredný východ a Afrika. Z prvej desiatky šlo o dva najlacnejšie modely a zároveň jediné smartfóny, ktoré nedisponujú podporou 5G sietí.

Counterpoint očakáva, že trhový podiel modelov z prvej desiatky sa bude v roku 2023 ešte zvyšovať, nakoľko sa predajcovia budú najmä v prvých mesiacoch roka budú zbavovať svojich skladových zásob. Výrobcovia budú na druhej strane zoštíhľovať svoje portfóliá, aby sa modely v ich ponuke vzájomne neprekrývali. Tento trend vidieť už v porovnaní rokov 2021 a 2022, kedy počet aktívnych modelov na trhu klesol zo zhruba 4 200 na 3 600.