Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Razer BlackWidow Chroma V2 – vysoká kvalita za vysokú cenu

Razer BlackWidow Chroma V2 – vysoká kvalita za vysokú cenu
Erik Birčák
Razer BlackWidow Chroma V2 – vysoká kvalita za vysokú cenu
90 %
Razer predstavuje klávesnicu BlackWidow Chroma V2 ako nástupcu pôvodného modelu BlackWidow. Už tento model prešiel v minulosti niekoľkými verziami, ktoré nakoniec dospeli k vydaniu nástupného modelu.

Výhody

  • Vysoká kvalita konštrukcie
  • Úplné nastavenie kláves a podsvietenia
  • Trojica mechanických spínačov

Nevýhody

  • Miestami nerovnomerné podsvietenie
  • Nemá multimediálne klávesy
  • Vyššia cena

Razer BlackWidow Chroma V2 zo sebou priniesla niekoľko zmien. Medzi tie podstatnejšie by sme mohli zaradiť zmenu podsvietenia, ktoré je teraz omnoho výraznejšie a takisto rozšírenú paletu mechanických spínačov priamo z dielne Razeru.

Ak ste už mali dočinenie s radom BlackWidow, tak vám nebude nový model pripadať neznámy. Po dizajnovej stránke sa stále jedná o kvalitnú a pevnú čiernu klávesnicu s mechanickými spínačmi.

Som používateľ, ktorý si nepotrpí na rôzne multimediálne klávesy, ale na druhej strane potrebuje aby mala klávesnica všetky klávesy podľa štandardu. Preto mi tento model padol ako uliaty a to po stránke rozloženia aj veľkosti kláves.

Pravdou ale ostáva, že u mnohých konkurenčných modelov nájdeme rad multimediálnych kláves navyše. Razer u tejto klávesnice ponúka iba päticu makro kláves na ľavej strane.

Netradične na úvod pochválim aj pribalenú podložku pre zápästie, ktorá sa k telu klávesnice pripája magneticky. U mnohých modelov ma podobné príslušenstvo obťažovalo a to najmä pre jeho divný tvar alebo tuhosť materiálu.

Som rád, že BlackWidow Chroma V2 má v tomto ohľade vysoko kvalitnú podložku. Poskytuje totiž kvalitnú oporu pre obe ruky, no súčasne nie je príliš „lepkavá“ a zápästia sa tak po nej príjemne kĺžu.

Komplikovanejšia situácia nastáva až pri vyššej teplote v miestnosti, kedy sa vám začnú potiť ruky a podložka sa zvlhčí. Napriek zhoršenému estetickému zážitku to ale jej funkčnosť vôbec neobmedzilo.

Inak nie je príslušenstvo ku klávesnici zvlášť bohaté. Za zmienku ale určite stojí prítomnosť USB portu a jack-u priamo na klávesnici.

Takto si môžete zapojiť slúchadlá a ďalšie zariadenie priamo do klávesnice. Škoda, že toto riešenie vytvorilo pomerne masívny a nerozpojiteľný kábel do počítača.

Klávesnicu si môžete kúpiť v troch variantoch, ktoré sa líšia typom osadených spínačov. Nami testovaný model bol vybavený klasickými zelenými spínačmi, ktoré pri stlačení vydávajú výrazný klik, aký je známy už z čias klávesníc IBM Type M.

Pre tých, ktorí už nepoznajú tieto legendárne klávesnice, by som ich prejav prirovnal k modrým spínačom od Cherry. V prípade, že vám výrazné klikanie kláves nevyhovuje, je k dispozícii verzia s oranžovými Razer spínačmi, ktoré sú tichšie, no tiež kladú pred detekciou kliku odpor.

Naopak v prípade, že hráte hry, kde sa doslova „uklikávate“ k smrti, tak je zaujímavou alternatívou verzia zo žltými spínačmi, ktorých stlačenie je hladké a bez klikania.

Ja som z historických dôvodov zvyknutý práve na hlasité a klikajúce klávesy, takže zelené spínače boli pre mňa ako uliate. Odpor kláves je dostatočný na to, aby som mohol pri hraní položiť prsty na klávesy.

Nie sú ale príliš tuhé a ich stlačenie je tak rýchle, aj keď nie sú stavané na rýchle repetitívne stláčania. Klávesnica dovoľuje stlačiť najmenej 10 kláves súčasne. N-key rollover sa teda nekoná, čo je v tejto cenovej kategórii určite škoda. Na druhej strane nepoznám mnoho hier, kde je nutné stlačiť viac ako 10 kláves súčasne.

Podsvietenie je plne konfigurovateľné a to vrátane jeho úplného vypnutia. V dnešnej dobe sa už stalo RGB podsvietenie samozrejmosťou vlajkových lodí jednotlivých výrobcov. V2-ka zmenila typ podsvietenia a to teraz presvitá aj medzi klávesmi, takže sa zdá ako keby celá podložka pod klávesmi svietila.

Klávesy sú ale stále nasvecované jednotlivo a pomocou softvéru Razer Synapse tak dokážete zmeniť farbu u každého klávesu jednotlivo. Na výber máte klasickú paletu 16,7 milióna farieb. K technickej stránke podsvietenia nie je moc čo vytknúť, aj keď sa mi pri zmenách farieb zdalo, že jednotlivé farebné diódy sú od seba príliš ďaleko a výsledné podsvietenie tak nie je dokonale rovnomerné.

K vizuálu dodám, že aj keď je rozhodne pôsobivý, tak mi trocha vadilo to obrovské množstvo svetla žiariaceho z klávesnice. Na jednej strane vidíte dokonale obrys každej klávesy, no na druhej strane sú tak pocitovo jednotlivé popisy kláves menej výrazné a pokiaľ ešte nemáte klávesnicu „v rukách“ tak budete v noci zdĺhavo hľadať ten správny kláves. Navyše napríklad funkčné popisy u F1-F12 kláves nie sú podsvietené, takže ich v tme neuvidíte.

Ovládacím softvérom je Razer Synapse. Okrem farebných zmien v ňom jednoducho nastavíte aj funkcie kláves, pričom funkciu dokážete priradiť každému klávesu a nie iba makro klávesom. Túto funkciu využijete najmä pri vytváraní profilov pre jednotlivé aplikácie.

Jednotlivým hrám tak môžete vytvoriť na mieru upravené klávesy. Softvér považujem za prehľadný a vhodný aj pre začiatočníkov. Podobne ako u iných výrobcov, aj Razer vykonáva úpravy všetkých svojich produktov cez jednu aplikáciu.

Oficiálna cena klávesnice je pritom 189,99 €.

Razer BlackWidow Chroma V2 je lepší a vybavenejší nástupca pôvodného modelu BlackWidow. Stále sa ale drží základných konceptov, ktoré robia dobrú klávesnicu dobrou. Mechanické spínače sú dobré, podsvietenie je nastaviteľné, ergonómia je výborná a celkový dizajn a vybavenosť často nadchnú a nikdy neurazia. Prevedenie podsvietenia je otázkou vkusu a niekto si môže sťažovať na absenciu N-key rollover, ale nepovažujem to za veľké chyby. Opäť ale podotknem že v tejto cenovej kategórii sa už chyby neodpúšťajú a celkový výber tak bude v mnohom závisieť aj od toho či preferujete práve Razer, alebo už od nich máte doma iné produkty.