Prvý telefón s iTunes nebol iPhone, ale Motorola ROKR!

ZDROJ | Motorola

Dnes si pripomíname 15. výročie legendárnej tlačovej konferencie, na ktorej Steve Jobs predstavil svetu prvý iPhone. Pravdou však je, že to nebol úplne prvý počin Apple vo svete telefónov. Dva roky predtým na trh dorazil dnes už zabudnutý telefón Motorola ROKR známy aj ako „iTunes phone“.

Pozrite si3,5″ telefón, ktorý zmenil svet. Apple iPhone má 15 rokov!

Motorola ROKR bol jedným z experimentálnych telefónov patriacich do série 4LTR (4-letter = 4 písmená). Ako už možno tušíte, do rovnakej série patrila aj svetoznáma žiletka Motorola RAZR, ako aj extrémne lacná Motorola FONE vybavená e-ink displejom, ktorá stála na niektorých trhoch menej ako 10 eur.

Motorola ROKR bola špecifická svojim zameraním na hudbu. Namiesto obyčajného prehrávania MP3 súborov, na čom bolo v tom čase postavených množstvo lacných prehrávačov, ale aj o rok neskôr predstavená séria hudobných telefónov Nokia XpressMusic, sa Motorola rozhodla spojiť so vtedajším kráľom v oblasti legálne kupovanej digitálnej hudby, s Apple.

O možnej spolupráci týchto dvoch spoločností sa začalo šuškať už v decembri 2004. Najviac práce im pravdepodobne zabrala integrácia softvéru a licencovanie, hardvér a dizajn totiž Motorola zrecyklovala z existujúceho modelu E398. Keďže šlo o prakticky identické telefóny, do modelu E398 bolo možné neoficiálne nahrať softvér z modelu ROKR.

Výsledkom toho bol pomerne nenápadný tlačidlový telefón, do ktorého bolo možné natívne prenášať legálne zakúpenú hudbu z programu iTunes. Len pre zaujímavosť, Apple vydalo iTunes pre Windows až v roku 2003. Prvá generácia hudobného prehrávača iPod tak bola určená iba pre majiteľov počítačov Mac.

Motorola ROKR bola vybavená 512 MB microSD kartou, ktorú bolo možné vymeniť za maximálne 1 GB kartu. Softvér telefónu však dovolil používateľom skopírovať si doň maximálne 100 piesní, čo mnohých záujemcov odradilo. Sklamaním bolo tiež pomalé kopírovanie piesní spôsobené chýbajúcou podporou protokolu Hi-Speed USB.

Motorola ROKR pripojená k počítaču Apple Powerbook G4.ZDROJ | Matt Ray

Po prvotnom nadšení tak predaje prvej generácie ROKR E1 začali veľmi rýchlo klesať. Reparát s rovnakou výbavou však už nemalo veľký význam riešiť. Motorola si už v tom čase musela byť vedomá, že Apple čoskoro predstaví svoj vlastný telefón a tak v januári 2006 predstavila svetu nový ROKR E2, ktorý už bol namiesto iTunes previazaný s hudobným prehrávačom RealPlayer.

ZDROJ | Motorola

Motorola v nasledujúcich rokoch priniesla do série ROKR aj model E3 vybavený dotykovým kapacitným displejom so stylusom a v roku 2007 model Z6 tentokrát prepojený s prehrávačom Windows Media Player 11. Hudobné telefóny však s príchodom smartfónov stratili svoje čaro a posledným telefónom oficiálne patriacim do série ROKR sa napokon stal tlačidlový model EM28/EM330 uvedený na trh v polovici roka 2009.

Motorola so sériou ROKR neurobila dieru do sveta, no vydláždila cestu pre prvý iPhone, ktorý už skutočne revolučný bol. Je otázne, či by si Apple trúfol vstúpiť do sveta telefónov nebyť tejto spolupráce a či by prvý iPhone vyzeral tak, ako vyzerá dnes.

Komentáre k článku