Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prvý iPhone s USB-C príde pravdepodobne v roku 2023. Ale prečo až tak neskoro?

Prvý iPhone s USB-C príde pravdepodobne v roku 2023. Ale prečo až tak neskoro?
Tomáš Šmidák
Prvý iPhone s USB-C príde pravdepodobne v roku 2023. Ale prečo až tak neskoro?

Tohtoročný iPhone 14, bude pravdepodobne posledným modelom s Lightning konektorom. Vyplýva to z informácií, ktoré získal známy analytik Ming-Chi Kuo.

Už od 2017, rok čo rok počúvame dohady o tom, že Apple zamení na svojich modeloch iPhone, nabíjací konektor Lightning za USB typu C. Išlo by o logický krok, nakoľko posledné zariadenia, ktoré tento konektor (okrem iPhonov) podporujú, sú slúchadlá AirPods a najlacnejší iPad. Veľkou výhodou tohto riešenia by bolo, že by vám na nabíjanie a prepojenie všetkých produktov od Apple, stačil jeden kábel.

Zdroj | Apple

Ming-Chi Kuo, už niekoľkokrát predpokladal, že táto zmena nastane, zakaždým však neúspešne. Najnovšie informácie zo zásobovacích reťazcov však naznačujú, že zámena nabíjacieho portu by mala prísť v roku 2023. Oznámil to Kuo na svojom Twitteri.

Pozrite si

USB čoskoro prenesie až 100 W!

Nový nabíjací štandard by priniesol z hľadiska použiteľnosti veľa benefitov. Okrem rýchlejšieho nabíjania by pribudla možnosť širšej konektivity a to aj s výrobkami od Apple, ktoré tento port už niekoľko generácií podporujú. Taktiež by sa ujednotil nabíjací štandard Apple produktov a znížil by sa elektrický odpad. 

Zdroj | Apple

Otázka tak znie, prečo Apple neimplementoval USB-C port do iPhonov už dávno a prečo ho ešte aj v niektorých nových produktoch stále používa. Pre odpoveď sa musíme pozrieť do histórie. V roku 2010, začal vývoj iPhonu 5. Kvôli jeho novému dizajnu, musel Apple upustiť od klasického 30 pinového portu a prísť s niečím priestorovo úspornejším.

Zdroj | Apple

V tom istom čase sa, už aj v spolupráci s Apple, vyvíjal nový USB štandard, ktorý dnes poznáme ako USB-C. Jeho vydanie však bolo naplnánované na rok 2014, dva roky po predstavení iPhonu 5. Spoločnosť tak musela urobiť rozhodnutie: uchovať starý konektor a zavrhnúť nový dizajn na ďalšie dva roky alebo prísť s vlastným, proprietárnym riešením.

Pozrite si

Lacný, kompaktný a predsa namakaný: iPhone SE (2022)

Ako už dnes vieme, Apple iPhone 5 bol prvým smartfónom značky, ktorý prišiel s Lightning konektorom. To spustilo vlnu kritiky od používateľov. Tvrdili, že týmto krokom sa všetko príslušenstvo, ktoré používali na svojich predošlých modeloch stalo nepoužiteľné. Mali samozrejme pravdu, no ako už poznáme Apple, kvôli inováciam je ochotné obetovať veľa. Toto rozhodnutie im však spôsobuje problémy do dnešného dňa a to z jediného dôvodu – konzistentnosť.

Zdroj | Hak5

Keď bol v roku 2014 USB-C port oficiálne predstavený, nemohli ho vo svojej ďalšej generácií iPhonov použiť, nakoľko by to spustilo ďalšiu vlnu kritiky. Preto z dôvodu udržania konzistentnosti, používali aj ďalšie iPhony na nabíjanie Lightning konektor. Potom prišli slúchadlá AirPods, ktoré mali fungovať priamo s iPhonom. Tie tiež nemohli použiť USB-C konektor, nakoľko by sa narušila konzistentnosť a s ním aj celý „iPhone ekosystém“. Preto zariadenia ako iPad a Mac, USB-C už dávno používajú. Nakoľko oni sami tento „ekosystém“, nejako nenarúšajú.

Zdroj | Apple

Je iba otázkou času, kedy Apple príde s modelom, ktorý bude úplne bez portov. Ďalší krok k tomuto cieľu bolo predstavenie MagSafe, bezdrôtovej nabíjačky, ktorá sa pomocou magnetu pripevní k zadnej časti telefónu.