Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

PRVÝ DOJEM zo Sony Cyber-shot DSC-RX100 II – dvojka a jej vylepšenia

PRVÝ DOJEM zo Sony Cyber-shot DSC-RX100 II – dvojka a jej vylepšenia
Števo Porubský
PRVÝ DOJEM zo Sony Cyber-shot DSC-RX100 II – dvojka a jej vylepšenia

Len pred pár dňami japonské Sony ukázalo dva nové modely svojich top kompaktov – RX100 IIRX1R a už prvý menovaný máme aj na stole. Keďže sa do už uzavretého letného čísla TECHBOX 7-8 nezmestí, pozrite sa na naše prvé dojmy.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

V takmer rovnakom dizajne, ako model RX100 prichádza novinka s minimálnymi rozdielmi. Pri pohľade na prednú, resp. hornú časť pozornému oku neuniknú koľajničky na externý blesk, elektronický hľadáčik či iné príslušenstvo. Je tu ešte jeden rozdiel, ktorý si všimne asi len najpozornejšie oko pri prezretí špecifikácie. Výrobca udáva rovnakú výšku pri oboch modeloch, pričom nový má práve spomínané koľajničky s výškou asi 3 mm.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

O optiku sa postaral svetoznámy Carl Zeiss. Škoda však, že výrobca nevylepšil aj tento prvok. Svetelnosť f/1,8 v najširšom ohnisku je super, f/4,9 v najdlhšom však už taká ružová nie je. Pritom má rozsah len 28 – 100 mm. Tiež mohol objektív byť aj o čosi širší.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

Okolo objektívu nechýba ani ovládací prstenec, tento mi však príde akýsi tuhý. Asi ho treba „rozchodiť“.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

Drobné rozdiely nájdete aj po stranách. Napríklad na ľavej strane je logo Wi-Fi čo naznačuje prítomnosť bezdrôtovej technológie. Ale kde je NFC?

Sony Cyber-shot DSC-RX100 II  

NFC či si našiel miesto na nezvyčajnom mieste – v spodnej časti fotoaparátu hneď pod objektívom. Závit na tripod si zachoval kovový materiál, ktorý prechádza až k pántom krytu batérie. Tá má rovnakú kapacitu, opäť len 1 240 mAh. Uvidíme, ako sa osvedčí po teste. Ten mimochodom nájdete v ďalšom čísle časopisu TECHBOX 9-10/2013.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

Zo spodnej časti zmizol aj microHDMI konektor, ktorý sa ocitol hneď pod microUSB konektorom na pravej strane. Všimli ste si, že aj na tejto strane je očko pre pútko? Je to kvôli možnosti pripevnenia pútka na krk, háčiky nájdete rovno v balení. Pútko však už nie. Len toto malé.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

Zadná strana má jeden z najzásadnejších rozdielov – horizontálne výklopný displej. Opäť ponúka uhlopriečku 3 palce a rozlíšenie 640 x 480 px, no v novom modeli Sony siahlo po svojej technológii TRILUMINOS pre krajšie podanie farieb. Zásadný rozdiel však nevidieť. Inak je aj zadná strana rovnaká, ako u predchodcu.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

Takmer nič sa nezmenilo ani vo vnútri miniatúrneho tela, ktoré je mimochodom o 41 gramov ťažšie (281 g). Hlavným rozdielom je snímač. Ten je opäť vo veľkosti 1”, no Sony stavilo na BSI CMOS technológiu, namiesto klasickej CMOS technológie čipu. Inak je všetko identické, vrátane citlivostí ISO (100 – 25 600) či 25 ostriacich bodov na snímači s technológiou detekcie kontrastu. Ako procesor opäť slúži BIONZ procesor.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

V menu sa nezmenilo taktiež takmer nič, až na možnosť ovládania cez smartfón či tablet, alebo zdieľania fotografií do TV či zálohovania do počítača. Slúži na to práve Wi-Fi modul, ktorého nastavenie je však pomerne zdĺhavé a otravné. Preto Sony pridalo aj NFC čip, vďaka ktorému je párovanie otázkou 1 minúty bez akéhokoľvek vášho zásahu. Stačí tablet, smartfón či dokonca už aj TV priložiť k RX100 II a za necelú minútu sú zariadenia spárované.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

Pri spustení aplikácie PlayMemories Mobile však nie je možné ovládanie fotoaparátu samotného, len cez aplikáciu. Tá umožňuje režim LiveView, prepínanie medzi foto a video režimom a základné nastavenia ako časovač, blesk a nastavenie po snímaní. Prepínať medzi inými režimami či efektami možné nie je, rovnako ako ani nastavenia snímania v manuálnych režimoch.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

Nový Sony Cyber-shot RX100 II prináša viacero noviniek, ktoré akosi v tomto roku letia (Wi-Fi, NFC, výklopný displej…), no aj vďaka nim cena neúmerne stúpa. Novinka by sa mala predávať až za 749 €, čo je poriadna suma, hoci aj za špičkovo vybavený kompakt pre najnáročnejších. Múch a nedostatkov z pôvodného modelu si RX100 II so sebou priniesla hneď niekoľko, uvidíme, či ich následky boli odstránené až po teste. Ten nájdete v najbližšom vydaní TECHBOX 9-10/2013.

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

Cena: 749,00 € Rozmery 101,6 x 58 x 38 mm, 281 g Displej 3“ (76,2 mm), 1,229 Mpx (640 x 480), White Magic TFT LCD Hardvér 20,2 Mpx 1” BSI CMOS, ISO 100 – 25 600, BIONZ procesor, Carl Zeiss Vario-Sonnar T* (28 – 100 mm; f/1,8-f/4,9), Optical SteadyShot stabilizácia, AF Tracking, manuálne ostrenie, kontinuálne snímanie (10 fps), JPEG/RAW, AdobeRGB/sRGB, +/-3 EV, iAuto, PASM + 3x vlastný režim (MR), HDR, efekty (34), Sweep Panorama, Full HD video (1080p, 50 fps, AVCHD 2.0, stereo zvuk, 28 Mbps), fotenie počas natáčania (4,2 /17 Mpx), microUSB, microHDMI, SDXC/MS PRO Duo slot, el.vodováha, Li-Ion 1 240 mAh

 Sony Cyber-shot DSC-RX100 II

 

Foto: TECHBOX, Sony