Prvé plne elektrické SUV od Volkswagenu ID.4 konečne predstavené!

ZDROJ | Volkswagen

Včera malo svetovú premiéru prvé elektrické SUV od značky Volkswagen. Koncern predstavil dve uvádzacie verzie: ID.4 1ST a bohatšie vybavenú ID.4 1ST Max. Na Slovensku sa bude predávať prvá verzia.

Je známe, že SUV sú mimoriadne obľúbené, aj v Európe stále zažívajú veľký boom. Už pred premiérou zrejme nikto nepochyboval, že novinka od VW zaujme. Po predstavení ID.4 je jasné, že tento elektromobil je predurčený na úspech. Čo ponúka?

ZDROJ | Volkswagen

Batéria má kapacitu 77 kWh, zabezpečuje dojazd až do 520 km (WLTP). Je umiestnená pod priestorom pre cestujúcich, čím je dosiahnuté nízke ťažisko elektromobilu. Majitelia môžu na nabíjanie využívať We Charge, najväčšiu sieť v Európe so 150 000 nabíjačkami.

Elektromotor je umiestnený na zadnej náprave, poskytuje 150 kW výkon (204 koní). Z nuly na sto zrýchli za 8,5 sekundy, maximálna rýchlosť je 160 km/hod. Vďaka silnej priľnavosti zadných kolies a 21 cm svetelnej výške si ID.4 dobre poradí aj v miernom teréne.

ZDROJ | Volkswagen

Moderná karoséria pôsobí mohutne, nechýbajú jej športové línie s dynamickým vzhľadom. Chladiaci vzduch sa vedie otvorom v nárazníku, nadčasový, moderný charakter pomáhajú podčiarknuť svetlomety, ktoré prepája svetelná lišta.

Základná verzia ID.4 1ST má dvojfarebné poťahy sedadiel, ktoré sú z mikroflísu ArtVelours v sivej farbe (Platinum Grey). Ten istý odtieň má prístrojový panel a výplň dverí. Na sedadlách a dverách dodávajú štýlový vzhľad prvky v hnedom farebnom odtieni Florence Brown. Bohatšia verzia ID.4 1ST Max používa farby a poťahy bez bielych akcentov.

ZDROJ | Volkswagen

Koncern použil v ID.4 novy koncept ovládania – prístrojový panel nemá žiadne ovládače a fyzické tlačidlá. Vodič vidí všetky dôležité údaje na displeji, rôzne režimy si vie ľahko prepnúť na volante.

V strede panelu je veľký dotykový displej slúžiaci na navigáciu, zobrazenie asistenčných systémov, vie sa spárovať so smartfónom (cez Android Auto, Apple CarPlay a Mirror Link), cez App Connect streamovať médiá a realizovať telefónne hovory. V ID.4 1ST má 10 palcov, ID.4 1ST Max až 12 palcov.

Hlasové ovládanie Hallo ID umožňuje jednoducho ovládať mnoho funkcií pomocou hlasu. Využívajú sa na to informácie z cloudu.

Pozrite siPlne elektrický VW ID.3 je na svete! Cena má ale od ľudovej ďaleko

Ovládanie dopĺňajú dve zobrazovacie technológie. Prvou je výstražné svetlo ID.Light. Ide o tenký pásik LED svetiel umiestnený pod predným oknom. Aktivuje sa pri rôznych situáciách – napríklad pri brzdení či odbočovaní. Head-up displej realitou (sériovo v ID.4 1ST Max) premieta smerové šípky navigácie a ďalšie symboly na predné okno.

ZDROJ | Volkswagen

ID.4 má dĺžku 4,58 metra. Je postavený na modulárnej platforme MEB spoločnosti Volkswagen. Priestor v kabíne je na úrovni konvenčných SUV vyššej triedy.

Podľa polohy operadla zadného sedadla poskytne batožinový objem od 543 do 1 575 litrov. Rozsah výbavy modelu ID.4 zahŕňa elektricky poháňané veko batožinového priestoru, strešné zábradlie a ťažnú konzolu.

Exteriér modelu ID.4 má športové proporcie a ultramoderný vzhľad. Jeho dizajn je inšpirovaný prírodou a zaručuje veľmi dobrú aerodynamiku s koeficientom odporu 0,28.

Batéria má hmotnosť 493 kg. Vonkajší plášť je chránený silným obvodovým rámom. VW tvrdí, že batéria zachová aj po ôsmich rokoch (resp. najazdení 160 000 km) minimálne 70 % pôvodnej kapacity. Dlhý dojazd pomáha dosiahnuť výkoná rekuperácia.

Pozrite siVolkswagen predstavil ľudovú univerzálnu nabíjačku pre elektromobily

Jednosmerným rýchlonabíjaním s 125 kW nabijete 77 kWh batériu za 30 minút na 320 km jazdy. Na verejných nabíjacích staniciach sa modely ID.4 nabíjajú striedavým napätím (AC) pomocou kábla Mode 3. Appka We Connect ID. App poskytuje pohodlný prístup k ekosystému nabíjania.

V domácich podmienkach sa môže využiť nástenný nabíjací wallbox ID Charger. Na výber je v troch verziách, všetky majú nabíjací výkon do 11 kW.

ZDROJ | Volkswagen

Spočiatku bude na výber zo štyroch farieb karosérie: modrá (Blue Dusk Metallic), biela (Glacier White Metallic), žltá (Honey Yellow Metallic) a sivá (Mangan Grey Metallic).

Uvádzacích modelov sa vyrobí len 27 000 kusov. Potom sa rozbehne predaj predkonfigurovaných modelov s najobľúbenejšou výbavou. Vďaka tomu bude fabrika v Zwickau rýchlejšie produkovať a dodávať na trh tieto sympatické ekologické esuvečka.

VW ID.4 sa bude na Slovensku predávať len vo výbave 1ST. Cena začína na 47 800 eur a dá sa naň dať uplatniť štátna dotácia vo výške 8 000 eur.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku