Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 8 min.
  • 12.6.2015

PRVÉ DOJMY | Apple iOS 9 – smiešne písmo a iné vychytávky

PRVÉ DOJMY | Apple iOS 9 – smiešne písmo a iné vychytávky
Marek Šimunek
PRVÉ DOJMY | Apple iOS 9 – smiešne písmo a iné vychytávky

Apple v pondelok predstavil novú verziu svojho mobilného operačného systému, ktorej sa verejnosť dočká na jeseň tohto roka. My sme však nový iOS 9 testovali takmer celý týždeň a tak vám prinášame naše prvé dojmy z nového systému.

Apple iOS 9

POZRITE SI: Apple iOS 9 – nové funkcie, ale aj lepšia výdrž na jedno nabitie

Hneď na úvod spomeniem, že iOS 9 je v súčasnosti iba beta verziou systému, neodporúčame preto jeho inštaláciu na zariadenia, ktoré aktívne používate. Reštarty systému, dlhé prechody, alebo nefungujúce aplikácie, sú totiž v prípade tejto verzie podobne, ako v prípade akejkoľvek testovacej verzie, na dennom poriadku. Pred skúšaním tejto verzie si teda dobre rozmyslite, či ste pripravení na prípadné problémy.

Apple iOS 9

Smiešne písmo

Prvé, čo si po inštalácii iOS 9 všimnete je zmenený font písma. Apple to počas svojej prezentácie v úvode WWDC 2015 síce neprízvukoval, ale ako sme predpokladali a ako hovorili aj rôzne úniky, v novom systéme nájdete nový font San Francisco. Ten nahradil pôvodný font Helvetica Neue a Apple ho použil prvý krát v hodinkách Apple Watch.

Apple iOS 9 Apple iOS 9

Nový font však mne osobne príde zvláštny. Chápem, že je to vec zvyku a akonáhle budeme iOS zariadenia s novým fontom používať dlhšie, príde nám San Francisco ako úplne bežný font, ale prvý dojem je taký, že to písmo je smiešne a osobne sa mi číta horšie ako predchádzajúci font. Apple pritom s novým fontom chcel dosiahnuť pravý opak a docieliť tak jeho lepšiu čitateľnosť. Či sa mu to podarilo nechám na vás.

Apple iOS 9

Nová klávesnica bez slovenčiny

Ďalšou zmenou, ktorú postrehnete v momente keď v novom systéme začnete písať svoj prvý text je nová klávesnica. Apple totiž pridal niekoľko drobností. Tou prvou sú malé písmená v prípade ak nie je stlačené tlačidlo „Shift“. Jednoducho tak viete, či píšete kapitálkami, alebo nie. Ak budete mať podobne ako ja dojem, že vás malé písmená skôr mätú, môžete ich zobrazovanie v systéme vypnúť. V prípade prvej bety iOS 9 to však nefunguje.

Apple iOS 9 Apple iOS 9

POZRITE SI: Nový Apple OS X 10.11 nesie názov El Capitan! Príde na jeseň a zadarmo

Okrem toho Apple pridal aj novú možnosť pre ovládanie kurzora. Postačí ak na klávesnicu položíte dva prsty a ona sa zmení na touchpad, pomocou ktorého môžete veľmi jednoducho ovládať kurzor. Táto funkcia sa viac hodí na iPad, ako na iPhone, ale funguje na oboch zariadeniach. Sklamaním je, že Apple nepridal prediktívne písanie pre viac jazykov. Uvítal by som predikciu v štandardnej klávesnici aj v našej rodnej slovenčine. Možno sa tak stane neskôr.

Siri sa vyfarbila a zmúdrela

Osobne som si veľmi zvykol na ovládanie telefónu pomocou hlasovej asistentky Siri. Za tie roky, čo ju používam sa naučila rozumieť mojej nie práve najlepšej výslovnosti a ja som sa naučil, čo všetko od nej môžem chcieť. V iOS 9 dostala nové farby, ktoré sme tiež videli v Apple Watch. Toto je však iba grafický prvok, ktorý s funkčnosťou nemá veľa spoločného.

Apple iOS 9 Apple iOS 9

S funkčnosťou však má veľa spoločného to, že Siri je teraz oveľa inteligentnejšia ako predtým. Vie totiž pozerať do aplikácií a pripomenúť vám kopec iných vecí. Okamžite som si obľúbil vetu „Siri remind me about this“. Ak mi napríklad príde e-mailom termín schôdzky, či iná vec, ktorú nechcem zabudnúť, postačí vysloviť túto čarovnú formulku a Siri automaticky vytvorí pripomienku podľa aktuálne zobrazenej obrazovky. Je to skutočne návykové. K dokonalosti Siri chýba už iba podpora slovenčiny, ktorej sa verím dočkáme čoskoro, keďže už súčasná verzia iOS 8.3 obsahuje potrebné súbory pre ovládanie Siri v našom rodnom jazyku.

Prepínanie aplikácií som už niekde videl

S iOS 9 prichádza aj nové grafické spracovanie prepínania aplikácií. To sa veľmi podobá na riešenie, ktoré nájdete v konkurenčnom systéme Android Lollipop. Jednotlivé aplikácie sú teda zobrazené vo forme kariet. Výhodou je, že máte na obrazovke všetky informácie z danej aplikácie, ale na druhú stranu, sa môže zdať riešenie od Apple pre niekoho neprehľadné.

Apple iOS 9

Spotlight si myslí, že vie, čo chcem hľadať

Inteligencia a proaktivita iOS 9 sa prejavila aj v Spotlighte, ktorý mnohí z nás používame na vyhľadávanie obsahu. Ten sa presťahoval opätovne na úplne ľavú obrazovku, tak ako tomu bolo pôvodne. Našťastie ho viete spustiť aj typickým gestom potiahnutia z hornej časti displeja dole.

Apple iOS 9 Apple iOS 9

POZRITE SI: Nový watchOS 2 otvorí svoju náruč vývojárom aplikácií

Okrem zmeny jeho umiestnenia je však Spotlight o niečo inteligentnejší. V kombinácii so Siri vám totiž odporučí relevantný obsah, ktorý by ste podľa neho chceli práve hľadať. Zatiaľ mu to moc nejde a odporúča mi aplikácie, ktoré v skutočnosti až tak často nevyužívam, ale to by sa malo zmeniť tým, ako sa bude Siri učiť, čo vo svojom iPhone využívam najčastejšie. Poteší však odporúčanie kontaktov, ktoré ste v poslednej dobe využívali najviac. Navyše môžete priamo z vyhľadávania kontakt priamo zavolať, poslať mu správu, alebo si nechať zobraziť informácie o danom kontakte.

Apple iOS 9

Vyhľadávanie pomocou Spotlightu by sa však malo ešte vylepšiť v momente, keď vývojári zabudujú dostupné API do svojich aplikácií. Spotlight totiž bude následne schopný vyhľadávania aj v aplikáciách, ktoré máte nainštalované.

POZRITE SI: Apple Music – nová, lepšia a drahšia streamingová služba

Okrem toho pribudlo aj vyhľadávanie v nastaveniach, ktoré určite oceníte. Neraz sa mi totiž napriek tomu, že iOS používam už niekoľko rokov stane, že v nastaveniach neviem konkrétnu položku nájsť. Takto si ju môžem veľmi jednoducho vyhľadať.

Apple iOS 9 Apple iOS 9

Šetrí percentá batérie

Novinkou v iOS 9 je aj tzv. „Low Power Mode“, teda režim, ktorý by vám mal pridať tri hodiny výdrže na jedno nabitie. V beta verzii príliš nefunguje, keďže iPhone s testovacím iOS 9 sa vybíja neskutočne rýchlo. Poteší však automatická ponuka zapnutia módu pre šetrenie batérie v momente keď energia v batérii klesne pod 20 % a jeho automatické vypnutie v momente, keď sa batéria dobije nad 80 % svojej kapacity.

Apple iOS 9

Samotný mód pri svojej aktivácii vypne animácie tapiet, prepne Push notifikácie na načítavanie v určitých časových intervaloch, zníži výkon sieťových aplikácií a zakáže automatické osviežovanie aplikácií na pozadí. Smartfón však naďalej môžete úplne normálne používať.

Apple iOS 9 Apple iOS 9

Lepšia čítačka pre Safari

Aj internetový prehliadač Safari prešiel niekoľkými zmenami. Tou najviditeľnejšou je upravená funkcia čítačky internetových stránok. V novej verzii iOS si môžete okrem zmeny veľkosti fontu vybrať aj jeho typ, či dokonca pozadie, na ktorom sa bude daný článok zobrazovať.

Apple iOS 9 Apple iOS 9

iOS 9 prinesie aj nové poznámky, ktoré môžu obsahovať fotografie, kresby, či priamo vložené údaje z iných aplikácií. Pre ich správne fungovanie je však potrebné aktualizovať zoznam aplikácií a mať nainštalovaný OS X 10.11 na počítači.

Apple iOS 9 Apple iOS 9

Okrem toho sa samozrejme dočkali zmeny aj mapy, ktoré po novom zobrazujú aj prostriedky verejnej dopravy. Na Slovensku však funkcia podobne ako odporúčanie miest, ktoré by ste mali navštíviť nefunguje a pravdepodobne tak skoro ani nebude.

Apple iOS 9 Apple iOS 9

Potešia aj úpravy v aplikácii Fotografie. Pri otvorení fotografie sa na spodnej strane zobrazuje pás ostatných fotografií, takže môžete medzi nimi veľmi rýchlo listovať. Od Androidu si Apple v iOS 9 požičal aj rýchle označovanie fotografií. Potom, ako označíte prvú fotografiu už postačí iba prstom prejsť všetky, ktoré chcete označiť.

Apple iOS 9

Noviniek, ktoré iOS 9 prinesie je však podstatne viac, ako sa nám podarilo zhrnúť do tohto článku, preto neprehliadnite ani rozsiahlu fotogalériu nového systému, ktorú sme pre vás pripravili.

Apple iOS 9 bude od júla dostupný ako verejná beta, takže si ho budete môcť vyskúšať aj vy. Opakujeme však, že je potrebné rátať s nefunkčnosťou niektorých aplikácií, alebo občasnými problémami. My sa zatiaľ vraciame naspať na iOS 8 a počkáme si na beta verziu, ktorá bude mať odstránené prvotné problémy.

Foto: TECHBOX