Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prvá stanica na výmenu batérií v elektromobiloch už aj v Európe

Prvá stanica na výmenu batérií v elektromobiloch už aj v Európe
Zdroj | NIO
Stanislav Vinc
Prvá stanica na výmenu batérií v elektromobiloch už aj v Európe
Zdroj | NIO
Zdroj | NIO

Medzi kľúčové špecifikácie elektromobilov patrí okrem ich dojazdu aj maximálny výkon, ktorým môžete nabíjať ich batériu. Pre elektromobily čínskej značky NIO to však neplatí. Batérie v nich môžete nielen nabíjať, ale aj vymieňať, po novom už aj v Európe.

Čínska automobilka NIO si razí vlastnú cestu a na rozdiel od naháňania sa za čo najvýkonnejším nabíjaním elektromobilov stavila na fyzickú výmenu ich celej batérie. Kým v prípade ostatných automobiliek tento princíp skončil iba na nákresoch, maximálne prototypoch, NIO svojim staniciam pre výmenu batérií verí a najnovšie ich po svojej domovine rozširuje už aj do Európy.

Prvou krajinou, kde sa takáto stanica nachádza, je celkom prirodzene Nórsko, kde je pomer elektromobilov na cestách zďaleka najvyšší. Po Nórsku má však už čoskoro nasledovať aj Nemecko, kde by majitelia elektromobilov takéto stanice určite uvítali najmä v okolí najfrekventovanejších diaľnic.

Takéto stanice však samozrejme nie sú určené pre všetky elektromobily, aktuálne sú s nimi kompatibilné iba elektromobily značky NIO. Na Nórskom trhu ich automobilka plánuje otvoriť špeciálne pre prvých zákazníkov ich európskeho debutového modelu NIO ES8.

Princíp fyzickej výmeny batérie v elektromobile so sebou prináša ešte jeden zaujímavý benefit v podobe ceny. NIO totiž svoje elektromobily predáva v dvoch verziách, s batériou a bez nej. V druhom prípade batériu nevlastníte, namiesto toho platíte mesačný poplatok za okamžité výmeny jednej batérie za inú na ktorejkoľvek stanici NIO.

Zdroj | Nio

Vďaka tomu, že batéria nie je v druhom prípade súčasťou finálnej ceny elektromobilu, môže NIO svoje modely predávať v tejto verzii o niečo lacnejšie. To bude zrejme hlavný dôvod, prečo si tento variant vybralo až 92 % záujemcov o nový NIO ES8 v Nórsku.

Do konca roka 2022 plánuje NIO otvoriť v Nórsku až 20 Power Swap staníc, čím pokryje 5 najväčších nórskych miest vrátane ich okolitých ciest. V rovnakom časovom horizonte má do Európy zamieriť aj ďalší model NIO ET7.

Zdroj | NIO

V domovskej krajine má NIO vybudovaných už 600 staníc, na ktorých si už majitelia elektromobilov tejto značky vymenili batérie viac ako 4 milióny krát. Do konca roka 2025 by sa mal počet staníc zvýšiť na viac ako 4 000, z toho až tisíc by malo byť vybudovaných v Európe.

Zdroj