Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prvá plne elektrická kontajnerová loď má za sebou svoju štartovaciu plavbu

Prvá plne elektrická kontajnerová loď má za sebou svoju štartovaciu plavbu
Zdroj | Yara
Michal Sobek
Prvá plne elektrická kontajnerová loď má za sebou svoju štartovaciu plavbu
Zdroj | Yara
Zdroj | Yara

Výrobca hnojív Yara odštartoval plavbu svoje prvej elektrickej kontajnerovej lode Birkeland. Udialo sa to na južnom pobreží Nórska a mala namierené do Osla. Je to ďalší krok k bez emisnej budúcnosti.

Pozrite si

VW má prvé elektrické SUV kupé ID.5, vidieť ho môžete v bratislavskom Auparku

Yara Birkeland má dĺžku 80 metrov, šírku 15 metrov a hĺbku 12 metrov. Jej plný ponor je 6,3 metra a dosahuje maximálnu rýchlosť 24 km/h. Má za cieľ nahradiť kamiónovú dopravu medzi závodom Yara a ich vývozným prístavom vzdialeným asi 14 km.

Podľa odhadov toto riešenie zníži 1 000 ton emisií uhlíka ročne. Vedúci spoločnosti povedali, že v tomto prípade nejde o výmenu námorníkov za technológiu, ale o výmenu vodičov kamiónov.

Pozrite si

Elektromobil EQS od Mercedes-EQ prepája luxus so špičkovými technológiami

Táto elektrická a autonómna loď dokáže vyložiť náklad, dobiť batérie a navigovať sa úplne bez ľudskej pomoci. Vďaka senzorom je schopná zachytiť na vodnej hladine rôzne objekty ako napríklad kajaky.

Podľa slov spoločnosti Yara sa teraz začína dvojročné testovacie obdobie technológie, vďaka ktorej bude mať loď vlastný pohon a nakoniec bude certifikovaná ako plne autonómna kontajnerová loď.

Využívanie tejto novej elektrickej lode je zatiaľ naplánované na dvakrát týždenne. Jej plná prevádzka by mala odštartovať v roku 2022. Aktuálne má kapacitu na 120 6-metrových kontajnerov.

Batérie na pohon dodala švajčiarska spoločnosť Leclanche, majú kapacitu 7 MWh a nachádzajú sa v ôsmich miestnostiach. Je to ekvivalent asi pre 100 áut automobilky Tesla.

Pozrite si

Toto je 6 horúcich tipov na skvelo vybavené herné notebooky pod stromček

Projekt finančne podporila spoločnosť Enova, domáci vládny podnik zodpovedný za podporu obnoviteľnej energie, ktorý vyčlenil približne 15,2 miliónov dolárov.

Zdroj