Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Proti koronavírusu sa postaví ďalšia appka, okrem GPS využíva už aj Bluetooth

Proti koronavírusu sa postaví ďalšia appka, okrem GPS využíva už aj Bluetooth
Zdroj | Sygic
Stanislav Vinc
Proti koronavírusu sa postaví ďalšia appka, okrem GPS využíva už aj Bluetooth
Zdroj | Sygic
Zdroj | Sygic

Proti šíreniu nového koronavírusu sa postaví ďalšia slovenská aplikácia. Fungovať má na podobnom princípe ako aplikácia Zostaň zdravý, vďaka použitiu technológie Bluetooth však bude schopná presnejšej detekcie kontaktu s infikovanou osobou.

Tím dobrovoľníkov zo spoločnosti Sygic a ďalších technologických firiem vyvinuli aplikáciu, ktorá dokáže upozorniť ľudí na to, že sa za posledných 14 dní mohli dostať do kontaktu s osobou nakazenou novým koronavírusom.

Nová aplikácia vznikala paralelne s aplikáciou Zostaň zdravý a funguje na podobnom princípe. Na rozdiel od nej však na zaznamenávanie polohy, resp. stretu s ostatnými používateľmi aplikácie využíva okrem GPS aj Bluetooth.

Zdroj | Ingo Joseph (Pexels)

Bluetooth sme sa rozhodli využiť práve pre to, lebo funguje aj v uzavretých priestoroch. GPS je síce spoľahlivé vonku na otvorenom priestranstve, no tam dochádza ku prenosom iba minimálne. GPS je vhodné na ľahší záchyt ohnísk pre štát a hygienikov, preto oba senzory kombinujeme,“ uviedol Michal Štencl, člen predstavenstva spoločnosti Sygic

Pozrite si

Môžu vás čističky vzduchu ochrániť pred koronavírusom?

Tvorcovia aplikácie poskytujú túto aplikáciu štátu zadarmo, pričom pri jej tvorbe spolupracujú aj so Svetovou zdravotníckou organizáciou. Pre maximalizáciu transparentnosti je zdrojový kód aplikácie pre Android aj iOS dostupný k nahliadnutiu i na stiahnutie na portále GitHub.

Zdroj | rawpixel (Pixabay)

Súčasťou aplikácie sú aj rady, ako sa môžete chrániť pred koronavírusom, ako rozpoznať symptómy ochorenia a prípadne aj odpočet, koľko dní vám zostáva do skončenia povinnej karantény. Aplikácia však zatiaľ do obchodov App Store a Google Play nemieri, spoločnosť Sygic ju pro bono ponúka štátu, od ktorého závisí jej budúcnosť.

Zhruba v tom istom čase oznámil vývoj vlastnej aplikácie pre boj s koronavírusom aj štát, ktorý na nej pracuje s bližšie nešpecifikovanými technologickými firmami. Zatiaľ nie je jasné ani to, či je do tejto spolupráce zahrnutá aj spoločnosť Sygic a jej aplikácia, alebo pod dohľadom štátu vzniká úplne nová aplikácia. Fungovať však má na rovnakom princípe.

POZOR, PRIPRAVUJEME NOVÚ APLIKÁCIU COVID-19: POLÍCIA JE VONKU PRE VÁS, VY ZOSTAŇTE DOMA PRE NÁS V spolupráci s…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Friday, March 20, 2020