Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Problém na ISS - z kozmickej lode Progress uniká chladivo

Problém na ISS - z kozmickej lode Progress uniká chladivo
Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Problém na ISS - z kozmickej lode Progress uniká chladivo
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Na medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) došlo k ďalšej mimoriadnej udalosti. V sobotu (11.2.) ruská vesmírna agentúra Roskosmos na Telegrame zverejnila, že nákladná loď Progress MS-21 pripojená k ISS stratila tlak v hermetizovanej kabíne. NASA neskôr uviedla, že dehermetizácia bola spôsobené únikom chladiacej kvapaliny. Nákladná loď by sa pritom mala 18. februára oddeliť od ISS a vrátiť sa na Zem, aj keď v trochu inom skupenstve.

Ruské nákladné lode Progress (tak, ako väčšina ostatných) sú navrhnuté tak, aby po dokončení svojich zásobovacích misií zhoreli v zemskej atmosfére. To znamená, že Roskosmos nemá žiadny spôsob, ako preskúmať príčiny incidentu na zemi. Narozdiel od toho, nákladné kozmické lode Dragon od SpaceX sú opakovane použiteľné a pristávajú na padákoch v mori. Môžu tak prepravovať na Zem z ISS aj užitočný náklad, ako vedecké experimenty a pod.

Incident na Progresse MS-21 nasleduje po decembrovom úniku chladiva z pilotovanej lode Sojuz MS-22.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Na ISS sa objavili ďalšie praskliny. Je vesmírna stanica v ohrození?

„Príčina straty chladiva v kozmickej lodi Progress 82 (MS-21) sa vyšetruje,“ oznámila NASA. Aj v tomto prípade došlo k úniku v oblasti vonkajšieho radiátora chladiaceho okruhu kozmickej lode. Posádka stanice nie je v bezprostrednom ohrození a postarala sa o uzavretie prielezu do lode. Výrobca ruských kozmických lodí RKK Energija zvolal poradu, na ktorej sa rozhodne o ďalšom postupe.

Zdroj | NASA

Progress MS-21 dorazil k ISS 28. októbra 2022 a pred sobotňajším vyhlásením mala loď opustiť stanicu 18. februára o 01:55 SEČ. Nie je jasné, či Roskosmos zmení tento časový harmonogram. Podľa náčelníka Strediska prípravy kozmonautov J. A. Gagarina  Sergeja Krikaljova  nemá súčasná situácia vplyv na kalendár ruských letov na ISS a späť na Zem.

Zaujímavé je však načasovanie poruchy Progressu, ku ktorej došlo v ten istý deň, keď sa ďalšia kozmická loď Progress MS-22 pripojila k ISS. A necelé dva mesiace predtým došlo k úniku chladiaceho média z lode Sojuz MS-22, čo Roskosmos pripísal zásahu mikrometeoritom.

K úniku na Sojuze došlo práve v čase, keď sa kozmonauti Dmitrij Petelin a Sergej Prokopjev pripravovali na takmer sedemhodinový výstup do vesmíru.

Pozrite si

Rusko opustí ISS, predstavilo model vlastnej vesmírnej stanice ROSS

Problém s poruchou chladiaceho systému na Sojuze MS-22 je vážny. Roskosmos preto usúdil, že kozmická loď nie je vhodná na prepravu ľudí, pokiaľ na ISS nenastane núdzová situácia. Pre návrat ruských kozmonautov Dmitrija Petelina a Sergeja Prokopjeva a astronauta NASA Franka Rubia späť na Zem Roskosmos vyšle koncom mesiaca prázdnu novú kozmickú loď Sojuz.

Technické problémy sa na ISS občas vyskytujú, ale v poslednej dobe ich je na ruskej strane viac, než bývalo zvykom. Najnovší incident s Progressom vyvoláva pochybnosti o tom, či Sojuz MS-22 skutočne zasiahol mikrometeorit, pretože ruská strana nikdy nezverejnila zábery prípadného zásahu. Ak by únik chladiva na oboch lodiach spôsobila technická závada, mohlo by ísť o vážnejší problém.