Privateer chce vytvoriť „Google Maps“ vesmíru

ZDROJ | Maciej Frolow/Photodisc / Getty Images

Keď nedávno Steve Wozniak a Alex Fielding ohlásili založenie vesmírnej spoločnosti Privateer, povedali len toľko, že bude iná. Teraz konečne vieme aká.

„Pred 20 rokmi tvorili polovicu vecí vo vesmíre odpadky,“ povedal Fielding. Odvtedy sa situácia natoľko zhoršila, že dobu na prelome tisícročí môžeme považovať za staré dobré časy. Na obežnej dráhe nám robia spoločnosť kusy a kúsky vesmírneho odpadu, ktoré sú veľmi nebezpečné, pretože sa rútia 1. kozmickou rýchlosťou a takmer všetky sú sústredené na nízkych obežných dráhach. Väčšina z nich nie je zmapovaná, ani sledovaná.

Pozrite siSteve Wozniak zakladá vesmírnu spoločnosť. Má byť iná ako konkurencia

Existuje síce množstvo projektov a startupov, ktoré majú ambície čistiť vesmírny odpad z nízkej obežnej dráhy (LEO), podľa Alexa Fieldinga je však problémom, že nevieme, kde sa vlastne väčšina vesmírneho odpadu nachádza. Orbitálne čistiace spoločnosti, nemajú k dispozícii dostatočné rozlíšenie, takže môžu pracovať s chybou jednotiek, až stoviek kilometrov.

ZDROJ | Imgur

Presné zmapovanie miliónov drobných, aj väčších predmetov na LEO je nevyhnutnou podmienkou na ich postupné vyčistenie.

Spoločnosť Privateer má ambíciu tento problém vyriešiť tým, že vytvorí „Google Maps“ vesmíru. Privateer vyšle 11. februára 2022 do vesmíru svoj prvý satelit s názvom „Pono 1“. CubeSat bude mať veľkosť zhruba 3U a bude vybavený 42 senzormi, z toho 12 sú optické kamery. Neoptické senzory budú schopné dosiahnuť presnosť až 4 mikróny.

(Rozmer základného modulu U má veľkosť 10 × 10 × 10 cm a CubeSaty môžu mať rozmery 1U, 2U, 3U, alebo 6U). 

Telo satelitu je vyrobené z uhlíkových vlákien 3D tlačou, takže vytvorí jeden kompaktný kus s pevnosťou titánu. Minisatelit bude namiesto hnacieho plynu smerovo orientovaný pomocou malých magnetických zariadení, ktoré generujú elektrický prúd na riadenie polohy.

Steve WozniakZDROJ | Rich Fury-AP

Pono 1 zostane na orbite iba štyri mesiace, potom bude deorbitovaný a zhorí v atmosfére. Už koncom apríla ho však nahradí CubeSat Pono 2. Privateer už vybral poskytovateľa, ktorý dopraví jeho satelity do vesmíru a získal potrebné povolenia.

Okrem prípravy vlastných monitorovacích satelitov Privateer spolupracuje so spoločnosťou Astroscale. Tento startup sa zameriava na orbitálne logistické a servisné operácie a v súčasnosti predvádza satelit na odstraňovanie vesmírneho odpadu. Privateer tiež podpísal partnerstvo aj so Space Force.

Pozrite siVesmírny Pac-Man „zožerie“ odpad na orbite

Nebezpečenstvá vesmírneho odpadu boli doteraz značne podceňované, ale incidenty pribúdajú. V máji objavili astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici päť milimetrov široký otvor v robotickom ramene na ​​jednom z modulov. Robotické rameno síce naďalej funguje, ale ISS nevykonala manéver, aby sa vyhla zásahu, ako mnohokrát v minulosti.

Robotické rameno Canadarm na ISS po zásahu vesmírnym odpadom.ZDROJ | NASA/Canadian Space Agency

Naznačuje to, že objekt – jeden z miliónov na obežnej dráhe – bol príliš malý na to, aby ho dokázala monitorovať sieť Space Force Space Surveillance Network.

Nejde o prvú spoluprácu Fieldinga a spoluzakladateľa Apple Wozniaka. Obaja vytvorili už na začiatku roku 2000 hardvérovú spoločnosť Wheels of Zeus, ktorá vyvinula technológiu na sledovanie polohy fyzických predmetov.

ZdrojTechCrunch

Komentáre k článku