Príde NIO do Európy a zmení pravidlá hry v nabíjaní elektromobilov?

ZDROJ | NIO

Čínske NIO oznámilo počas svojho prvého NIO Power Day v Šanghaji ambiciózny plán rozšírenia výmenných batériových staníc NIO Power 2025.

Spoločnosť má v Číne sieť 301 staníc NIO Power Swap, 204 rýchlonabíjacích staníc Power Charger a 382 cieľových nabíjacích staníc. Výmenné stanice boli kumulatívne použité 2,9 miliónkrát, v priemere to teda bolo o niečo viac ako 9 600 výmien na jednu stanicu.

Očakáva sa, že do konca tohto roka sa počet staníc zvýši na viac ako 700. NIO potom plánuje pridať asi 600 kusov ročne počas rokov 2022 až 2025, čo bude spolu 3 000 kusov. Ďalších 1 000 má prísť do konca roka 2025, celkový počet nabíjacích staníc tak bude 4 000.

ZDROJ | NIO

NIO očakáva, že už v roku 2025 bude 90 % jeho používateľov bývať necelé 3 km od výmennej stanice batérií, dnes je to tak len u 29 %.

Viete, že…

výmena batérie v NIO Power Swap zaberie necelých 6 minút, čo je oproti nabíjaniu aj cez rýchlonabíjačku zlomok času a trvá len o málo dlhšie, ako tankovanie benzínu či nafty?

Pre našinca je zaujímavé, že NIO Power Swap príde aj do Európy, priamo do kolísky elektromobility, do Nórska. NIO nedávno oznámilo, že NIO Power Swap aj nabíjacie zariadenie získali certifikáty CE & TÜV a Nórsko tak bude jeho prvým európskym exportným trhom.

ZDROJ | NIO

Prvým modelom, ktorý sa začne predávať, je ES8. V roku 2022 bude sedan ET7 k dispozícii aj pre nórskych motoristov. Prvé výmenné stanice majú byť spojazdnené v piatich mestách Nórska (Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim a Kristansand) už na budúci rok.

https://youtu.be/6-GPSbh2zbk

Nórsko však nebude jedinou krajinou, v blízkom čase sa očakáva expanzia aj na ďalšie európske trhy. NIO sa logicky zameria na krajiny, ktoré sú v elektromobilite najvyspelejšie. Predstava, že budete môcť ísť na dovolenku elektromobilom, v ktorom nebudete hodinu nabíjať batériu, je lákavá. Ešte lákavejšia by bola možnosť využívať túto službu v ľubovolnom elektromobile.

ZdrojNIO

Komentáre k článku