Pribíjateľné solárne šindle sa montujú ako klasické, šetria však elektrinu

ZDROJ | GAF Energy

Pri cenovom šialenstve, ktoré zažíva trh s elektrickou energiou, bude zrejme rásť dopyt po lokálnych fotovoltaických riešeniach na rezidenčných stavbách. Či už v dome, alebo v chate umožnia získať úplnú nezávislosť od rozvodnej siete pri ostrovných, alebo aspoň výrazne znížiť odber elektriny pri hybridných systémoch.

Efektívnou a estetickou voľbou sú solárne strechy, pri ktorých plnia solárne články, alebo panely zároveň funkciu strešnej krytiny. Silnú kampaň v tomto smere vyvíja napríklad Tesla, ktorá je jedným z ich výrobcov.

Pozrite siSolárne strechy Tesla sa postupne presadzujú. Pomôže im aj zvýšený výkon

Ale Tesla nie je jediným inovátorom v tejto oblasti. GAF Energy, sesterská spoločnosť GAF, najväčšej spoločnosti v Severnej Amerike v sektore striech a hydroizolácií predstavila prvý pribíjateľný solárny šindeľ na svete s označením Timberline Solar Energy Shingle. Energy Shingle je skombinovaný s ďalšími štandardnými strešnými komponentmi a vytvára tak strešný systém „Timberline Solar“.

ZDROJ | GAF Energy

GAF Energy tvrdí, že ide o jediný produkt na integráciu solárnej technológie do existujúcich strešných systémov a materiálov na vytvorenie plnohodnotnej solárnej strechy. Pribíjateľné solárne šindle GAF Energy majú údajne porovnateľnú odolnosť voči poveternostným vplyvom ako klasické strešné šindle Timberline HD/HDZ od GAF.

ZDROJ | GAF Energy

Pribíjateľné solárne šindle majú elektronické komponenty na prednej strane namiesto zadnej, takže sú ľahko prístupné pre servis. V septembri 2021 získal strešný systém Timberline Solar certifikáciu, ktorá oprávňuje GAF Energy inštalovať ho na obytné strechy ako strešný produkt a produkt na výrobu solárnej energie. Ide údajne o prvú takúto krytinu, cerifikovanú pre oba účely.

Pozrite siFotovoltaika inak a ľahšie: solárne „tapety“ Maxeon Air zmenia pravidlá hry

Ročne sa na domoch v USA nainštaluje viac ako päť miliónov nových striech a štvrtinu z nich dodáva GAF. Vďaka prístupu do národnej siete dodávateľov GAF má jej dcéra GAF Energy dobrú východiskovú pozíciu stať sa silným konkurentom Tesly. Určite to pomôže zvýšiť výrobu elektriny zo slnka na rodinných domoch a ďalších rezidenčných stavbách.

Timberline Solar Energy Shingle sa budú vyrábať v novom závode spoločnosti v kalifornskom San José a na trh budú uvedené už vtento mesiac.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku