Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pri kamerke Sony RX0 trpí závisťou aj GoPro, má 960 fps video a veľký snímač

Pri kamerke Sony RX0 trpí závisťou aj GoPro, má 960 fps video a veľký snímač
Števo Porubský
Pri kamerke Sony RX0 trpí závisťou aj GoPro, má 960 fps video a veľký snímač

Sony síce novými smartfónmi na IFA 2017 neprekvapilo, no predsalen si do rukáva schovalo niečo, čo sa len tak nevidí – akčnú kamerku RX0 s palcovým snímačom a 960 fps videom. GoPro a prakticky všetci ostatní konkurenti môžu len ticho závidieť.

Pri novej akčnej kamere RX0 vyzerajú aj predošlé či súčasné modely akčných kamier od Sony ako detské hračky. Podivný dizajn s vystupujúcou šošovkou šiel výrazne proti prúdu. Keďže Sony RX0 má ale veľký 1-palcový snímač, do podlhovastého tela by sa nezmestil.

Sony preto stavilo na klasický tvar kvádrika s otvorom na objektív zhruba v strede. Ani ten ale nie je hocijaký, ale rovno Zeiss Vario Tessar T* s pevným 24 mm ohniskom a svetelnosťou f/4,0. Ako zvyčajne u Sony (až na posledné dve akčné kamerky), ani v tomto prípade nemá novinka optickú stabilizáciu. Škoda.

Pozrite si

Sony RX100 IV – 4. generácia hi-end kompaktu má Ultra HD i 1 000 fps video

Pod objektívom je spomínaný 1-palcový (13,2 x 8,8 mm) snímač, ktorý poznáme aj z iných modelov výrobcu série RX. Práve po ich vzore (napr. RX100 IV) dokáže kamerka RX0 snímať aj Ultra HD video pri 30 fps alebo superspomalené zábery pri 960 fps vo Full HD rozlíšení!

https://www.youtube.com/watch?v=blxMlJA6NJ4

Profesionáli ocenia aj prítomnosť Picture Profile a S-Log2 gamma profilov, XAVC formát videa či HDMI výstup priamo na monitor či externý disk. Poteší aj RAW formát pre statické zábery.

Navyše jej nerobí problém kontinuálne snímanie rýchlosťou 16 fps v plnom rozlíšení. Na to mu slúži aj nový BIONZ X procesor vo vnútri. Rozlíšenie Exmor RS CMOS snímača je pritom 15,3 Mpx. Novinka chce potešiť aj extrémne rýchlou elektronickou závierkou, ktorá začína na čase 1/32 000 sekundy.

O ostrenie sa stará 25-bodový autofókus na báze detekcie kontrastu. Snímač má citlivosť od ISO 125 do ISO 12 800, resp. ISO 25 600 v rozšírenom režime.

Vo vnútri nechýba ani Wi-Fi či Bluetooth pre spojenie so smartfónom a následné ovládanie na diaľku. Ovládanie je ale možné aj priamo cez 1,5″ LCD displej na zadnej strane s rozlíšením 320 x 240 px.

Toto všetko je zabalené v tele s rozmermi 59 x 40,5 x 29,8 mm s hmotnosťou 110 gramov. Telo je spevnené a odolné voči vode, prachu a vlhkosti. So špeciálnym puzdrom je s novinkou možné natáčať či fotiť v hĺbke do 100 m, bežne ale zvláda 10 m ponory. Okrem toho ale odolá aj pádom z výšky 2 metrov či tlaku 200 kg.

Ak ste však čakali, že toto malé delo bude za rozumnú cenu (rozumej v cene okolo GoPro kamier), tak sa mýlite. Novinka bude v predaji s cenou 699,99 €.

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2017 ďakujeme spoločnosti Samsung.

Zdroj