Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prestala vám fungovať tlačiareň? Nie ste v tom sami, toto je dôvod

Prestala vám fungovať tlačiareň? Nie ste v tom sami, toto je dôvod
Zdroj | HP
Stanislav Vinc
Prestala vám fungovať tlačiareň? Nie ste v tom sami, toto je dôvod
Zdroj | HP
Zdroj | HP

K prvému príspevku o probléme s fungovaním tlačiarne HP sa veľmi rýchlo pripojili ďalšie. Majitelia tlačiarní tejto značky sa sťažujú, že im z ničoho nič prestala fungovať tlač použitím kaziet od iných výrobcov.

Na vine je funkcia Dynamic Security, ktorou spoločnosť HP do svojich tlačiarní odoslala novú bezpečnostnú aktualizáciu. Tá v praxi znefunkčnila kazety s náplňami, ktoré nevyrobilo priamo HP. Nejde pritom o žiadnu utajenú taktiku, spoločnosť sa k tomu pre portál Ars Technica otvorene priznala.

„Tlačiarne vybavené funkciou Dynamic Security sú určené na prácu iba s kazetami, ktoré majú nové alebo opätovne použité čipy HP alebo elektronické obvody. Tlačiarne používajú dynamické bezpečnostné opatrenia na blokovanie kaziet s použitím čipov iných výrobcov než HP alebo upravených elektronických obvodov iných výrobcov. Opätovne použité, repasované a znovu naplnené kazety, ktoré opätovne používajú čip HP alebo elektronické obvody, nie sú aktualizáciou ovplyvnené.“, uviedlo HP.

Obsah pokračuje pod reklamou

Doposiaľ na použitie kaziet, ktoré nedisponovali potrebným čipom, upozorňovali používateľov aj samotné tlačiarne, no tlač neblokovali. Po aktualizácii však už tlačiareň proces vyslovene zablokuje bez možnosti ignorovania chybovej hlášky či obchádzky tohto blokovania.

Aktualizáciu taktiež nie je možné zvrátiť a jednoznačné nie je ani to, ktoré tlačiarne dotyčnú aktualizáciu dostali. Podľa Ars Technica je však viac-menej isté, že tlačiarní vyrobených pred decembrom 2016 by sa táto kauza dotýkať nemala. Jediným riešením pre dotknutých majiteľov je tak kúpa originálnych alebo repasovaných kaziet s čipom HP či spomínaným elektronickým obvodom, ktorý zabezpečuje ich autentifikáciu v tlačirani.