Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prenosný ultrazvuk s podporou AI pomôže zdravotníkom v teréne

Prenosný ultrazvuk s podporou AI pomôže zdravotníkom v teréne
Zdroj | Exo
Richard Pliešovský
Prenosný ultrazvuk s podporou AI pomôže zdravotníkom v teréne
Zdroj | Exo
Zdroj | Exo

Exo je priekopníkom vysoko výkonnej ultrazvukovej platformy s AI pre zobrazovacie a terapeutické účely. Vďaka tučnej finančnej injekcii pripravuje táto firma uvedenie novej lekárskej technológie -prenosného ultrazvuku s cloudovou platformou.

Spoločnosť Exo bola založená v roku 2015 v Redwood City (Kalifornia). Do minulého augusta sa jej podarilo získať od rôznych investorov 48 miliónov dolárov. Medzi významných podporovateľov patrí napríklad Intel Capital spolu s hlavnými investormi Fiscus Ventures, Reimagined Ventures a Action Potential Venture Capital.

Exo nedávno získal ďalších 40 miliónov dolárov, tie jej majú postačiť na dokončenie vývoja a uvedenie na trh prenosného ultrazvuku, ktorý ponúkne vysoký výkon a špičkový obraz.

Pozrite si

Bude monitorovať naše zdravie elektronika nakreslená ceruzkou na ruku?

Pandémia koronavírusu zvýšila tlak na nemocničné cash-flow, no prenosná zobrazovacia technológia dokáže pomôcť pracovníkom v prvej línii. Ide o tých, ktorí sa s pacientmi stretávajú mimo zdravotnícke zariadenia, v ich domovoch, alebo cestou do nemocnice. Práve tu tkvie veľký potenciál pre ultrazvukovú platformu Exo.

Aké je využitie ultrazvuku?

Ultrazvuk sa využíva v nemocniciach na snímanie mäkkých tkanív. Jeho zvukové vlny dokážu skenovať a vizualizovať orgány, svaly, šľachy, väzy, chrupavky a ďalšie časti (nielen) ľudského tela. Širokej verejnosti je známe jeho využitie počas tehotenstva.

Naša prelomová technológia prevodníka kombinuje najmodernejšie nanomateriály a pokročilé spracovanie signálov, ktoré tvoria jadro našej ultrazvukovej platformy.

Nevýhodou štandardného ultrazvuku je okrem jeho vysokej ceny nízka kvalita obrazu a malá prenosnosť. Práve to chce Exo so svojím ultrazvukom napraviť (a vstúpiť do biznisu v hodnote 6 miliárd dolárov). Jeho novinka poskytne kvalitnú zobrazovaciu jednotku, ktorú integruje do dostupného vreckového zariadenia s tým, že sa dá používať prakticky kdekoľvek.

Exo sa pri vývoji platformy rozhodol ísť vlastnou cestou, aby nebol obmedzovaný starými technológiami. Firma vymyslela vlastnú mikroprocesorovú ultrazvukovú technológiu (pMUT), ktorá spája piezoelektrické materiály s nanoškálou moderných polovodičov.

Zdroj | Exo

Vďaka novátorskému prístupu má Exo ultraširokopásmový prevodník, ktorý dokáže zobraziť celé telo. Teraz je možné použiť ten istý prevodník na snímanie srdca, brucha alebo na sledovanie cievnych a svalovo-kostrových funkcií tela.

Okrem výkonu a univerzálneho prevodníka využíva ultrazvuk fotografické algoritmy pod dohľadom AI. Zdravotníci sa vďaka tomu dokážu lepšie a rýchlejšie postarať o pacienta bez rizika určenia nesprávnej diagnózy.

Zdroj | ESET

Exo predpokladá, že zariadenie predstaví v prvom štvrťroku budúceho roka. Dovtedy nechce ukázať žiadne obrázky ultrazvuku, zdôvodňuje to „patentovaným návrhom zariadenia“. V priebehu budúceho roka má uviesť na trh aj program cloudového workflow kompatibilného s inými, už dostupnými ultrazvukmi na trhu.

Exo je presvedčené, že takúto silnú technológiu by mali využívať aj ostatní. Preto spolupracuje s významnými firmami, aby ju mohli používať v širokom spektre diagnostických aplikácií, od tomografických strojov až po nositeľné zariadenia.

Zdroj