Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prehľad najväčších poskytovateľov nabíjacích služieb na Slovensku

Prehľad najväčších poskytovateľov nabíjacích služieb na Slovensku
Igor Neštrák
Prehľad najväčších poskytovateľov nabíjacích služieb na Slovensku

Pred niekoľkými rokmi, v začiatkoch elektromobility na Slovensku pôsobil len jeden veľký hráč poskytujúci nabíjacie služby. Časy sa menia, elektrické batériové elektromobily na našich cestách pribúdajú a na tento trend zareagovali aj poskytovatelia nabíjacích služieb.

Začiatkom roka 2023 na území Slovenska pôsobí viacero poskytovateľov nabíjacích služieb, avšak najviac nabíjacích staníc prevádzkujú na Slovensku štyria najväčší poskytovatelia. V tomto prehľade sa spolu pozrieme na dostupnosť a cenu nabíjacích služieb spoločností GreenWay Infrastructure, ZSE Drive, Ejoin a nákupného reťazca Lidl.

Rok 2022 priniesol turbulentné zmeny v cenách energií, čo sa prejavilo aj na cenovej tvorbe samotných poskytovateľov nabíjacích služieb. Svoje cenníky v priebehu roka 2022 upravoval GreenWay ale aj Ejoin. ZSE Drive s novými cenami prišiel 1.1.2023. Lidl spoplatnil svoje nabíjacie stanice v lete 2022 a zatiaľ ceny neupravoval.

Obsah pokračuje pod reklamou

Z najväčších poskytovateľov nabíjacích služieb na slovenskom trhu najdlhšie pôsobí spoločnosť GreenWay Infrastructure. GreenWay patrí medzi pionierov nabíjacích staníc na našom území. V úplných začiatkoch dokonca svoje služby poskytoval bezplatne, boli viazané na VIN kód konkrétneho elektromobilu.

GreenWay aktuálne eviduje už viac ako 15 000 klientov a vo vlastnej sieti ponúka viac ako 400 nabíjacích staníc. S nabíjacou kartou GreenWay môžete cestovať po celom Slovensku aj Poľsku. Nabíjanie je možné spustiť dodávanou RFID kartou, alebo prostredníctvom aplikácie v smartfóne, ktorá v roku 2022 prešla zásadnou aktualizáciou.

V ponuke sú 3 nabíjacie balíčky s názvom ENERGIA STANDARD, ENERGIA PLUS a ENERGIA MAX. 

Základný balíček ENERGIA STANDARD je vhodný pre príležitostné verejné nabíjanie a účtované sú nasledujúce sadzby:

 • AC a DC nabíjanie s výkonom do 25 kW v cene 0,42 € za 1 kWh
 • DC nabíjanie s výkonom od 25 do 100 kW vrátane v cene 0,65 € za 1 kWh
 • DC nabíjanie s výkonom nad 100 kW v cene 0,78 € za 1 kWh

Tento nabíjací balíček je bez mesačných poplatkov a umožňuje národný a medzinárodný roaming.

Pri častejšom využívaní verejného nabíjania je vhodný balíček ENERGIA PLUS, ktorého sadzby sú nasledovné:

 • AC a DC nabíjanie s výkonom do 25 kW v cene 0,32 € za 1 kWh
 • DC nabíjanie s výkonom od 25 do 100 kW vrátane v cene 0,54 € za 1 kWh
 • DC nabíjanie s výkonom nad 100 kW v cene 0,66 € za 1 kWh

Mesačný poplatok tohto balíčka je 9,90 € a v tejto cene je zahrnutý voľný objem 30 kWh, ktoré v prípade nevyužitia je možné preniesť do ďalšieho mesiaca.

Najvyšší balíček ENERGIA MAX je najvhodnejšou voľbou v prípade častého využívania verejných nabíjacích staníc. Pri mesačnom poplatku 29,90 € zahŕňa 100 kWh voľnej energie a po jej vyčerpaní sú ceny nasledovné:

Obsah pokračuje pod reklamou
 • AC a DC nabíjanie s výkonom do 25 kW v cene 0,26 € za 1 kWh
 • DC nabíjanie s výkonom od 25 do 100 kW vrátane v cene 0,46 € za 1 kWh
 • DC nabíjanie s výkonom nad 100 kW v cene 0,52 € za 1 kWh

Pri všetkých nabíjacích balíčkoch pre AC a DC nabíjanie s výkonom do 25 kW je vyhradený čas na  nabíjanie 180 minút, pri DC nabíjaní s výkonom nad 25 kW je to 90 minút. Spolupracujúci zahraniční roamingoví partneri umožňujú nabíjať za rovnaké sadzby ako na Slovensku. Okrem uvedených nabíjacích balíčkov je možné využiť aj jednorázové nabíjanie prostredníctvom aplikácie, sadzby v tomto prípade sú podstatne vyššie. Rýchlo-nabíjacie DC stanice od spoločnosti GreenWay ponúkajú maximálny výkon v rozpätí 50 – 200 kW.

Ďalším veľkým hráčom nabíjacích služieb je spoločnosť ZSE, ktorá pre elektromobilitu má vytvorenú vlastnú značku Drive. ZSE Drive spolu s GreenWay patrí medzi dvoch najväčších poskytovateľov nabíjacích staníc na Slovensku. Zároveň poskytuje najväčší počet nabíjacích staníc s maximálnym výkonom nabíjania 350 kW. Nabíjanie je možné spustiť prostredníctvom RFID karty alebo aplikácie určenej pre smartfóny.

ZSE Drive ponúka taktiež 3 nabíjacie programy: Eco, Partner a Flat v závislosti od intenzity využívania služieb.

Základný program ZSE Drive Eco bez mesačného poplatku ponúka nasledujúce sadzby:

 • AC nabíjanie v cene 0,39 € za 1 kWh
 • DC nabíjanie s výkonom do 50 kW v cene 0,49 € za 1 kWh
 • UFC nabíjanie v cene 0,59 € za 1 kWh

Zlatou strednou cestou je ZSE Drive Partner, ktorý pri mesačnom poplatku 11,90 € ponúka voľný objem 40 kWh po ich spotrebovaní sú sadzby nasledovné:

 • AC nabíjanie v cene 0,29 € za 1 kWh
 • DC nabíjanie s výkonom do 50 kW v cene 0,29 € za 1 kWh
 • UFC nabíjanie v cene 0,39 € za 1 kWh
Obsah pokračuje pod reklamou

Pri intenzívnom využívaní verejných nabíjacích staníc je najvhodnejšou voľbou program ZSE Drive Flat s mesačným poplatkom 89 € a voľným objemom 400 kWh energie. Po vyčerpaní voľnej energie sú sadzby nasledovné:

 • AC nabíjanie v cene 0,29 € za 1 kWh
 • DC nabíjanie s výkonom do 50 kW v cene 0,29 € za 1 kWh
 • UFC nabíjanie v cene 0,29 € za 1 kWh

Pri AC rezidentskom nabíjaní je bezplatné parkovanie 720 minút, pri štandardnom AC nabíjaní je to 180 minút. Počas DC nabíjania možno využiť bezplatné parkovanie 90 minút, pri UFC nabíjaní 60 minút. Aj ZSE Drive ponúka jednorazové nabíjanie, ktoré je spoplatnené najvyššou sumou.

Pri zahraničnom roamingu využíva ZSE Drive menej praktickú hodinovú tarifikáciu, ktorá pri AC nabíjaní je spoplatnená sumou 9 € a pri DC a UFC nabíjaní sumou 25 €.

Treticu najväčších poskytovateľov nabíjacích služieb na Slovensku uzatvára mladá spoločnosť Ejoin, ktorá sídli v Dubnici nad Váhom. Ejoin sa okrem prevádzkovaniu nabíjacích staníc venuje výrobe a predaju nabíjacích staníc. V rámci územia Slovenska má Ejoin najväčšie pokrytie predovšetkým AC nabíjacími stojanmi. Pri DC stojanoch sa nabíjací výkon najčastejšie pohybuje v rozpätí 25 – 50 kW. Minulý rok Ejoin v Trnave otvoril svoju prvú ultra-rýchlu nabíjaciu stanicu s výkonom 120 kW.

Ejoin neponúka mesačné programy, za nabíjanie si účtuje nasledujúce sadzby:

 • AC nabíjanie 0,29 € za 1 kWh
 • DC nabíjanie 0,39 € za 1 kWh

Neúčtuje si žiaden mesačný poplatok, po úplnom nabití akumulátora má zákazník 15 minút na odpojenie konektora a opustenie parkovacieho miesta. Následne mu bude za každú minútu účtovaný poplatok. Nabíjanie je možné opäť aktivovať prostredníctvom RFID karty alebo aplikácie. V porovnaní s GreenWay a ZSE Drive ponúka Ejoin najmenší počet DC nabíjacích staníc.

Posledným hráčom, ktorý sa pripojil medzi najväčších poskytovateľov nabíjacích služieb na Slovensku je obchodný reťazec Lidl. Tento obchodný reťazec prevádzkuje zväčša DC nabíjacie stanice s maximálnym výkonom 50 kW, ktoré sú vybavené na dnešné pomery menej tradičným konektorom CHAdeMO. K spusteniu nabíjania je potrebný smartfón s pripojením na internet. Lidl neposkytuje vlastné RFID karty, nabíjanie touto kartou je možné len v rámci roamingových partnerov.

Lidl si za nabíjanie účtuje sumu 0,24 € za 1 kWh počas pomalého AC nabíjania a 0,39 € za 1 kWh počas rýchleho DC nabíjania. Pred spustením nabíjania si Lidl zablokuje sumu na platobnej karte, ktorá sa odblokuje po nabíjaní. Parkovanie je účtované len v prípade, ak sa nabíjacia stanica nachádza na parkovacom mieste, ktoré je vybavené vstupnou rampou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dvaja najväčší poskytovatelia nabíjacích služieb GreenWay a ZSE Drive ponúkajú veľmi vyrovnané sadzby, v absolútnych číslach je najlacnejšie ZSE Drive. Pri nabíjaní v zahraničí najlepšími cenami disponuje GreenWay, sú rovnaké ako pri nabíjaní na Slovensku. Obaja poskytovatelia priebežne rozširujú svoju nabíjaciu infraštruktúru o nové lokality predovšetkým v blízkosti nákupných centier a významných miest z hľadiska dopravy.

Ejoin postupne rozširuje svoju sieť rýchlych nabíjacích staníc a spolu s GreenWay počas roka prichádza so zaujímavými zvýhodneniami a akciami, ktoré ovplyvňujú výslednú faktúru za nabíjanie. Veľmi dobre má Ejoin pokryté východné Slovensko s AC nabíjacími bodmi. Lidl po spoplatnení svojich nabíjacích staníc, ktoré boli často zneužívané zo strany majiteľov elektromobilov je zaujímavou alternatívou k trom najväčším poskytovateľom nabíjacích služieb na území Slovenska.