Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Predaje počítačov klesli, jednému výrobcovi sa však darí nad očakávania

Predaje počítačov klesli, jednému výrobcovi sa však darí nad očakávania
Zdroj | Apple
Michal Sobek
Predaje počítačov klesli, jednému výrobcovi sa však darí nad očakávania
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Dopyt po osobných počítačoch je zrejme znova na ústupe. Aspoň tak hovorí správa analytickej spoločnosti International Data Corporation (IDC). Predaje nakopla svetová pandémia koronavírusu, ale podľa čísel ani to už nestačí. Prekvapivo predaj u jedného amerického výrobcu sa zvýšil.

Oproti rovnakému obdobiu v roku 2021 sa predaje počítačov znížili až o 15 % na 74,3 milióna. Podľa všetkého za to môže slabnúci dopyt a nerovnomerné dodávky zariadení. V roku 2020 predaje naštartovala epidémia koronavírusu, pretože firmy a spoločnosti začali využívať možnosť práce z domu.

Práve v tomto roku narástol predaj osobných počítačov o 12,9 % a v roku 2021 až o 14,8 %. Ak by sme sa mali pozrieť na to, ktoré spoločnosti v predaji osobných počítačov patria medzi lídrov v treťom štvrťroku 2022, tak prvé miesto patrí spoločnosti Lenovo s 22,7 %.

Obsah pokračuje pod reklamou

Druhé miesto si zabezpečilo HP so 17,1 %, tretí je Dell so 16,1 %, nasleduje Apple (13,5 %) a ASUS (7,5 %). Všetci okrem jednej spoločnosti za toto obdobie dodali menej kusov počítačov oproti minulému roku. Inak je tomu pri Apple.

Práve jemu sa tento štvrťrok nevídane darilo. Pri tejto spoločnosti predaj osobných počítačov Mac vzrástol medziročne až o 40,2 %. Podľa IDC boli dodávky Applu v treťom štvrťroku vyššie aj kvôli kompenzovaniu nezrealizovaných objednávok v druhom štvrťroku kvôli lockdownom v Číne. Tak či onak, Apple patrí aktuálne medzi lídrov na trhu.

Zdroj