Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 15 min.
  • 25.1.2020

Prečo sa ma autá v Audi A6 Allroad s výbavou za vyše 40 000 € báli?

Prečo sa ma autá v Audi A6 Allroad s výbavou za vyše 40 000 € báli?
Števo Porubský
Prečo sa ma autá v Audi A6 Allroad s výbavou za vyše 40 000 € báli?
50 %
Audi minulý rok oživilo verziu Allroad v sérii A6, ktorú ak si vybavíte technológiami 21. storočia, pôsobí nie len z diaľky ako policajná stíhačka. Môžu za to hlavne radary v prednej maske, ale aj čierne prvky, ktoré pôsobia veľmi drsne. Počas takmer tisíc kilometrov s týmto luxusným vozítkom aj do ľahkého terénu som zažil čo azda nikdy - autá predo mnou brzdili na predpísanú rýchlosť, alebo sa nenápadne ustupovali. Prečo?

Lebo veď sa na 4. generáciu Audi A6 Allroad pozrite. Je to čisté policajné auto. To nenápadné, čo využíva diaľničná kobra. V prednej maske sú dva masívne radary, ktoré Audi nijak nemaskuje (iní radar ukrývajú napríklad od obrovského loga automobilky vpredu alebo za čelné sklo).

Čierno-biely dizajn bez zbytočných chrómových prvkov (jediným je nápis quattro vpredu a vzadu) je na jednotku. Kolegovia by vám potvrdili, že za dizajn dávam jednotku iba veľmi sporadicky. V tomto prípade je to pre mňa ale jasná voľba. Dokonca aj s hviezdičkou.

Základná cena Audi A6 Allroad 50 TDI quattro je 66 510 €. Na vozidlo strednej triedy s veľmi slušným motorom je to, povedzme, slušná cena. Zaujímavé to ale začne byť, akonáhle otvoríte cenník a začnete si do auta nakladať extra výbavu. Práve na tú sa chcem sústrediť najviac, pretože autu pridáva nie len výslednú sumu, ale aj funkcie, ktoré stoja za. Žiaľ ale aj také, ktoré za to nestoja. Poďme postupne, od najnižšej ceny, tak, ako väčšina z nás pozerá akciové ponuky v e-shopoch.

Systém odkladacích priestorov v interiéri, čo sú 2 držiaky na poháre v stredovej opierke vzadu, dve 12V zásuvky vzadu a sieť v batožinovom priestore stojí 90 € navyše. LED projekcia pri otvorení dverí (vpredu aj vzadu) na zem vás vyjde o 5,04 € viac. Kryty vonkajších spätných zrkadiel v čiernom lesklom vyhotovení stoja 119,00 €.

Prekvapivo ale kožený, multifunkčný, 3-ramenný, športový volant s funkciou radenia iba 130,00 €. Za Audi music interface vzadu dáte 169,00 €, za spätné zrkadlo automaticky zacloniteľné 222,00 €, za prípravu na ťažné zariadenie musíte zaplatiť 225,00 €, za ukazovateľ rýchlostných obmedzení 225,00 €. Toto všetko by som ale osobne čakal v základnej výbave. Tu si priplatíte takmer 1 300 € navyše.

Žiaľ, aj v prípade týchto drahších doplnkov by som si povedal, že dnes to musí byť už základ. Napríklad za Audi smarrtphone interface, ktorý umožňuje prepojenie smartfónu s vozidlom a zobrazenie obsahu prostredníctvom USB pripojenia na MMI displeji aj s jeho ovládaním, dáte 282 €. V podstate ide o USB port, aj to klasický, nie USB-C. Extra 562,00 € stojí ale Audi phone box, čo je krabička v lakťovej opierke. Dokáže nabíjať smartfón cez Qi štandard. Žiaľ, príliš vysoké smartfóny sa doň nezmestia.

337,00 € si pripravte za ovládacie tlačidlá na stredovej konzole a v interiéri v čiernom sklenenom vzhľade so senzorickou odozvou – vrátane rozšírených prvkov interiéru v hliníkovom vyhotovení. To sú tie pekné čierne tlačidlá, ktoré sú ale po pár stlačeniach plné odtlačkov prstov. Neodporúčam, hoci vyzerajú veľmi vkusne. Na strop vozidla v čiernom látkovom poťahu za 360,00 € je ale radosť pozerať.

Celkom veľa znie aj 394,00 € za vonkajšie spätné zrkadlá, ktoré sú elektricky sklápateľné, s automatickou clonou a Memory funkciou. V prémiovke? V základe sú s paličkami siahajúcimi do interiéru? Adaptívne stierače čelného skla s integrovanými ostrekovacími dýzami sú paráda, no toto je tiež položka, ktorú by som očakával v základnej výbave, nie priplácať za ne 406,00 €. Musím však uznať, že stierače sú výborné.

V zime oceníte určite aj vpredu a vzadu vyhrievané sedadlá. Príplatok 428,00 € je potešujúci. Trošku však preskočím, pretože za sedadlá v tomto modeli si musíte priplatiť ešte 714,00 € za sedadlá športové vpredu a ďalších 1 407,00 € za elektricky nastaviteľné sedadlá vpredu, pre vodiča s pamäťou. Nech toho nie je málo, tak 1 574,00 € zaplatíte za poťahy z kombinácie koža a alcantara v tmavosivej farbe. Celkovo tak inak špičkové sedadlá v testovanej Audi A6 Allroad s príjemnou alcantarou v strede stoja vyše 4 100 €. Ak však často a dlho cestujete, odporúčam ich všetkými 10-timi. V lete by mi ale určite chýbalo ich odvetrávanie.

Späť ale k príplatkovej výbave. Za také interiérové prvky ako palubná doska a parapety dverí v umelej koži musíte priplatiť 472,00 €. Za obklad interiéru – Aluminium Spektrum zas 494,00 €. Ďalšou skrášľovacou položkou je kontrastné lakovanie vo farbe sivá manhattan metalíza za 562,00 €. Rovnakú sumu stoja bočné akustické dvojité zasklenie. Odporúčam, v aute je extrémne ticho. Nie je to síce len sklami, ale pomáhajú aj tie.

Kontur/Ambiente Lichtpaket, teda farebné (30 farieb) LED osvetlenie interiéru vás vyjde na 642,00 €. Prídavné a kontúrované osvetlenie je pritom umiestnené na dverách, stredovej konzole a palubnej doske. Ešte prehnanejšia je ale suma 899,71 € (0,71 €…?!) za Audi kruhy a nápisy na vozidle v čiernej lesklej farbe! 900 eur za logá v inej farbe! Uznávam, že sú efektné a čiernobielemu looku dodávajú takú bodku, ale 900 € mi príde extrémne vysoká suma. Verím však, že v rámci tejto ceny človek platí za všetky čierne exteriérové prvky (okrem zrkadiel). Viete ale, čo môžete mať za 900 € v Audi A6 Allroad? Napríklad 4-zónovú klimatizáciu.

944,00 € stojí tzv. Komfortný kľúč, inak povedané bezkľúčové otváranie a zatvváranie a alarm v jednom. Obrovským prekvapením pre mňa bol ale Bang & Olufsen Premium sound system s 3D reprodukciou zvuku. Za ten musíte priplatiť 1 294,00 €, no tie stoja za to. 16 reproduktorov s celkovým výkonom cez 700 W vie produkovať nádherne čistý zvuk. Nie je vôbec prebasovaný, no dunivé tóny v aute aj tak pocítite. Proste nádhera. Toto je vec, ktorú by som neváhal v A6-tke priplatiť. 

Mimochodom, rovnakú sumu stojí aj kamerový monitorovací systém celého okolia vozidla, vrátane parkovacích senzorov vpredu, vzadu a naboku. Odporúčam taktiež, hlavne ak sa častejšie ako chcete ocitáte v uličkách a teréne, kde má problém prejsť aj Smart. Za takmer 1 600 máme v testovanom vozidle head-up displej. Aj toto mi príde ako vysoká cena, navyše za funkciu, ktorá mohla byť súčasťou základnej výbavy vyššej strednej triedy. Keďže sa premieta na sklo, v polarizačných slnečných okuliaroch naň aj tak vidieť nebudete.

Konečne sa však dostávame k tým najzaujímavejším prvkom výbavy. Tie, samozrejme, aj zaplatíte, no len máloktorý za to nestojí. Taktže postupne. Balík Assistenz-Paket Stadt (City), čo je vlastne Asistent rozpoznania križovatky, zadný Audi pre sense rear a side assist, vrátane upozornenia pri vystupovaní a monitorovania dopravnej situácie za vozidlom, stojí 1 632,00 €. Vzhľadom na to, že balík môže zachrániť život, beriem!

Ak sa chcete so štvorkolkou „quattro“ viac vyblázniť, môžete si priplatiť za športový diferenciál 1 687,00 € s vektorovaním krútiaceho momentu. Pre mňa osobne je to zbytočnosť, využitie na bežných cestách veľmi nenájdete… V zimných ránach ale podstatne viac oceníte nezávislé kúrenie s diaľkovým ovládaním. 1 799,00 € nie je málo, ale to pohodlie pri nastupovaní do vyhriateho auta je na nezaplatenie…

Častých cestovateľov poteší Asistent Paket Tour. Ten obsahuje adaptívny tempomat (od 0 do 250 km/h) a asistent udržiavania jazdného pruhu, vrátane asistenta núdzového zastavenia. Súčasťou je obmedzovač rýchlosti, asistent efektívnej jazdy, asistent pri predchádzaní aj asistent pri odbočovaní. Balík stojí 1 956,00 €.

Masívne dvojdielne strešné okno s plne elektrickým ovládaním tiež pôsobí veľmi vkusne, no je na zvážení si zaň priplatiť 2 126,00 €. Dynamické riadenie, teda natáčanie zadných kolies o zhruba 5° pri rýchlosti do 60 km/h stojí 2 137,00 €. Pomerne vysoká suma, ale pri manévrovaní hlavne v úzkych parkovacích domoch je na nezaplatenie. Ak túžite po takmer dokonalých LED svetlometoch, pripravte si 2 362,00 €. Do tejto sumy spadajú aj zadné LED svetlá.

Úplne iná káva je ale asistent nočného videnia s termovíznou kamerou, ktorý monitoruje pohyb chodcov. V prípade ich zachytenia upozorňuje výstražným trojuholníkom na displeji pred vami. Túto funkciu som neraz ocenil hlavne pri prechádzaní medzi dedinami, kde nie je pouličné osvetlenie a chodci ignorujú akékoľvek reflexné prvky. Za tento systém zaplatíte 2 417,00 €. Je to ale jeden z ďalších systémov, ktorý vie zachrániť ľudský život.

Všimli ste si ale tie štyri obrie koláče, ktoré spôsobujú optické zmenšenie celého automobilu? Tieto štýlové disky obuté do gúm 245/40 R21 vás vyjdu o 3 599,00 € viac, ako základné 18-palcové kolesá. Jediné, čo mi na nich vadilo, že sú strieborné. V tomto prípade by sa možno viac hodili čierne lesklé disky.

Jednou z najvyšších položiek v príplatkovej výbave Audi A6 Allroad je MMI navigačný systém plus s MMI touch. Má ísť o vyšší stupeň navigačného systému, ktorý je súčasťou i základnej výbavy.  Vyššia verzia obsahuje 10,1″ displej s rozlíšením 1 540 x 720 px, Audi virtual cockpit, ale aj individuálne osobné profily, čo predstavuje možnosť nastavenia ergonómie, infotainmentu, podvozku a pod. pre 6 osôb, resp. profilov. Súčasťou balíka je aj Audi connect Navigation & Infotainment. Cena balíka je 3 733,00 €.

Aby som však iba nehanil cenotvorbu automobilky, toto je výbava, ktorú dostanete za základnú cenu: 12-ročná záruka na prehrdzavenie karosérie, 2-ročná záruka bez obmedzenia najazdených kilometrov, 3-ročná záruka na lak karosérie, 3-ročný bezplatný servis vozidla, 5-miestna verzia – trojmiestne zadné sedadlo, operadlo delené a sklápateľné v pomere 40:20:40, stredová opierka vzadu jednodielna, sklápateľná s odkladacím priečinkom a držiakom na poháre, ABS, väčšia, 24-litrová nádrž na Ad Blue, Allradlenkung, teda prograsívne riadenie všetkých kolies, základný Audi connect Navigation & Infotainment systém, LTE podpora pre Audi phone box či dvojdielna prístrojová doska.

V základe je aj Adaptive air suspension, teda vzduchový systém na dvíhanie podvozku. Základná výška je 139 mm, no pri rýchlostiach nad 120 km/h klesne podvozok automaticky o 15 mm. Manuálne je možné nastaviť svetlú výšku aj opačne. Pri rýchlosti do rýchlosti 80 km/h je možné zvýšiť podvozok o 30 mm vyššie, pri úplne pomalej jazde terénom (do 35 km/h) až o 45 mm, teda na výšku 184 mm. Pre rodinný kombík je to celkom slušný zdvih.

K základnej výbave patrí aj airbag na strane vodiča a spolujazdca, vrátane bočných strán, hlavové airbagy vpredu a vzadu, alarm s funkciou proti odtiahnutiu, ASR protipreklzový systém, Audi drive select, Audi hold assist (plynulý rozbeh pri stúpaní bez použitia ručnej brzdy), Audi music interface, Audi pre sense basic – preventívna ochrana cestujúcich pri náraze, Audi pre sense front, Bezpečnostné skrutky kolies, Bluetooth, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, denné stretávacie svetlá – LED systém, doživotná garancia Audi mobility, EBV brzdy s elektronickým rozdelovaním brzdnej sily, EDS elektronická uzávierka diferenciálu, elektrické otváranie a zatváranie veka batožinového priestoru, elektromechanická parkovacia brzda, elektronický imobilizér, ESC elektronický stabilizačný program, integrálny systém hlavových opierok, kontrastné lakovanie, kontrola obsadenosti sedadla, kontrola tlaku v pneumatikách, kotúčové brzdy vpredu a vzadu, mild-hybrid technológia.

K tomu patria aj nástupné hliníkové lišty s emblémom, ochrana chodca pred nárazom, elektrické okná, ostrekovače predných svetlometov, ozdobné lišty okolo okien – čierne, parkovací systém plus akustický a optický parkovací systém vpredu a vzadu (optický pomocou MMI), pohon quattro, pozinkovaná karoséria, predĺžená záruka 2+1 do 90 000 km, prístrojová doska jednodielna, progresívne riadenie, predné vyhrievané sedadlá, sklá – determálne, bočné a zadné, Start-Stop-System, stredová opierka rúk vpredu, strešné nosiče – čierne, strešný spojler, strop vozidla v látkovom poťahu, svetelný a dažďový senzor, tempomat s obmedzovačom rýchlostí, ukotvenie detskej sedačky ISO FIX s deaktivátorom airbagu spolujazdca, upozornenie na opustenie jazdného pruhu, variabilný servisný interval (30 000 km alebo 2 roky), volant – kožený, multifunkčný, 4-ramenný s funkciou radenia, vonkajšie spätné zrkadlá elektricky nastaviteľné a vyhrievané s integrovanými smerovkami, vonkajšie spätné zrkadlo vpravo asférické, výstražný trojuholník, zvýšený objem nádrže na 73 litrov.

Pomerne bohatá sériová výbava. Až na tých niekoľko chýbajúcich doplnkov, ktoré si necháva Audi zaplatiť nemalou sumou. Testovaná verrzia mala osadený 6-valcový 3,0 TDI motor v kombinácii s 8-stupňovými prevodovkou Tiptronic. Verzia 50 má výkon 210 kW a krútiaci moment 620 Nm. Súčasťou je aj 48V mild-hybridný systém s reverzibilným alternátorom (8 kW) a malou li-ion batériou. Podľa výrobcu sa zapína pri rýchlosti pod 22 km/h.

Celkovo nemám pohonnému ústrojenstvu či podvozku čo vytknúť. Audi to s quattrom vie a nová A6-tka Allroad nie je výnimkou. Navyše motor dáva dostatočnú agilitu a ani spotreba nie je žiadny extrrém. Papierovú spotrebu nečakajte. Po takmer 1 000 kilometroch sa ukázal priemer na 7,4 l/100 km. Málo to nie, ale na pomerne veľký a ešte nezabehnutý motor v chladnom počasí to nie je nič strašné.

Auto, ktoré vidíte na fotkách stojí 108 459,75 €. Doplnková výbava aj s bielou metalízou vychádza na takmer 42 000 €. To sú zhruba dve tretiny základnej ceny vozidla. Za takýto extrémny príplatok ale môžete mať auto, ktoré nenápadne budí pozornosť, je dostatočne výkonné a nemusíte sa báť ani ľahšieho terénu. Na chatu či lyžovačku vás dostane takmer v každom počasí.

Osobne by som z doplnkovej výbavy vyhodil viac ako polovicu vecí a užíval si iba tie, ktoré stoja za to. Verím, že aj s výbornou extra výbavou by som sa vedel dostať do sumy 80 000 €, čo je za takéto auto síce stále dosť, no vzhľadom na konkurenciu si to Audi môže dovoliť. Mimochodom, k Audi A6 Allroad dostanete aj 3-ročnú záruku so servisom (do 120 000 km), ale aj garanciu mobility pre celú EÚ.

Testované Audi A6 Allroad 50 nie je vôbec lacné, no svojim vzhľadom, spracovaním, motorizáciou či využiteľnosťou patrí k tomu najlepšiemu vo svojej triede. Konkurencia nie je vôbec veľká, podobný model má azda už iba švédsky konkurent. Nemecké značky (až na Mercedes-Benz Trieda E All-Terrain) nič podobné nemajú, iba ak z triedy SUV alebo cross-overov.