Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prečo Indonézska vláda vypla v celej krajine viaceré digitálne služby?

Prečo Indonézska vláda vypla v celej krajine viaceré digitálne služby?
Zdroj | Fredrick Tendong
Stanislav Vinc
Prečo Indonézska vláda vypla v celej krajine viaceré digitálne služby?
Zdroj | Fredrick Tendong
Zdroj | Fredrick Tendong

Indonézska vláda v sobotu zablokovala v celej krajine prístup k viacerým celosvetovým digitálnym službám. Neprístupný je napríklad internetový vyhľadávač Yahoo, platobná služba PayPal či herné platformy Steam, Origin a Epic Games. Služby spoločností Alphabet, Meta či Amazon z toho „vyviazli“ na poslednú chvíľu.

Prevádzkovatelia týchto služieb sa nepodriadili zákonu prijatému ešte v novembri 2020, ktorý im prikázal zaregistrovať sa medzi internetové entity v krajine, ktorým môže štát prinútiť, aby odovzdali citlivé informácie o svojich používateľoch alebo zo svojich platforiem odstránili nezákonný obsah alebo obsah, ktorý „narúša verejný poriadok“. Takýto príkaz by navyše museli vyplniť do 4-24 hodín.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Kam sa dostanete do 5 hodín vlakom z vášho mesta? Prezrádza to zaujímavý web

Tomuto zákonu sa podľa agentúry Reuters hneď na zatiačku podriadila napríklad sociálna sieť TikTok či hudobná platforma Spotify. Spoločnosti, ktorých služby boli cez víkend zablokované, na tento novoprijatý zákon ani verejne nezareagovali.

Nakoľko je Indonézia pomerne digitálne vyspelou krajinou, mnohí experti nepredpokladali, že vláda služby odporujúcich spoločností skutočne zablokuje. Mnohé spoločnosti, ako napríklad Alphabet (Google), Meta (Facebook) či Amazon podmienku zaregistrovať sa naplnili až na poslednú chvíľu v rámci predĺženej lehoty, ktorá vypršala tento piatok.

V indonézskej komunite na sociálnej sieti Twitter sa okamžite medzi najpopulárnejšie značky zaradil pojem „BlokirKominfo“, čo je skratka pre „zablokujte ministra komunikácií“.

Zablokovanie týchto služieb nemusí byť definitívne, ich prevádzkujúce spoločnosti sa však budú musieť podriadiť spomínanému zákonu. Či tak spoločnosti ako Electronic Arts (Origin), Valve (Steam) či PayPal a ďalšie plánujú skutočne urobiť, v tejto chvíli ešte nie je úplne jasné. Otázne je to najmä pri spoločnosti Valve, ktorá má v povahe obdobným nariadeniam vzdorovať.

Minister komunikácií Semuel Abrijani Pangerapan na tlačovej konferencii uviedol, že vláda pravdepodobne služby ako PayPal na určitý obmedzený čas odblokuje aj bez jej zosúladenia so zákonom, aby si z nej používatelia mohli poslať svoje finančné prostriedky do banky či inej služby.

Zdroj