Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pre nový Apple MacBook budete potrebovať adaptéry za 79 dolárov

Pre nový Apple MacBook budete potrebovať adaptéry za 79 dolárov
Števo Porubský
Pre nový Apple MacBook budete potrebovať adaptéry za 79 dolárov

Apple MacBook

Apple s predstavením nového MacBooku narobil poriadny rozruch. Nový miniatúrny MacBook je tak malý, že sa doň zmestil len jediný USB port. Ide síce o nový multifunkčný USB-C port, ktorý je schopný prenášať dáta do rýchlosti 10 Gbit/s a zároveň i nabíjať zariadenia 20V prúdom pri 5A výstupe, no má to jeden háčik.

POZRITE SI: Apple má najmenší, najľahší a najpokrokovejší MacBook!

Apple USB-C

Ak pracujete s myšou, externým monitorom, alebo ďalšími perifériami či máte doma alebo v práci fotoaparát, budete mať problém. Jediný USB konektor totiž musí obslúžiť rôzne konektory pomocou adaptérov. Tri nové stihol predstaviť už aj samotný Apple.

Apple USB-C

Ich prvým nedostatkom je cena. 19 dolárov za káblik, ktorý vám dovolí pripojiť jedno USB 3.0 zariadenie je možno ešte znesiteľné, ale dať 79 dolárov za adaptér, ktorý vám dovolí pripojiť nabíjačku, USB 3.0 zariadenie a monitor (VGA alebo HDMI), je už poriadna pálka. Len preto, že si Apple povedal, že mu stačí jediný USB-C port… Mimochodom, stále mi tu chýba čítačka SDXC pamäťových kariet (snáď sa čoskoro objaví aj tá).

Apple USB-C

Takže k cene MacBooku si na plnohodnotnú prácu musíte pripočítať minimálne 79 dolárov/eur za adaptér + ďalších niekoľko desiatok dolárov za USB hub (veď kto v dnešnej dobe používa len jedno USB zariadenie) + USB-SDXC čítačku. Zároveň sa môžete pripraviť na to, že okolo tohto nádherného kúsku elektroniky (MacBook) sa vám bude na stole povaľovať niekoľko adaptérov a kopec káblov. Škoda.

Apple USB-C

Jediným pozitívom v tomto všetkom je fakt, že Apple začal s USB-C portami a čoskoro na tento „vlak“ naskočia aj ďalší výrobcovia a už nebudeme musieť rozmýšľať, ako správne pripojiť USB konektor do portu. USB-C je totiž obojstranné.:)

Apple USB-C

Foto: Apple